Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Захист не спрацьовує

Iнвестор, якого переслідувала стара влада, не має спокійного життя й за нової
3 серпня, 2005 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Прагнення за будь-яку ціну залучити в країну нові іноземні інвестиції, схоже, зовсім не сприяє тому, щоб ефективно працювали гроші з-за кордону, які прийшли раніше. Попри ухвалений Президентом, парламентом й урядом спеціальний меморандум, у якому зобов’язалися дотримуватися та захищати інвестиції й права приватної власності в Україні, гучний скандал навколо спільного литовсько-українського видавництва «Такі справи» вийшов на новий виток — проти його генерального директора Олександра Данилова знову порушили кримінальну справу.

Як уже писав «День», у 2002 році, після того як видавництво видало агітаційні матеріали Юлії Тимошенко, проти Данилова порушили кримінальну справа за обвинуваченням у несплаті податків. У результаті він три роки був вимушений перебувати в політичній імміграції в Литві. Навесні цього року, після перемоги нової влади, справу закрили за відсутністю складу злочину.

Нагадаємо, що литовський інвестор видавництва ЗАТ «Tokiostokeles» у 2002 році подав позов проти держави Україна в Міжнародний центр за рішенням інвестиційних суперечок (ICSID, Вашингтон, США) та зажадав матеріальної та моральної компенсації за шкоду, якої завдав підприємству режим Леоніда Кучми. Сума позову становила $64 млн. 526 тис. Розгляд справи в цьому центрі загрожує інвестиційному клімату країни: угоду про інвестиції підписали 150 країн світу, і порушення цих правил якоюсь країною, якщо воно фіксується названим Міжнародним центром, автоматично робить її персоною нон грата у світовій спільноті інвесторів.

Звісно, наша влада це розуміє. За словами Данилова, генеральний прокурор Святослав Піскун особисто обіцяв йому закрити справу та припинити політичний тиск. Але 27 липня він отримав повістку на допит як обвинувачений у справі 2002 року. У принципі, цього можна було чекати. Як розповідає Данилов, уже після його повернення до України з Литви представник прокуратури розмовляв із ним і вимагав, щоб компанія відкликала позов із ICSID. Як констатує гендиректор видавництва, представник прокуратури шантажував його й обіцяв, що якщо позов не буде відкликаний, то «реанімують кримінальну справу». Що, власне, й сталося.

Звісно, все це докорінно суперечить декларованим принципам відносин із бізнесом. Генеральна прокуратура, діючи з власної або чужої ініціативи, підставляє не тільки себе, а й податкову адміністрацію. Перший заступник її голови Микола Катеринчук неодноразово заявляв, що «податкова не використовуватиметься як інструмент тиску на бізнесменів». Та й усі інші відомства, зацікавлені в притоку інвестицій, постраждають, оскільки ніхто не може гарантувати, що литовцям не набридне таке ставлення, і вони, ліквідувавши свій бізнес, просто підуть із ринку. Це буде ще один негативний сигнал для іноземних інвесторів. Дізнавшись про негативний досвід литовців в Україні, вони не ризикуватимуть своїми грошима.

«Наша компанія розцінює дії прокуратури як прямий шантаж щодо підприємства з литовськими інвестиціями. Такої постановки питання ми категорично не приймаємо і діятимемо в цій ситуації жорстко й адекватно», — заявив Данилов, наголосивши, що «після витівки Генпрокуратури компанія «Такі справи» виходить з усіх світових переговорів з урядом України». Нагадаємо, що видавництво намагалося домовитися з державою, звертаючись з листами до всіх зацікавлених відомств, проте відповіді не отримало. А зараз вона вже й не потрібна. «Ми чекаємо якнайшвидшої реакції лише від двох людей — Президента та прем’єра. З огляду на цю реакцію, ми будемо мiркувати, як жити далі в країні та що робити з багатомільйонними інвестиціями, які вкладені в Україну», — наголосив Данилов. Він також повідомив у розмові з «Днем», що у разi, якщо керівництво країни закриє кримінальну справу та запропонує видавництву відповідні умови миру, то «Такі справи» на цей компроміс погодяться. Що стосується успіху силових дій влади, що прагне змусити компанію відкликати свій позов з ICSID, то Данилов вважає його ймовірність рівною нулю, оскільки співпозивачами в цій справі виступають громадяни Литви та Німеччини, яких події в Україні навряд чи переконають поступитися принципами.

Із погляду логіки, Ющенко та Тимошенко варто відірватися від своїх справ і все-таки звернути увагу на проблему. Якщо дійде до вироку інвестиційного трибуналу, то країні не лише доведеться виплатити, як повідомив юрисконсульт ЗАТ «Tokiostokeles» Іван Лозовий, збільшену внаслідок останніх подій суму позову та розпрощатися з «блакитною мрією» про багатомільйонні інвестиції, а й розстатися із залишками свого позитивного іміджу. Раніше в справі фігурували тільки чиновники режиму Кучми, а нинi претензії висувають ще й до уряду Ющенка — Тимошенко. Причому їм варто поквапитися — в ICSID закінчать розглядати справу через два місяці, а остаточне рішення може бути винесене вже до кінця цього року.

Наталія ГУЗЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: