Чотири з шести зразків вітчизняного згущеного молока — ним зовсім не є. Такого висновку дійшов науково-дослідний центр незалежних експертиз «Тест». Ця громадська організація тестувала згущене молоко і торік — тоді чотири виробники з дев’яти підмішували в свій продукт замість молока рослинні жири. І грішили вони не на 2-5% рослинного жиру, а 90-95% продукту складали рослинні компоненти. Цього року, як зазначає президент центру незалежних експертиз Валентин Безрукий, ситуація тільки погіршилася...
У новому тестуванні згущене молоко додатково перевірили на вміст барвників і цукрозамінювачів. У трьох зразках було виявлено барвники, а також діоксид титану, який використовується у фарбах. «Діоксид титану — білий пігмент, дозволений до застосування в Україні. Тільки в згущеному молоці йому робити немає чого, адже натуральне коров’яче молоко само по собі біле, його відбілювати не треба. Інша річ, якщо продукт виготовлено з соєвого молока, який має сіруватий відтінок. Або ж з використанням сироватки, її природний колір жовтуватий чи зеленуватий», — пояснює Безрукий.
Виробники за рік не тільки не стали сумліннішими і не врахували зауважень до їх продуктів, але й стали ще більше економити на виробництві цього солодкого товару й на інгредієнтах до нього. Справа в кризі або ж просто в бажанні здешевити свою продукцію, в «Тесті» відповісти не готові.
— Виробники роблять здебільшого відвертий фальсифікат, — заявляє президент центру споживчих експертиз. А споживачі за це платять стільки, скільки має коштувати справжнє згущене молоко, виготовлене виключно з молока та цукру, як цього вимагає ДСТУ (державний стандарт Україні). Адже всі тестовані зразки вказують на етикетках товару, що виробляють його саме за цим нормативом.
Не варто сподіватися, що показником якості згущеного молока може слугувати його ціна. Два різних згущених молока відрізняються за ціною тільки в шість копійок (за сто грам цих ласощів доведеться викласти 2,49 і 2,43 гривні відповідно). Зате одне з них справжнє згущене молоко, а друге — лише фальсифікат, у якому більше 81% немолочних жирів.
Для згущеного молока на рослинному жирі слід би вигадати нову назву, вважають у «Тесті». Воно має бути схоже на звичне, але не дуже вводити споживача в оману. А поки такої назви не вигадали і не ввели, то немолочне згущене молоко, яке на прилавках магазинів продається як молочне, заслуговує на увагу Антимонопольного комітету України.
— Ми вирішили ускладнити життя виробників тим, що передамо ці дані до Антимонопольного комітету. Приводом для того, щоб порушити справу в контексті несумлінних виробників, буде факт несумлінної конкуренції, повідомив Валентин Безрукий.
Адже всі виробники мають виготовляти продукцію за однаковими технічними нормами. Несумлінний же виробник здешевлює її вартість, а продає практично за тією ж ціною, що й якісний товар.
«В інтернеті пропонуються системи для виготовлення згущеного молока без варіння, тобто просто змішують продукти й отримують згущене молоко, — розказує Безрукий. — Як ви розумієте, за відсутності технологічних процесів вартість товару дуже сильно знижується».