«Уживаємо всіх заходів, щоб зробити Україну одним з найцікавіших ринків, що розвиваються... Це відкриває нові можливості для вашого бізнесу», — з такими словами звернувся в четвер Президент України Петро Порошенко до учасників інвестиційної конференції «Європейський вибір України: вплив на бізнес», організованою інвестиційною компанією «Конкорд Капітал» у Лондоні. Серед найбільш перспективних для інвестування галузей, розвиткові яких має намір приділяти увагу влада країни, він назвав, зокрема, енергетику. Порошенко розповів інвесторам про реформи, що проводилися в нашій країні, і наголосив: «Я впевнений, що всі ці реформи поліпшать інвестиційний клімат України». Раніше віце-прем’єр Володимир Гройсман говорив про те, що український уряд розробляє програму впровадження енергоефективних технологій і використання альтернативних видів палива. «Нам негайно потрібно зробити все, щоб зменшити споживання газу, знайти альтернативи», — закликав віце-прем’єр.
На жаль, слова і справи у нас, як і раніше, часто-густо сильно відрізняються. Як розповідає президент Асоціації відновлюваної енергетики України Віталій Давій, приблизно два тижні тому в надрах уряду народилася ініціатива різко знизити зелений тариф для сонячної енергетики. Експерт підкреслює, що фахівці галузі проти зловживань і будь-яких схем, спрямованих на вимивання грошей з бюджету. «Вони, — упевнений він, — пов’язані не з відновлюваною енергетикою, а з традиційною — нафтогазовим сектором, спиртною галуззю і таке ін.». За словами Давія, чинний закон про електроенергетику гарантує всім інвесторам поновлюваної енергетики встановлений ним рівень зеленого тарифу. Якщо ж ініціативу уряду, що готувалася в односторонньому порядку, без консультацій з інвесторами і учасниками ринку, буде прийнято, то, на його думку, «вся модель української енергетики може посипатися, і відновлювана енергетика, яка на тлі величезних ризиків все ж є однією з привабливих для зарубіжних інвесторів, може зникнути».
Давій зазначає, що в результаті російської анексії Криму відновлювана енергетика України зазнала істотних втрат — близько 90 МВт за рахунок вітропарків і близько 400 МВт за рахунок сонячних електростанцій. На його думку, не настільки вже важливо, кому належали останні (спочатку Андрію Клюєву, потім — зарубіжним інвесторам, зокрема і китайським, які вірили в Україну). Експерт наголошує, що в результаті було втрачено два роки активної роботи у сфері відновлюваної енергетики. Загальний енергетичний баланс країни був зменшений майже на 1/2 ГВт. А зниження зеленого тарифу на цьому тлі дуже невчасне, тому що зараз доводиться, за словами Давія, практично заново вибудовувати галузь, залучаючи ресурси інвесторів в умовах війни на українській території. Експерт запевняє, що, незважаючи на війну, інвестори все ж є. Вони ладні заплющити очі на величезні ризики, які не можуть не лякати, та все ж готові вкладати гроші. Але назване розпорядження уряду зводить такі наміри нанівець.
Група компаній «ТЕКТ» інвестувала кошти в будівництво сонячної електростанції у Вінницькій області. Виконавчий директор цієї компанії Роман Гриб вважає цей проект в масштабах усього ринку невеликим (1,5 МВт, вартість приблизно 3 мільйони євро). Він згадує, що зелена енергетика, точніше — зелений тариф робився в Україні під Клюєва. Там були і пільгові кредити Ощадбанку, і безкоштовні підключення, і модернізація, словом, використовувався адмінресурс. Він допускає, що тарифи тоді були справді завищеними, оскільки була якась монопольна ситуація. «Проте знайшлося і приблизно 20—30 інших компаній — таких, як наша, які зайшли на ринок зі своїми інвестиціями і вклали по кілька мільйонів євро в сонячну енергетику», — згадує Гриб. Сьогодні всі вони зіткнулися з ситуаціями, коли за командою зверху хочуть урізати зелений тариф. Спочатку була спроба оперативно ухвалити відповідний закон. Ринок не дав цього зробити. Але голова Міненерговугілля Юрій Продан від цієї ідеї не відмовився. Видано розпорядження Кабміну, в якому зменшити зелений тариф для сонячної енергетики рекомендується «незалежною» НКРЕ.
Гриб нагадує, що в Енергетичній стратегії України до 2030 року передбачається довести потужності альтернативної енергетики до 8 ГВт. Сьогодні побудовано лише 1,5 ГВт, з яких третина залишилася в Криму. Це менше 1% від всієї української енергетики. І зараз вся сонячна енергетика через Клюєва страждає. «Ми — жодними пільгами і преференціями не користувалися, будували, вкладали свої гроші, інвестували українське виробництво, — пояснює топ-менеджер і продовжує: — Найстрашніше, що зелений тариф хочуть урізати заднім числом, що суперечить будь-якій логіці». Якщо проектна окупність була не більше трьох-чотирьох років, то тепер вона неминуче збільшиться у кілька разів, засмучується інвестор. Він упевнений, що це несправедливо. «Якщо виходити з того, що в українській відновлюваній енергетиці надто багато сонця, то слід зменшити тариф для тих, хто має намір будувати нові станції, а не для тих, хто їх вже побудував, розраховуючи на певні умови». — наполягає Гриб.
Аналогічно міркує і Сергій Новацький, генеральний директор компанії «Українські системи «Солар». Йому прикро за нашу державу, яка сильно відстає від інших країн у сфері поновлюваної енергетики: «Виток інший і рівень у нас інший». Проте, каже він, ми вклали кошти в розвиток підприємства, у нові технології, розробили і виробляємо серійно так звані трекерні системи в динамічній інсталяції. У перекладі з технічної мови на загальнозрозумілу це означає, що панелі з фотоелементами, що перетворюють сонячну енергію на електричну, копіюючи соняшник, автоматично відстежують рух сонця і завдяки цьому виробляють протягом дня максимально можливу кількість енергії з урахуванням метеоумов. Порівняно з нерухомими системами вони додатково дають на тих же модулях 35—40% електроенергії, розповідає інженер.
Ми як асоціація підтримуємо всі позови, які подають зараз на Кабмін учасники ринку, сказав журналістам Давій. За його словами, дуже зачепив, і навіть більше, ніж саме зниження, кулуарний підхід уряду до розробки розпорядження щодо зеленого тарифу. «Якщо говорити про прозору модель формування економіки, про сприятливий інвестиційний клімат, то цьому ніяк не відповідає практика, коли хтось тихцем, за старими перевіреними схемами, ставить нас перед фактом законодавчих маніпуляцій, — зазначає президент асоціації і запитує: — Як виконуватимемо європейську директиву, відому як 20/20/20, відповідно до якої до 2020 року альтернативна енергетика має забезпечувати 20% від усієї електроенергії, що виробляється в країні?» Члени асоціації, за словами її президента, хочуть, щоб зелений тариф становив не менше ніж 6,6, але готові погодитися з тим, щоб піковий коефіцієнт було зменшено вдвічі. «Це дозволить галузі розвиватися», — підсумовує Давій і розповідає про отримувані запити європейських компаній — потенційних інвесторів, які уважно стежать за ситуацією на українському ринку і, незважаючи на складну ситуацію, готові інвестувати в нашу поновлювану енергетику.