Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Земля і туфлі

Навіщо використовувати озброєних «штурмовиків» проти мирних чоботарів
9 липня, 2005 - 00:00

Найбільш резонансний корпоративний скандал цього тижня вперше стався у столиці (їй досі вдавалося уникати застосування зброї в подібних конфліктах) навколо колективного виробничо-торгівельного взуттєвого підприємства (КВТВП) «Київ», яке раніше скромно іменувалося першою взуттєвою фабрикою. Підприємство було створене ще в 1867 році указом імператора Олександра II, для того, щоб взувати російських солдатів. Воно і сьогодні є єдиним уцілілим столичним взуттєвим підприємством. Значна частина його продукції виробляється для армії та МВС. Нинішній голова правління підприємства Павло Тарасюк керує фабрикою 42 роки. Тепер у нього з’явився двійник — якийсь Геннадій Телегін, який називає себе новим головою правління (Дніпровський районний суд м. Києва, як повідомила в четвер «Дню» прес-служба юридичної фірми «Ильяшев и Партнеры», виніс ухвалу про заборону Г. Телегіну, а також будь-кому з його представників здійснювати які-небудь дії від імені КВТВП «Київ»).

Учора в’їзд на територію підприємства був забарикадований двома тракторами та прикрашений символікою «Пори», а також величезним плакатом, що вимагає від Президента зняти голову Печерської райадміністрації Коваленка, якого на фабриці вважають організатором «штурму». Біля воріт — охорона в чорній уніформі, але жодної зброї і лише напруженість, яка нібито висіла в повітрі. Проте журналіста легко пропустили на територію. Тут малолюдно, тихо: працювати в таких умовах складно, і адміністрація оголосила на підприємстві вимушену оплачувану відпустку. У розмові з «Днем» заступник голови правління колективного підприємства з економічних і комерційних питань Сергій Прохоренко розказав про суть конфлікту. За його словами, він розпочався навіть не через фабрику, яка в центрі столиці нікому не потрібна (дуже багато доводиться платити тут за використання землі), а за цю саму землю. Прохоренко розказав, що власники та керівництво КВТВП вирішили перевести підприємство за місто і навіть придбали для цього ділянку в селищі Вишневому. Відбувається розробка проекту. (Проблема переїзду, як розповіли «Дню» робочі фабрики, розділила їх на два табори і дозволила «претендентам» на власність знайти в колективі прибічників). Одночасно власники фабрики претендують на купівлю в міста ділянки, що вивільняється, хоча й усвідомлюють, якою тривалою та важкою може бути ця процедура, в якій у них, як у користувача, є переваги (пріоритетне право). Ось власне через ці преференції на купівлю землі й здійнялася буча, у ході якої було практично розколото колектив підприємства.

Нагадаємо, що активна стадія конфлікту за володіння взуттєвою фабрикою, яка розміщується в Печерському районі столиці на території в 6 гектарів, розпочалася ще 25 червня. Цього дня понад 400 її співробітників були закритими в одному з приміщень колишнього Палацу піонерів, який знаходиться недалеко (вивіска на дверях сповіщала про конференції працівників взуттєвої промисловості). Люди, які назвалися представниками фірми «Стабілбудсервіс», намагалися переконати робітників повторно продати свої частки в фабриці, які раніше вже були продані нинішнім інвесторам підприємства. (До речі, як розказали «Дню» на фабриці, за деякими даними, серед власників цієї фірми відомий чиновник МНС, який активно поєднує службу з бізнесом). Організатори конференції не пропустили до залу представника виконавчої служби, який мав у своєму розпорядженні судове рішення. У рішенні заборонялося й ці збори, й будь-які дії, що направлені на перекупку вже раніше проданих корпоративних прав.

Цей тиждень приніс продовження, яке було справжніми бойовими діями. У вівторок близько 20.00, як повідомив у середу журналістам голова наглядової ради КВТВП «Київ» Ігор Тинний, близько ста озброєних бійців спецпідрозділу міліції «Беркут» спробували потрапити до адміністративної будівлі, застосовуючи силу. Зі слів І. Тинного, проти співробітників фабрики використовувалася зброя, вибухівка та сльозоточивий газ. Унаслідок отриманих травм троє охоронців фабрики було госпіталізовано, ще 20 постраждали від дії сльозоточивого газу. (Учора автору показали сліди крові в адміністративному приміщенні, яке штурмували доблесні «Беркути»). Підприємству було нанесено істотних матеріальних збитків (розбито вікна, спиляно замки, вибито двері і т. п. — майже все це автор бачив і, як його запевняли, це також внесено міліцією до протоколу). Потерпілі працівники фабрики й охоронці звернулися до Печерського РВВС із заявами про порушення кримінальних справ проти бійців «Беркута». Як повідомляють адвокати потерпілих, реакція Печерського РВВС поки що невідома.

