Український державний центр радіочастот збирається скасувати запроваджене з власної ініціативи подвійне маркування імпортованих мобільних телефонів. Разом із тим, регулятор розраховує завести електронну базу «емеї- кодів» усіх легально ввезених телефонів. Щоправда, коли й як це буде зроблено — ще не визначено. При цьому керівництво даного державного органу впевнене в тому, що ринок мобільної апаратури надалі не залишиться без держнагляду. Правила гри прописуються — їх доведеться виконувати.
Видимі результати принесли вже перші спроби запровадження поточного року правил гри на полі «мобільної» торгівлі. Так, за даними Центру радіочастот, за 6 місяців поточного року, з лютого до липня, частка легально ввезених в Україну мобільних телефонів виросла втричі в порівнянні з аналогічним періодом 2007 року — до 1 мільйона 5 тисяч апаратів. І якщо раніше на українському ринку продавалося не більше аніж 10% «білих» телефонів, то сьогодні частка таких апаратів виросла більше ніж удвічі — до 25%. Такі підсумки запровадження подвійного маркування мобільних пристроїв, які легально імпортуються. Щоправда, Держцентру радіочастот важко було надати інформацію про те, скільки в Україну за рік імпортується мобільних телефонів і якою є частка контрабанди в цьому обсязі.
Проте, разом із першими результатами, ініціатори новацій отримали й ряд звернень гравців даного ринку до держорганів із тим, щоб визнати легальними в Україні виключно централізовані поставки мобільних телефонів. А оскільки забезпечити такі поставки можуть лише найбільші імпортери або ж самі виробники мобільних пристроїв, така норма при врахуванні чинного законодавства, може сприяти встановленню дискримінуючих вимог для інших гравців ринку. Тому на даному етапі її реалізація неможлива. Разом із тим, у Держцентрі радіочастот не могли не оцінити завзяття найбільших торговців мобільними телефонами працювати «у відкриту», тому вирішили спростити для них правила ввезення та реалізації мобільних пристроїв.
За підсумками засідання робочої групи при Нацкомісії з регулювання зв’язку за участю представників провідних виробників мобільних телефонів, найбільших операторів даного ринку і представників Центру радіочастот, було прийнято ухвалу скасувати подвійне маркування централізовано імпортованих мобільних телефонів. Спеціальним знаком сертифікації в Україні мобільний апарат оснащуватиметься лише на виробництві. Право на таке маркування дістануть прямі представники виробників чи офіційні імпортери, які підпишуть спеціальний договір із регулятором ринку. На вартість мобільних телефонів такі новації вплинути не повинні, аналогічно до того, як на ціни не вплинуло запровадження додаткового маркування. Що робити з іншим імпортом, у НКРЗ поки що не вирішили.
За словами начальника ДП «Український державний центр радіочастот» Павла Слободянюка, в Україні буде строго враховано кожен легально імпортований телефон. Для цього НКРЗ зобов’яже імпортерів або представників виробників протягом 10 днів після ввезення апаратури надавати завірену копію митної декларації і перелік «емеї-кодів» усіх увезених телефонів у електронному вигляді. Коли буде запущено в роботу електронну базу даних мобільного імпорту, споживач, купуючи новий апарат, зможе легко перевірити, яким чином був увезений в Україну даний телефон. Для отримання вичерпної відповіді необхідно буде лишень відправити смс на певний службовий номер. Окрім того, електронна база оригінальних телефонних кодів знадобиться в разі крадіжки мобільних апаратів. «У Європі крадені мобільні телефони не беруть на обслуговування в сервіс. А історію телефону можна простежити за його оригінальним кодом, присвоєним виробником. Ми також зможемо запровадити таку норму після запуску даної електронної бази», — пояснив Слободянюк.
Окрім того, в Держцентрі радіочастот розраховують істотно здешевити дозвільні документи на ввезення мобільних пристроїв для «білих» імпортерів, а також спростити процедуру реєстрації. Однак можливість запровадити всі ці ініціативи з’явиться лише після того, як повноцінно запрацює Нацкомісія з регулювання зв’язку. Постанову з описом цих норм необхідно зареєструвати в Міністерстві юстиції, а потім їх повинен затвердити, насамперед, регулятор ринку зв’язку. Коли це станеться, можна лише передбачати, оскільки НКРЗ вже понад півроку існує в невизначеному, скоріше навіть аморфному, стані...