Рахункова палата України, згідно зi своїми законодавчими повноваженнями, здійснює постійний моніторинг виконання Державного бюджету України та показників економічного й соціального розвитку держави. Спираючись на дані Державного комітету статистики, Державного казначейства та власну експертну оцінку, Палата повідомила «Дню» про те, що досягнуті основні макропоказники значно перевищують параметри, враховані при затвердженні Державного бюджету України на 2004 рік. За січень-листопад до державного бюджету надійшло майже 61 млрд. грн., що відповідає встановленому плану. Залишок коштів на рахунках уряду станом на 1 грудня 2004 року, за даними Палати перевищує 10 млрд. гривень, що значно більше розміру оборотної касової готівки.
В той же час експерти Рахункової палати вказують на те, що посилились інфляційні процеси, уповільнились надходження від зовнішньо- економічної діяльності, мають місце недоліки у виконанні Державного бюджету України, на які вказувала колегія РП за наслідками його виконання за перше півріччя та дев'ять місяців поточного року. Залишається незадовільною платіжна дисципліна, значними є обсяги дебіторської та кредиторської заборгованості бюджетних установ. Водночас, як відзначає РП, вказані недоліки не мають вирішального впливу на виконання Державного бюджету України у 2004 році. За одинадцять місяців поточного року видатки державного бюджету склали близько 70 млрд. грн., що відповідає плановим призначенням.
Враховуючи стан виконання доходної частини, вільний залишок нерозподілених бюджетних коштів та обсяг видатків, які необхідно провести до кінця бюджетного року, на думку Рахункової палати, є реальні підстави для забезпечення видатків у грудні поточного року та виконання Державного бюджету України в цілому за рік і збереження необхідних бюджетних ресурсів для проведення видатків на початку наступного року. Наявність валютних резервів — більше 9 мільярдів доларів США та заява Національного банку України щодо можливості виділення 17 млрд. грн. для рефінансування комерційних банків дозволяє стабілізувати ситуацію на грошово-кредитному і валютному ринку.
З урахуванням об'єктивного аналізу та прогнозів Рахункова палата України стверджує про відсутність підстав для заяв щодо наявності в державі фінансово-бюджетної кризи та необгрунтованого нагнітання напруженості в суспільстві. Водночас, застерігають аудитори, продовження загострення політичної ситуації може звести нанівець позитиви поточної бюджетної політики.
Палата, за підписом її голови Валентина Симоненка, звертається до всіх політичних сил, урядовців та громадськості з закликом не вдаватись до нагнітання ситуації, а докласти всіх зусиль для прийняття бюджету на 2005 рік, як гаранта фінансової стабільності, подальшого розвитку економіки та фінансово-бюджетної системи України.