Голова наглядової ради сказав, що спочатку учасники штурму не пред’являли жодних документів. Через деякий час одна людина представилася судовим виконавцем і повідомила, що має ухвалу Королівського районного суду Житомирської області. Тим часом адвокат Євген Солов’йов показав «Дню» кілька рішень різних київських судів, прийнятих на користь власників підприємства пізніше, ніж те, яким оперує сторона, що нападала, і виразив сумнів щодо підсудності цієї справи суду з Житомирської області.

На думку Тинного, цей напад є наслідком боротьби за земельну ділянку у престижному районі столиці. Він пов’язує захоплення підприємства з керівництвом Печерської районної держадміністрації Києва і навіть упевнений в тому, що такі дії правоохоронних органів свідчать про втручання керівництва держави. «Я впевнений, що є вищі покровителі, які представляють вже нову владу в Україні... Йде гра на найвищому рівні, і влада знає про це. На якому рівні — не знаю, але гадаю, на рівні міністерських посад, як мінімум», — підкреслив Тинний. Він продемонстрував документи, отримані з Держкомстату, за якими ще за станом на 15 червня директором підприємства «Київ» був нинішній директор Павло Тарасюк, а за станом на 1 липня — інша особа. Зі слів І. Тинного, Печерська райадміністрація зареєструвала нове «керівництво» підприємства ще 25 червня, тобто того ж дня, коли «Стабілбудсервіс» обробляв робітників фабрики . Гроші для виплати робітникам привозилися автомобілями «Діамантбанку» (як запевняють недоброзичливці, його господарем є шеф МНС України Давид Жванія).

Пан Жванія до конфлікту, звичайно ж, відношення не має. Точно так само, як і Печерська райадміністрація, яка спростовує звинувачення у причетності до спроби захопити КВТВП, але заявляє при цьому про неефективність роботи нинішнього керівництва підприємства. «Про підготовку до захоплення фабрики «Київ» мені нічого не відомо... Ні Печерська районна рада, ні районна державна адміністрація, ні глава району ніякого відношення до подій навколо фабрики не мають. Тому розцінюю дії керівництва підприємства (його працівники 29 червня пікетували Печерську райадміністрацію, протестуючи проти загрози фізичного захоплення фабрики. — Авт. ), яке проявило свою нездатність налагодити нормальну роботу, як звичайне переведення стрілок і перекладання своїх внутрішніх проблем із хворої голови на здорову», — так коментував ситуацію глава району Анатолій Коваленко у прес-релізі. А прес- служба адміністрації повідомила, що до прокуратури направлено запит про оцінку дій керівництва підприємства «Київ», що розцінюється адміністрацією, як наклеп, спотворення фактів і розпускання чуток. Як звинувачувальні аргументи проти керівництва взуттєвого підприємства на чолі з Павлом Тарасюком райадміністрація наводить закриття та продаж комерційним структурам будівлі дитячого садочка фабрики «Київ» що на вул. Лейпцігській, «доведені до убозтва» житлові будинки підприємства та його соціальну інфраструктуру, а також відсутність конкурентноздатної продукції. Цікаво, що судові справи проти підприємства супроводжуються адвокатами юридичної фірми «Кравченко і Коваленко», яка належить сину вже згаданого печерського мера.

У дні, коли країною правив уряд Віктора Януковича, також розказували, що деякі «донецькі хлопці» забирають бізнес у всіх інших. Що звичайно, можливо. А тепер, виходить, відбувається щось подібне за допомогою державних силових структур? Так що ж це: продовження помаранчевої революції, що плавно переходить у ще одну Велику соціалістичну або звичайний озброєний наїзд, у якому, на жаль, приймає участь також і влада? «Події, що відбуваються навколо взуттєвої фабрики «Київ», не є господарським конфліктом. Дії, що відбуваються протягом останніх кількох днів, спрямовані проти керівництва і співробітників фабрики, мають характер дій, які переслідуються в кримінальному порядку», — так вважає адвокат Михайло Ільяшов, старший партнер юридичної фірми «Ильяшев и Партнеры».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: