Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Згасаючий факел атомної енергетики

Над Запорізькою АЕС нависла загроза соціального вибуху
12 жовтня, 1999 - 00:00

Термін «виживання» якнайкраще пасує для характеристики нинішнього становища цього найбільшого ядерного об'єкта Європи. ЗАЕС розташована у м. Енергодар. Це не тільки енергетичний центр України, але й згусток протиріч і проблем. Аналіз формування, наповнення й використання міського бюджету свідчить про те, що місто помирає. За 8 місяців 1999 року ЗАЕС перевиконала план, і в той же час вона — найбільший сьогодні боржник на всіх рівнях бюджету. Борг за відпущену електроенергію на 1 вересня становить близько 900 млн. грн. Багато з підприємств міста, яким заборгувала АЕС, перебувають на межі банкрутства. Борг 96 підприємств перед бюджетом становить 738,5 млн. грн., що у 2,5 раза більше, ніж за той же період минулого року.

Шість енергоблоків ЗАЕС вимагають наявності численного обслуговуючого персоналу. Сьогодні ситуація інша: за даними Енергодарського міського центру зайнятості населення, за період від 1997 року рівень безробіття тут зріс у 2,5 раза — безробітними вважаються 936 чоловік. Ще гірший прогноз на 2000 рік: якщо будівельні підрядні організації не вийдуть з кризи, то без роботи можуть залишитися 7800 чоловік!

Зі слів голови профкому ЗАЕС Наталії Скорих, «сьогодні стала реальною загроза соціального вибуху, в умовах якого подальша експлуатація атомних блоків буде просто небезпечною. Ми повинні гарантувати безпеку функціонування електростанції й не розгубити наявний кваліфікований персонал. Але як це зробити, якщо надходження для виплати заробітної плати у вересні становили 5,82%?». Н.Скорих переконана, що тільки походи на Київ можуть змінити становище енергетиків. «Тримати каски напоготові — єдиний вихід із сьогоднішньої ситуації!»

Не додає оптимізму й оцінка того, що відбувається, дана генеральним директором ЗАЕС Данко Білеєм: «Якщо всі наші вимоги не буде виконано, керівництво ЗАЕС складає із себе відповідальність за страйк. Кожного року ситуація гіршає, з атомної енергетики вимиваються кошти, і якщо не буде вжито радикальних заходів, то не за горами той час, коли на кожній АЕС працюватиме лише один блок, а потім виробництво електроенергії взагалі припиниться!».

Запорізька область була однією з перших, яка ініціювала розробку антикризової регіональної програми соціально-економічного розвитку. Однак, за твердженням народного депутата України Олексія Кучеренка, «поки що неможливо говорити про результати впровадження... існують значні складності із забезпеченням паливом ЗАЕС та Запорізької ТЕС, що створить багато додаткових проблем у зимовий період».

Характеризуючи готовність ЗАЕС до зими, Д.Білей навів такі дані. Цього року для закупівлі ядерного палива і відправки відпрацьованого необхідно було $380 млн. Як відомо, раніше Україна отримувала компенсаційне паливо замість переданих Росії боєголовок. Але цей «щасливий» час безповоротно минув. А платити за ядерне паливо, як виявилося, для України — непосильний тягяр.

Тому лише 6-й блок вдалося завантажити вчасно, та й то, лише завдяки паливу, взятому з Рівненської й Хмельницької АЕС. 4-й блок сьогодні простоює через нестачу палива. Планового ремонту чекають два блоки. Отже, в зимовий період Запорізька АЕС увійде з чотирма блоками.

За словами першого заступника технічного директора станції В'ячеслава Тищенка, «цього року на ЗАЕС заплановано виробити 35 млрд. кВт./год., але, як показує реальність, нам часто доводиться коректувати намічені плани».

Тому не без сумніву сприймається «заспокоєння» Д.Білея: «Баланс виробленої і спожитої електроенергії (в області. — Ред. ) буде нормальним, оскільки, в порівнянні з 1991 роком, промислові підприємства майже удвічі знизили споживання електроенергії».

ДОВІДКА «Дня»

ЗАЕС є найбільшим виробником електроенергії в Європі. За 15 років було вироблено близько 370 млрд. кВт . год. Це означає, що протягом двох років вся Україна жила й працювала за рахунок електроенергії, виробленої на ЗАЕС. Частка ЗАЕС у виробленні електроенергії по Україні збільшилася з 1,8% у 1985 році до 20,1% у 1999 році. 10 мільйонів жителів України живуть і працюють завдяки електроенергії, виробленій на ЗАЕС. Днями державна приймальна комісія ухвалила рішення про початок комплексних випробувань на ЗАЕС обладнання сухого сховища відпрацьованого ядерного палива. Сьогодні на станції працює 15537 чол.

* * *

4 жовтня Вищий арбітражний суд скасував дію постанови Кабінету Міністрів за 5 червня 1998 року про порядок розрахунків обленерго з оптовим ринком, задовольнивши позови п'яти енергопостачальних компаній, повідомило Українським новинам джерело, близьке до керівництва приватизованих обленерго.

На думку представників Національної комісії регулювання електроенергетики, скасування судом порядку розрахунків, що діяв на енергоринку, дозволить енергопостачальним компаніям затримувати на поточних рахунках зібрані зi споживачів електроенергії грошові кошти. «Очевидно, що тепер обленерго ніхто не буде перешкоджати залишати гроші у власному розпорядженні, закриваючи заборгованість перед оптовим ринком векселями та іншими негрошовими формами розрахунків», — сказав фахівець НКРЕ Українським новинам.

За даними Міненерго, з 1 до 28 вересня 7 приватизованих обленерго сплатили грошима 6,3 млн. гривень або 4,1% вартості купленої на оптовому ринку електроенергії, тоді як обленерго, контрольний пакет акцій яких належить державі, сплатили 38,2 млн. гривень або 10,7% вартості купленої електроенергії.

Тим часом 12 жовтня почнеться друга фаза акції протесту енергетиків, яка передбачає мітинги робітників генеруючих компаній біля будівель обласних адміністрацій.

У випадку, якщо вимоги енергетиків не задовольнять, заплановано пікети в Києві біля Кабінету Міністрів, Міністерства енергетики. Крім того, у рамках акції протесту можливе введення обмежень продажу електроенергії споживачам до рівня її оплати.

У зв'язку з початком акції протесту ЦК профспілки енергетиків прийняв звернення з вимогою позбавити енергопостачальні компанії, які не розраховуються за електроенергію, ліцензій на право її постачання, залишивши лише право на передачу.

Юлія ШАЙДА
Газета: 
Рубрика: