Міністерство аграрної політики і продовольства України і представники громадських організацій (об’єднуючих, зокрема, виробників та експортерів зернових) визначатимуть і погоджуватимуть обсяги експорту зерна. Про це сторони домовились під час підписання доповнень до чинного меморандуму про взаєморозуміння між урядом і профільними громадськими організаціями від 11 жовтня 2011 року. Погоджений документ передбачає подовження терміну дії жовтневого меморандуму на нинішній маркетинговий рік.
«Сьогодні держава зацікавлена в стабільному функціонуванні зернового ринку. Саме тому ми спільно з учасниками ринку продовжуємо розпочату торік співпрацю. Працюватимемо у питаннях контролю критичних обсягів експорту зерна поточного маркетингового року. Скажімо, якщо понад 80% зернових від раніше задекларованих обсягів буде експортовано, ми приймемо рішення, як діяти щодо експортного потенціалу країни», — зазначив під час підписання доповнень до меморандуму аграрний міністр Микола Присяжнюк.
Якщо раптом виникне необхідність ввести обмеження на експорт зерна, то Мінагропрод поінформує про це учасників ринку за два місяці до ухвалення такого рішення. «Ми пам’ятаємо, що позаминулого маркетингового року держава, з огляду на низку обставин, вимушена була ввести квотування, що призвело до коливання цін. Але уряд повинен був це зробити, оскільки в Аграрному фонді залишалися мінімальні резерви. Тому тепер задля уникнення неабияких втрат, ми повідомлятимемо про обмеження», — заспокоїв учасників ринку міністр.
«Цей документ (меморандум. — Авт.) важливий для ринку, щоб не завдати збитків, яких було завдано раніше забороною експорту зерна», — у свою чергу зазначив після підписання доповнення до меморандуму президент Української зернової асоціації Володимир Клименко.
А міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк запевнив, що в Україні немає підстав для обмеження експорту зерна. За його словами, з урахуванням очікуваного урожаю 45—46 мільйонів тонн і перехідних залишків в 11 мільйонів тонн загальна пропозиція зерна повністю забезпечить внутрішню потребу і дозволить країні експортувати значний обсяг зернових. Нагадаємо, що Україна вже експортувала 1,19 мільйона тонн із нового урожаю. Це майже втричі більше, ніж за аналогічний період попереднього сезону. Всього в новому маркетинговому році Україна планує продати на зовнішніх ринках 22—23 мільйони тонн. Тобто практично таку саму кількість, як і торік. За словами міністра, сприятимуть експорту високі перехідні запаси зернових культур, що перевищують минулорічні.
Надійний експорт гарантують і постійно зростаючі запаси в засіках виробників. До 1 червня 2012 року запаси зерна в аграрних підприємствах України (окрім малих) і підприємствах, що займаються його зберіганням та переробкою, становили 10,9 мільйона тонн, що на 79% більше порівняно з аналогічною датою 2011 року.
Для виробників зерна і трейдерів ця угода з міністерством стала хорошим сигналом. Світові тенденції на ринку зернових, розповідає «Дню»» президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса, демонструють подорожчання цієї продукції. Українські виробники зберуть хороший урожай, якого вистачить не лише для внутрішнього ринку, але й для солідного експорту. Але через невдалий досвід попередніх років вони не квапляться укладати договори на постачання зернових, щоб не потрапити у фінансову халепу через непередбачуваність дій держави.