Закінчено об’єднання дочірніх банків групи ВТБ. Наступний крок, за словами президента — голови правління ВТБ Андрія Костіна, полягає у просуванні української «доньки» російського банку до банківської вершини в нашій країні. Для здійснення цих амбітних планів до кінця року їй нададуть чималий фінансовий ресурс — $500 мільйонів. Слід відзначити, що сьогодні капітал ВТБ невеликий і становить лише $150 мільйонів.
Чим же пояснюється такий інтерес великого російського банку в українському напрямку та як його реалізовуватимуть?
За словами Костіна, стратегічний план групи ВТБ передбачає по максимуму охопити країни всього пострадянського простору. До співпраці вже залучені Білорусь, Арменія, Грузія, завершується оформлення документації з Азербайджаном. «Україну ми розглядаємо як другий за важливістю ринок після Росії», — пояснює банкір.
«Найближчим часом, використовуючи достатнє фондування, ми виконаємо завдання зі входження банку в трійку лідерів», — говорить голова правління «ВТБ Україна» Вадим Пушкарьов. Сьогодні ж він займає 17-ту позицію у рейтингу Асоціації українських банків. За словами Костіна, «одномоментне» зростання капіталу, активів та нарощування кредитного портфелю потребує певного часу. На реалізацію далекоглядних цілей українському менеджменту виділили два роки. Стратегія зростання полягатиме у нарощуванні регіональної мережі, динамічному збільшенні роздрібних операцій та корпоративного бізнесу.
Досягти випереджаючого зростання на регіональному ринку планують шляхом опори на середній бізнес (згідно з озвученими Костіним критеріями, до цієї групи потраплять компанії з оборотом від $3 до $80 мільйонів).
У арсеналі ВТБ є ще й такий додатковий козир, як російський бізнес, який активно працює на українських теренах. Посприяють цьому й традиційні економічні та фінансові зв’язки між двома країнами. «Ми знаємо багатьох українських бізнесменів і, маючи достатні кредитні ресурси, можемо задіяти увесь арсенал тих гарних стосунків, які існують між нами»,— зауважує Костін.
Детальніше окреслив клієнтський список Пушкарьов: співпрацюватимуть з компаніями гірничо-металургійної, машинобудівельної та хімічної галузей. «Нашими потенційними клієнтами є представники найбільшого російського бізнесу, які займають ключові позиції в (українській.— Авт. ) економіці», — відзначає досвідчений банкір, який свого часу очолював банк «Фінанси і кредит» (Київ).
Крім того, із січня 2008 року в банку з’явиться своєрідний vip-клієнт. Йдеться про перехід на обслуговування до ВТБ рахунків російського Чорноморського флоту. Розміри відповідних фінансових потоків Пушкарьов не назвав, пояснивши це комерційною таємницею, однак указав, що отримані кошти «нададуть можливість банку стати ключовим оператором рубльового ринку», а отже впливати на формування курсу останнього. Цікава заява... Однак, на думку опитаних «Днем» експертів, у результаті появи нового великого клієнта банк і справді отримає доволі солідну суму. Щоправда, освоїти у повному обсязі її не вдасться. Принаймні так стверджує голова спостережної ради банку НРБ В’ячеслав Юткін: «Наскільки мені відомо, Чорноморський флот Росії стає клієнтом на 50% російського «Сбербанка», який приходить в Україну, і на 50% — «Внешторгбанка». Не вірить Юткін і в реальну можливість з допомогою цього якось впливати на курс рубля.