Цього року газові переговори між Україною і Росією, незважаючи на весь трагізм відносин, пройшли як ніколи результативно. Україна, Єврокомісія і Росія не з першого раунду й поки що завчасно, але все-таки домовилися про постачання російського газу в зимовий період 2015—2016 років. За підсумками трибічних переговорів у Брюсселі про умови постачання російського газу до України і його транзит до Євросоюзу протягом зимового періоду 2015—2016 років, що завершилися пізно увечері в п’ятницю в столиці Бельгії, відповідні угоди були парафовані.
«Я дуже радий оголосити, що ми тільки що парафували газові угоди про всеосяжний зимовий пакет на 2015—2015 роки. Усі технічні деталі узгоджені, рамкові домовленості визначені. Проте підписання вимагає окремих процедур», — розповів, як повідомляє «Укрінформ», віце-президент Єврокомісії у питаннях європейського союзу Марош ШЕФЧОВИЧ. За його словами, парафований протокол діятиме з 1 жовтня 2015-го до кінця березня 2016 року. Відповідно до нього, українська сторона взяла зобов’язання купити, починаючи з жовтня, 2 мільярди кубометрів газу для закачування у сховища. Як сказав Шефчович, уряд України також має виділити на закупівлю цього обсягу газу 500 мільйонів доларів. А Москва має знизити ціну на газ для України на два квартали до рівня ціни, що діє в сусідніх країнах ЄС.
Глава «Газпрому» Олексій МІЛЛЕР повідомив, що «Газпром» і «Нафтогаз України» підписали додаткову угоду до контракту на четвертий квартал цього року. Напередодні уряд РФ затвердив знижку на газ для України в четвертому кварталі на 24,6 долара на тисячу кубометрів.
Яким буде розмір знижки в першому кварталі наступного року — на це запитання поки немає відповіді. Контрактна ціна на російський газ визначена в 252 долари за тисячу кубометрів. Разом ціна на газ для України становитиме 227,4 долара, заздалегідь погодилися учасники переговорів.
Міністр енергетики й вугільної промисловості України Володимир ДЕМЧИШИН заявив, що «Нафтогаз» уже має необхідні кошти (500 мільйонів доларів) для закупівлі 2 мільярдів кубометрів російського газу для забезпечення зимового опалювального сезону в Україні та Європі. «Гроші вже на рахунку «Нафтогазу». Отже, це все доступно, призначено для цих конкретних домовленостей і буде витрачено на необхідні обсяги газу від «Газпрому», — запевнив український міністр. Він зазначив, що закупівля й закачування до сховищ 2 мільярдів кубометрів російського газу, для чого урядом України виділено 500 мільйонів доларів, розпочнеться одразу після остаточного підписання домовленостей.
Усі сторони переговорів, схоже, пішли на компроміс. Раніше Європейський банк реконструкції й розвитку і Європейський інвестиційний банк інформували, що виділять Україні кредити лише на закупівлю газу у європейських газотрейдерів або за спотом на європейських газових хабах. Зараз позиція Євросоюзу, мабуть, дещо змінилася. Росія пішла на помітне зниження ціни й вперше прирівняла її до ціни для сусідів України, звісно, не через доброту сердечну, а тому, що не хоче втрачати український ринок, усе ще один з найбільших у Європі. Крім того, «Газпром» напередодні переговорів заявив, що не застосовуватиме контрактну умову «бери або плати» до України до 31 березня 2016 року.
Але чому все-таки угода не підписана, а лише парафована? «Як стало відомо, Росія поки не може точно сказати, яка знижка буде надана Україні з початку наступного року. І лише тому підписання «зимового пакету» було зірване, — пише інтернет-ресурс replyua.net. — У «Газпромі» не впевнені, що зможуть (і в першому кварталі 2016 року) продавати «блакитне» паливо зі знижкою, що дана Україні до кінця поточного року». Автори сайту повідомляють, що представники «Нафтогазу» одразу після початку переговорів вимагали, щоб перегляд мита відбувся не пізніше березня наступного року.
Що думають про підсумки трибічних переговорів щодо газу українські експерти?
Директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея», професор Національної академії держуправління при Президентові України Геннадій РЯБЦЕВ у коментарі «Дню» зазначив, що переговори в Брюсселі пройшли успішно, а парафування замість підписання сталося, за його словами, тому, що делегації України та Росії очолювали міністри, а не представники господарюючих суб’єктів. Він вважає, що компаніям ще належить підписати технічні угоди, де буде детально вказано, які обсяги газу, в які терміни й на яких умовах постачатимуться Україні. «Чекати чогось більшого (ніж те, що було досягнуто на переговорах у Брюсселі) було б недоцільно, — сказав експерт. — Знизити ціну до рівня, про який говорили окремі народні депутати, наприклад, до 150 доларів за тисячу кубометрів, було нереально, те саме й з експортним митом. Знизити його до нуля — не відповідає положенням доповнення до контракту від 2009 року, де чітко сказано, що мито можна обнулити в тому випадку, якщо ціна на газ перевищує 330 доларів». «Отже, результати переговорів досить очікувані й, на мою думку, ніяких сенсацій не сталося, — впевнений Рябцев. — Російська сторона зацікавлена у продажу свого газу, «Газпром» потребує валюти, торік він продав на експорт на третину менше звичайного, цього року ще менше продасть».
Для директора енергетичних програм Центру світової економіки й міжнародних відносин НАНУ Валентина Землянського парафування замість підписання стало загадкою. «За п’ять годин переговорів у Брюсселі, напевно, було сказано багато цікавого.
Рано чи пізно подробиці будуть відомі. Я думав, що точкою спотикання на цих переговорах стане умова «бери або плати й що «Газпром» із цього приводу почне «бикувати». Але вони, на мій подив, цю проблему зняли». Експерт висуває ще одну версію: «Можливо, Європа не дуже готова дати гроші на закупівлю газу не у своїх компаній, а в Росії?»