Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Зарезервували право на переговори»

Україна незабаром планує отримати від Чорноморського банку торгівлі та розвитку 100 мільйонів доларів
26 вересня, 2012 - 00:00

Початок цього тижня ознаменувався непорозумінням. У Євросоюзі здивувалися заявам України про намір переглянути мита для країн-членів СОТ і вустами Джона Кленсі, прес-секретаря комісара ЄС із питань торгівлі Карела Де Гухта, заявили: «ЄС чекає, що Україна поважатиме зафіксовані в угоді (про ЗВТ) положення, інакше це серйозно поставить під питання бажання України просуватися далі в процесі створення зони вільної торгівлі». Загроза, мабуть, подіяла.

А міністр економічного розвитку і торгівлі Петро Порошенко в понеділок зустрічався в Києві з президентом Чорноморського банку торгівлі і розвитку Андрієм Кондаковим. Відповідаючи на запитання журналістів після цієї зустрічі, він сказав: «У нас є перелік пропозицій від галузевих асоціацій. Ми їх опрацювали, погодили і направили до СОТ для того, щоб розпочати консультації з цього питання (перегляду мит)». «Ми почали консультації для того, щоб зрозуміти, — продовжував міністр, — хто на сьогодні зацікавлений у цьому і як вони поставляться до того, що Україна збирається на цю тему розпочати переговори... На сьогодні ми зарезервували право на переговори». «Це резервування не передбачає конкретизації товарів і обов’язкового початку переговорів у майбутньому. Але це дало можливість у разі економічної доцільності в період із 1 серпня 2012 року до 31 грудня 2014 року ці переговори провести», — зазначив голова МЕРТ. Він підкреслив, що головною їхньою метою є захист інтересів національного виробника.

Журналісти мають бути вдячні Конакову за те, що під час і після зустрічі з ним Порошенко неабияк розговорився і повідомив чимало цікавого. Однією з головних новин можна вважати намір МЕРТ скоротити в п’ять разів — із майже 1500 до 290 — список державних підприємств, які не підлягають приватизації. Відповідний законопроект, за словами міністра, внесено на розгляд уряду. Словом, приватизація наступного року, коли, як передбачають, у України можуть виникнути труднощі і з наповненням бюджету, і з обслуговуванням боргів, має шанс стати однією з головних донорів. І скільки в країні боролися за те, щоб не проїдати кошти, отримані від приватизації, але наступного року цього, напевно, не уникнути.

Порошенко також повідомив про підсумки зустрічі з Кондаковим. «Ми домовилися, що відкриватимемо низку нових напрямів, які залучатимуть банківське кредитування, — сказав міністр. — На сьогодні ми цілком можемо говорити про те, що додатково Україна найближчим часом може отримати кредитні ресурси на суму до 100 мільйонів дол.». За його словами, на ЧБТР може фінансувати в Україні проекти «зеленої» енергетики, агропромислового комплексу, інфраструктурні проекти. А ось Світовий банк має намір, за словами Порошенка, 2013 року надати Україні кредит 750 мільйонів дол. — до 1 мільярда дол. для Проекту покращення автошляхів і безпеки руху. 20 вересня, за повідомленням Порошенка, прийнято рішення про початок відповідних переговорів.

Нова інформація прозвучала і у відповіді міністра на запитання «Дня» про можливі наслідки постанови українського уряду про утилізаційний збір для вітчизняного автопрому. Він повідомив, що Міністерство екології і природних ресурсів готує проект ще однієї постанови з цього питання. Але МЕРТ не має до цього жодного стосунку, уточнив Порошенко, очевидно, остерігаючись обвинувачень в особистій зацікавленості.

А ще він зробив приголомшуючу заяву щодо законопроекту про кримінальну відповідальність за наклеп. За його словами, «це суцільне безумство. Кабмін її (постанову. — Авт.) не розглядав. Я вважаю, що це (законопроект. — Авт.) є інструментом тиску на ЗМІ, і для мене як для громадянина це категорично неприйнятно. Вважаю, що політичну відповідальність повинні понести автори законопроекту». «Люди, які пропонують такі законопроекти, навіть не уявляють, які наслідки ми вже маємо», — говорить міністр і стверджує, що таким чином знищується той позитивний імідж, який Україна заробила після проведення Євро-2012.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: