Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Земля в Україні коштує $160 мільярдів

25 червня, 1997 - 00:00

Такі цифри навів колишній віце-прем`єр, директор Інституту аграрної економіки Академії аграрних наук України Петро Саблук під час робочого візиту до Рівного, куди він прибув на чолі групи науковців-аграрників, щоб навчити місцевих хліборобів азам ринкових перетворень на селі. Адже, як повідомив на нараді в облдержадміністрації її голова Микола Сорока, за погодженням із Президентом України Рівненська область незабаром буде визнана експериментальною щодо впровадження стосунків власності та щодо проведення широкомасштабних реформ в агропромисловому комплексі.

В основі реформ на селі, зазначив академік Саблук, - визначення вартості землі, яка має бути товаром, тобто яка матиме ціну. Тільки тоді ми зможемо залучити сюди інвестиції, адже вартість притягує вартість. Загальна вартість українських чорноземів оцінюється у $160 млрд., і приблизно стільки ж грошей потрібно для докорінного реформування агропромислового комплексу, що дозволить вийти із своєю продукцією на міжнародний ринок. На думку П. Саблука, реформи на селі мають пройти десять етапів, які включатимуть приватизацію землі та майна колективних господарств, переробних підприємств, а також які включатимуть упровадження нових організаційно-правових формувань в АПК тощо. Пропонується зберегти сільгосппідприємства як цілісні майнові комплекси, а кінцева формула виглядатиме так: приватна власність на землю та майно, а форма господарювання колективна.

Першим кроком до цього на Рівненщині стало створення приватно-орендних підприємств на селі, коли земельні частки (паї) членів колективного господарства здають в оренду одному або кільком землевласникам (переважно голові колгоспу або фермерові) за обумовлену угодою винагороду. Таких господарств в області уже створено чотири, а на черзі ще 34. Їхні керівники і взяли участь у нараді-семінарі за участю П. Саблука та керівників облагропрому на базі КСП ім. Шевченка Здолбунівського району. Нині в області вже розпайовано 63% господарств, у приватному секторі перебуває 220 тис. га землі (або понад 24% усіх угідь). Щодо кількості корів, то в приватному секторі їх уже значно більше, ніж у колишніх колгоспах (135 тис. голів проти 108 тис.). Правда, 420 фермерських господарств області мають у користуванні лише 5 тис. га землі. Однак, як зауважив кореспондентові "Дня" голова Спілки фермерів Микола Вельгус, нові можливості для його колег відкриває недавній Указ Президента України щодо оренди землі.

Рівне

Анатолій ГУМЕНЮК
Газета: 
Рубрика: