Учора в Києві мав відбутися оголошений Фондом держмайна України конкурс із продажу 99,567% акцій ПАТ «Одеський припортовий завод». Не відбувся. Адже уряд знизив вартість його стартового пакету з 13,175 мільярда гривень (близько $500 мільйонів), яку було встановлено для першого, липневого конкурсу, до 5,16 мільярда гривень (близько $200 мільйонів). Проте і це не привернуло покупців.
Утім, ще в момент оголошення конкурсу було зрозуміло, що цього знакового продажу не буде. Певним впливовим у нашій країні силам він був або взагалі не потрібен, оскільки вони й без того «годувалися» із заводу, або ж не були впевнені у своїй перемозі.
Іноземним інвесторам, про наявність яких неодноразово натякали у Фонді, не подобалися борги підприємства перед Group DF (Дмитра Фірташа) та іншими кредиторами, а також судові позови компанії «Нортіма» (Ігоря Коломойського). Не сприяли активності потенційних конкурсантів і обмеження репатріацію дивідендів, що діяли в Україні, відсутність податкових пільг і преференцій для інвесторів. Нагадаємо також, що конкурс супроводжував фінансовий радник, компанія UBS Limited. Скільки він отримав за свої невдалі поради? І чи має намір ФДМУ повертати ці гроші до держбюджету?
Міністр фінансів Олександр Данилюк, як видається, не має наміру закривати очі на невдачі головного продавця країни, тим паче, що усувати «косяки» ФДМУ доведеться саме йому. Міністр у вівторок охарактеризував процес приватизації ОПЗ як провал. А тут ще й затримка із отриманням 600 мільйонів другого траншу макрофінансової допомоги Євросоюзу.
Знаючи про можливий провал конкурсу, Мінфін вже вніс зміни до графіка проведення первинних аукціонів з розміщення ОВДП. У грудні буде проведено п’ять аукціонів щодо розміщення валютних облігацій, тоді як раніше планувався лише один. Ба більше, Мінфін передбачливо, ще 25 жовтня, реалізував ОВДП на 141,34 мільйона євро.
Та все ж шанси України продати ОПЗ ще є. Питання в тому, якою буде стартова ціна цього разу. Адже і до 1 долара може дійти. Пам’ятаєте, як у одного поета мужик на базарі корову продавав і врешті-решт вирішив: така корова потрібна самому. Невже в нашого уряду не вистачить сміливості заявити таке. Тим паче, що попереду нові тури приватизації. На продаж буде виставлено шість обленерго. Це — перший конкурс 2017 року, і від того, як він пройде, залежатиме виконання плану приватизації і, відповідно, надходження до бюджету країни 17 мільярдів гривень. На жаль, провал з ОПЗ створив і для 2017 року не найкращий фон
Характерно, що інвестор проголосував ногами проти придбання заводу саме тоді, коли у світі має бути високий попит на українські активи, що подешевшали через війну та агресію. Гасло біржових маклерів щодо них зараз однозначне: потрібно купувати. Тому що на видноколі піднесення української економіки, а відповідно, і цін на все, що є в нашій країні. Чому не сприймається агітація, що зазвичай має гарний вплив?
Минулого тижня народний депутат України Сергій Тарута заявив, що приватизації в нашій країні заважає тотальна корупція у владі та Нацбанку. Поки в країні не буде реалізовано системні реформи, інвестори в Україну не прийдуть, переконаний він. «І Порошенко, і Гройсман заявляли, що приватизація ОПЗ — це тест інвестиційної привабливості України, — нагадав народний депутат. — Очевидно, що цей тест провалено. За таких умов інвестор в Україну, звісно, не прийде».
Та все ж керівництво ФДМУ не можна однозначно звинуватити в тому, що воно брехало країні про наявність покупців. Черга з них була невеликою, проте все ж вони начебто були. Це група DCH харківського бізнесмена Олександра Ярославського, ПАТ «Укрнафтобуріння» Ігоря Коломойського і Віталія Хомутинника, IBE Trade Corp (США) і Amjad Investments (ОАЕ).
Проте, так і не подавши заявки, DCH повідомила про рішення відмовитися від участі в конкурсі на умовах, запропонованих Фондом. Фахівці компанії, ознайомившись з документами, зрозуміли, що кредиторська заборгованість ОПЗ набагато більша, аніж повідомлялося раніше. На її негативне рішення вплинуло також з’ясовування становища ОПЗ в Антимонопольному комітеті України.
Коли термін прийому заявок на конкурс скінчився, дії Фонду розкритикувала в ЗМІ й компанія «Укрнафтобуріння». Її докори викликала неповна інформація про борги ОПЗ і недостатня увага до потенційних покупців. Щоправда, представник компанії не повідомив, чи подавала все ж таки компанія заявки на конкурс.
Та все ж шанси України продати ОПЗ ще є. Питання в тому, якою буде стартова ціна цього разу. Адже і до 1 долара може дійти. Пам’ятаєте, як у одного поета мужик на базарі корову продавав і врешті-решт вирішив: така корова потрібна самому. Невже в нашого уряду не вистачить сміливості заявити таке. Тим паче, що попереду нові тури приватизації. На продаж буде виставлено шість обленерго. Це — перший конкурс 2017 року, і від того, як він пройде, залежатиме виконання плану приватизації і, відповідно, надходження до бюджету країни 17 мільярдів гривень. На жаль, провал з ОПЗ створив і для 2017 року не найкращий фон.