Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Збитки на три мільярди доларів

Чи прийдуть нові інвестори, якщо забрати пільги у старих?
12 квітня, 2005 - 00:00

Харківська влада серйозно стурбована перспективою скасування спецрежиму інвестиційної діяльності. До середини квітня Президент України повинен ознайомитися зі звітами, наданими головами обладміністрацій про прогнозовані втрати, підрахувати всі плюси та мінуси відмови від спецрежиму та вирішити, повернути пільги інвесторам чи ні. Економісти Харківської області прогнозують 3 мільярди доларів збитків. Сьогодні за спецрежимом у Харкові працюють близько 50 підприємств, у тому числі найбільші машинобудівні заводи, цехи з переробки дерева та металу, кондитерські та фармацевтичні фабрики. Деякі з них у разі скасування спецрежиму, як стверджують фахівці, автоматично збанкрутують, а інші втратять мільйонні іноземні інвестиції та вигідні контракти.

Промисловий Харків завжди цікавив зарубіжних партнерів, а введення пільгового оподаткування привабило сюди значні інвестиції. Так, керівництво Харківського солодового заводу, на якому готують сировину для пива, стверджує, що французи, які профінансували будівництво заводу з нуля, вклавши в нього 30 мільйонів євро, дуже стурбовані перспективою скасування пільгових умов роботи. Французька компанія «Малтюроп» прийшла на український ринок тільки тому, що тут їй дозволили шість років не платити податок на прибуток і без мита ввозити в країну імпортне обладнання. На сьогодні Харківська солодовня готує сировину для третини броварень країни. Спеціальний сорт ячменю французи купують в Україні, в тому числі й у харківських фермерів, замовляючи приблизно 150 тисяч тонн зерна на рік, і платять українським аграріям при цьому чотири мільйони євро. Якщо пільговий спецрежим області уряд не поверне, завод, швидше за все, однаково працюватиме — дуже багато іноземці витратили на його будівництво, до того ж уже в травні керівництво солодовні чекає першого прибутку — до цього підприємство лише компенсувало витрати, відпрацьовувало дороге обладнання. Якщо уряд країни не відмовиться від свого задуму, то на розширенні виробництва та додаткових інвестиціях можна буде поставити хрест, а тому французи вже зараз починають шукати нових партнерів, але не в Харкові. Посол Франції Філіп де Сюремен, який перебував у Харкові з нагоди відкриття «Французької весни в Україні», коментуючи непросту для економіки регіону ситуацію, зазначив, що новації в законодавстві призвели до різких змін у фінансових умовах підприємств в Україні, зокрема компанії «Малтюроп». На його думку, це побічний ефект реформ, необхідність яких не підлягає сумніву. Посол заявив, що оптимістично дивиться на проблему, проте, на його думку, не треба втрачати часу, оскільки йдеться про значні суми. Крім того, поширення негативної інформації про Україну може призвести до небажаних наслідків і кинути тінь на політику нового уряду.

У Харкові вважають, що в тому випадку, якщо відмінять пільги, такі великі підприємства, як Харківський підшипниковий завод, «Південкабель», «Турбоатом» та інші втратять вигідні контракти та великих інвесторів, що негативно позначиться на їхній роботі. Навіть заступник губернатора Ярослав Ющенко стверджує, що під загрозою закриття виявиться й єдине в Україні харківське фармацевтичне підприємство, яке випускає аерозолі для астматиків.

Марина ГОЛІНА, Харків
Газета: 
Рубрика: