Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Законодавці визнали кризу в аграрній сфері

27 вересня, 2005 - 00:00

Верховна Рада України визнала наявність кризи в агропромисловому комплексі України. Про це йдеться в постанові, прийнятій парламентом 23 вересня за підсумками заслуховування інформації уряду про стан справ в АПК.

Згідно з прийнятим документом, Кабінету Міністрів України доручено передбачити в своїй структурі посаду віце-прем’єр-міністра з питань агропромислового комплексу, а також розробити й подати до 1 жовтня 2005 року на розгляд до Верховної Ради України проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», передбачивши збільшення витрат Державного бюджету. Додаткові кошти передбачається, зокрема, направити на формування Аграрним фондом державного продовольчого резерву для здійснення інтервенційних і заставних операцій на ринку зерна та цукру (1,2 млрд. грн.), фінансову підтримку підприємств АПК шляхом механізму здешевлення короткострокових та довгострокових кредитів (120 млн. грн.), фінансову підтримку виробництва продукції рослинництва й тваринництва (305 млн. грн.).

Кабміну також доручено вирішити в установленому порядку питання про встановлення мінімальної ціни 1 тонни цукрового буряку на рівні 225 грн. а цукру з цукрового буряку — 3150 грн. з урахуванням ПДВ.

Згідно з Постановою парламенту також доручається на окремому пленарному засіданні поточної сесії в жовтні-листопаді поточного року в першочерговому порядку розглянути ряд законодавчих актів. Зокрема, йдеться про внесення змін до деяких законів України стосовно здійснення державного цінового регулювання, внесення змін до закону про ПДВ відносно продовження терміну дії спеціальних режимів оподаткування сільгоспвиробників.

Нагадаємо, що в середині вересня було зроблено чергову спробу вирішити одну з найбільш гострих проблем АПК — повернення ПДВ зернотрейдерам. У ході зустрічі керівництва Державної податкової адміністрації України з компаніями, які здійснюють експортне відвантаження зерна та іншої сільгосппродукції, голова ДПАУ Олександр Киреєв заявив, що ця проблема має бути закрита протягом вересня-жовтня.

На зустрічі також було заявлено про те, що ДПАУ внесено зміни до наказу, що регламентує проведення податкових перевірок. Зокрема, йдеться про те, що ПДВ буде повертатися в разі проведення зустрічної перевірки, в той час як у разі виявлення фактів ухилення від сплати ПДВ на наступних етапах торгового ланцюжка податкові органи залишають за собою право оскаржити повернення ПДВ у судовому порядку. Спрощений режим перевірок сум заборгованості стосуватиметься насамперед експортерів, які працюють на ринку не один рік і стосовно яких раніше не було виявлено фактів значних зловживань в питаннях оподаткування.

Експортери зерна, в свою чергу, підкреслили, що наявність значної заборгованості з відшкодування ПДВ не тільки обмежує можливості для підвищення закупівельних цін на сільгосппродукцію, але й негативно впливає на інвестиційний клімат в агропромисловому комплексі України.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: