Вітчизняний ринок альтернативних видів палива зростатиме пришвидшеними темпами ніж очікувалося раніше. Це відбувається через стрімке подорожчання російського газу. Ознаки цієї тенденції, кажуть експерти, спостерігаються вже сьогодні.
За словами президента Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива й енергії України (АПЕУ) Віталія Давія, за шість місяців 2011 року виробництво «зеленої» електроенергії збільшилося на 15,7% (до 274,343 мільйона кВт/годин) порівняно з аналогічним періодом 2010 року. Підприємства малої гідроенергетики виробили 191,961 мільйона кВт/годин електроенергії, вітроенергетики — 29,839 мільйона кВт/годин, біоенергетики — 3,484 мільйона кВт/годин, сонячної енергетики — 3,335 мільйона кВт/годин. За його прогнозами, у другому півріччі динаміка зростання виробництва альтернативної електроенергії збережеться на рівні 16 — 18% у зв’язку з активним будівництвом і запуском в Україні нових об’єктів.
Хороші темпи росту — на 36,4% до 451,6 тисячі тонн — демонструє і ринок твердого біопалива (паливні брикети й пелети з деревини й аграрних відходів). І це попри те, що в травні-червні виробники твердого біопалива з деревини зіткнулися з кризою через різке зростання дефіциту й вартості сировини. Через це на початку серпня близько 80% таких виробників припинили свою діяльність. Зараз же ситуація поліпшилась, розповідає голова Асоціації виробників альтернативних видів палива Іван Надєїн. «Усі дивляться на альтернативні джерела енергії як на альтернативу. На сьогодні ми можемо планувати збільшення виробництва твердого біопалива майже до 1 мільйона тонн за рік. Цей показник може дорівнювати 10% від споживання в Європі й до 20% імпорту європейського ринку», — уточнив він.
Є в Україні і «зелене» пальне для машин: за півроку виробили близько 0,5 тисячі тонн.
Тож, в галузі спостерігається активне пожвавлення, каже він Давій. Хоча, за його словами, частка альтернативки у загальному енергобалансі країни ще й становить поки що 0,35%. Проте вона зростатиме. Зокрема, за прогнозами члена ради Асоціації учасників ринку Сергія Апалькова, зростання сектору твердого біопалива за період осінь 2011— осінь 2012 року можливе навіть в чотири рази. Загалом же, кажуть експерти, ринок альтернативи може зрости в 1,5—2 рази.
Збільшення виробництва й споживання нетрадиційних видів палива пов’язане насамперед із подорожчанням природного газу, як в Україні, так і в європейських країнах. В останні роки щорічний приріс ціни на українське тверде біопаливо становив 5 — 7%, а сьогодні (ще навіть не сезон) маємо 15 — 16%, розповідає Апалько. «Тож зараз відбувається боротьба між експортною та внутрішньою орієнтацією ринку твердого біопалива. Чи зможе європейський споживач дати ціну більшу і викупити українську продукції? На мій погляд — ні, якщо такими ж темпами зростатиме вартість російського газу для України», — вважає він.
За словами експертів, альтернативний напрямок дуже перспективний в Україні. Однак у кожному його напрямку є стримуючі фактори розвитку. Так, виробництво твердого біопалива гальмує відсутність модернізації підприємств. За словами Апалька, фінансово ефективними є тільки ті підприємства, які збільшують свої виробничі потужності в три-чотири рази (з 120 — 140 до 350 — 400 тонн продукції на місяць). «Сьогодні є поодинокі випадки використання німецьких технологій виробництва, але їх дуже мало. І вони не роблять погоди в галузі, каже він. — Потрібно організоване, достатньо стрімке технологічне переоснащення галузі зі збільшенням виробництва продукції та покращення її якості».
Український ринок альтернативи, додають експерти, розвиватиметься так, як і світовий. Але встановлювати механізми, які працюють із використанням цих технологій, поки що зможуть або підприємства, або заможні українці. Щоб побудувати вдома невеличкий вітряк треба витрати близько 10 — 11 тисяч доларів, великий вітропарк потягне на 0,5 — 1,5 мільйона євро, мала сонячна електростанція на даху будинку обійдеться в 20 тисяч євро, а велика — в 0,5 — 2,5 мільйона євро. Більш доступними для українців є котли, що працюють на твердому біопаливі (в середньому — 1,5 — 2 тисячі євро). Їх окупність становить 7—8 років.
Тим часом у світі пророкують стабільне зростання сектору «зеленої» енергетики. Привабливість таких проектів може зрости на тлі початку в США, а також Євросоюзі гострої економічної кризи, говориться в галузевому аналітичному звіті, підготовленому Центром відновлюваної енергетики Fuel Alternative (REC Fuel Alternative). На думку аналітиків REC Fuel Alternative, проекти у сфері сонячної та вітрової енергетики, а також гідроенергетики — найменш ризиковані з економічного погляду, бо не пов’язані з ринками сировини, які мають мінливу кон’юнктуру. «Реалізація проектів у сфері відновлюваної енергетики фактично вимагає лише початкових капіталовкладень у створення генеруючих потужностей. У наступний період єдиним важливим параметром для проекту є тариф на продавану електроенергію. Основні ресурси для роботи об’єктів — сонце, вітер і вода — є безкоштовними і не залежать від кон’юнктурних коливань. Така бізнес-модель є сьогодні виключно ліквідною», — сказано в звіті.
У якості ілюстрації зростання уваги до відновлюваної енергетики з боку інвесторів фахівці REC Fuel Alternative наводять результати останніх торгів Лондонської фондової біржі (5 серпня), за підсумками яких переважна більшість компаній подешевшала. У той же час акції компаній, що представляють сектор продовольства та відновлювальної енергетики, подорожчали. Зростання котирувань компаній сектору чистих технологій складає в середньому 0,1 — 3,0%. За прогнозами REC Fuel Alternative, в найближчий рік розмір інвестицій в європейський, а також український сектор відновлюваної енергетики може істотно зрости.