Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Завислий мораторій

Його може продовжити відсутність законів про ринок землі
4 вересня, 2007 - 00:00

Ситуацію на ринку земель сільгосппризначення, яка сьогодні характеризується як корупційна та криміногенна, могли б змінити Закон про ринок земель, прийнятий Верховною Радою у першому читанні, та Закон про державний земельний кадастр, заветований Президентом України. Якщо до 1 січня 2008 року вони не будуть введені в дію, то мораторій на продаж земель сільгосппризначення в Україні буде продовжено. Про це заявив голова Державного агентства земельних ресурсів Ігор Яцук. Він підкреслив, що така умова є у законі про цей мораторій.

Голова Держземагентства, звичайно, сповнений обережного оптимізму. «З урахуванням складної політичної ситуації важко сказати, коли це станеться. Те, що станеться, — сумніву немає, питання лише в тому, коли», — зазначив він. З ним погоджується і перший заступник голови Держземагентства Юрій Олексієнко: «За такої політичної влади важко прогнозувати прийняття законів у Верховній Раді». Він підкреслює: «Світова практика показує, що земля все ж є товаром. І, рано чи пізно, Україна прийде до ринку будь-якої землі — будь-якого призначення. Але сьогодні просто ще недосконала законодавча база в питанні купівлі-продажу землі».

«Діючий мораторій стримує розвиток, передусім, гірничодобувних підприємств, а також підприємств із виробництва будматеріалів», — навів додаткові аргументи проти мораторію Олексієнко. При цьому він зауважив, що в Україні близько 25 тисяч гектарів сільськогосподарських земель вимагають зміни призначення. Досить сказати, що сьогодні Україна займає першу позицію в світі по розораності землі — 78%. Роботи з раціоналізації та охорони земель проводяться мляво і як результат, — деградація ґрунтів на деяких територіях сягає критичних значень.

Щоправда, на думку фахівців Держкомзема, земельний ринок не обмежується лише продажем землі. Але й інші його сегменти розвиваються не так активно як могли б, через недостатнє фінансування. У Держагентстві зазначають, що середній розмір орендної плати за землю в Україні становить 137,3 гривнi за гектар. За словами Яцука, в угодах оренди землі переважають ті, які були укладені на 4—5 років (60,6%), але є й такі, які мають діяти 20—25 років. Загальна площа земель, переданих в оренду, становить 17,9 мільйона гектарів. Загальна сума виплат, згідно з укладеними договорами оренди, цього року становитиме 2,3 мільярда гривень.

Наразі в Україні вже проінвентаризовано 7,3 мільйона гектарів земель несільськогосподарського призначення — 66,1% від загальної площі. Яцук зазначає, що вказану роботу повністю проведено в Чернівецькій області, на стадії завершення інвентаризація таких земель в Закарпатській (99,8%), Рівненській (98,5%) і Чернігівській (96%) областях. Найгірші показники на Волині (29%) і на Черкащині (27,3%).

Здавалося б, повним ходом іде також розмежування земель. Наразі прийнято 751 рішення на площі 2,7 мільйона гектарів і замовлено 232 проекти з розмежування земель державної та комунальної власності. Але якщо врахувати, що всього розмежуванню підлягають 29,8 мільйона гектарів, у тому числі за межею населених пунктів — 25,1 мільйона гектарів, то стає зрозумілим, що це дуже низький показник. Це, за словами Яцука, результат недостатнього фінансування. «Процес розмежування перебуває в нас на підготовчому етапі», — зазначає він і уточнює, що передбачається вести ці роботи за рахунок місцевих рад. Але сьогодні вони «не поспішають виконувати цю норму закону».

Оцінюючи перебіг земельної реформи, експерти зазначають, що йде вона мляво. Але при цьому вони зауважують, що на те є свої причини. Серед них неузгодженість земельного законодавства з цивільним, природоохоронним і господарським законодавством, дублювання функцій Держагентства земельних ресурсів України іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади й органами місцевого самоврядування і, звичайно ж, недостатнє фінансування. Яцук проінформував журналістів, що Державне агентство земельних ресурсів пропонує збільшити бюджетне фінансування земельної реформи 2008 року до 66 мільйонів гривень.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: