Учора до найвищих урядовців нащої країни звернувся член Королівської академії британських архітекторів та голова Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Івана Франка, 4» Філіп Хадсон. Він просить захистити своє, а також його родини життя. На такий крок його змусили незаконні дії, які відбуваються навколо прибудинкової території очолюваного ним ОСББ, або, як звуть такі структури на Заході, кондомініуму.
2002 року мешканці будинку на столичній вулиці Івана Франка створили кондомініум, обравши Хадсона головою. Відтак, архітектор, перекваліфікувавшись в управдоми, зустрівся з багатьма проблемами. Шевченківська райдержадміністрація відмовлялася передавати будинок на баланс кондомініума, всіляко затягуюючи цю справу. Не поспішали чиновники також передавати кондомініуму прибудинкову територію (відповідно до поданої ним у 2002 році заяви). Розгляд важливого для нормальної життєдіяльності нових власників документу, за словами Хадсона, всіляко затримувався тогочасним мером Києва Олександром Омельченком, «політика якого полягала у наданні земельних ділянок в основному у тимчасове користування», хоча закон про ОСББ чітко визначав, кому повинна належати прибудинкова територія.
Поряд у цей же час ТОВ «ДІА Девелопмент» розпочало будувати 12 поверховий житловий будинок. «Корінні» мешканці, об’єднані в кондомініум, забили на сполох і спрямували не одну протестну «петицію» до відповідних органів, окрім іншого, остерігаючись ще й того, щоб сусіди не перешкодили у отриманні прибудинкової ділянки.
Та у 2003 році члени ОСББ все ж відстояли у Київському господарському суді своє право на володіння цією територією. Але на цьому їхні поневіряння не закінчилися. Виявилося, що «нові сусіди» також вирішили скористатися судовим важелем, щоб довести свою правоту. Крапку у трирічній судовій епопеї місяць назад поставив Вищий апеляційний господарський суд Києва, відхиливши позов забудовників та «підкресливши, що жодні органи влади не можуть заважати здійснювати громадянам їх права». За словами британського підданого, після винесення судового вердикту нарешті з’явилася надія на нормальне життя.
Але не так сталося, як гадалося. Новий етап у сусідських стосунках намітився після приходу влітку цього року на територію ОСББ «представника організації, яка здійснює нагляд за будівельними роботами». За словами Хадсона, він відрекомендувався як колишній генерал СБУ і повідомив, що за ТОВ «ДІА Девелопмент» стоїть «Діамантбанк» та великі люди з партії «Наша Україна». Якщо мешканці і надалі виступатимуть проти проведення каналізації та інших мереж від нового будинку через їхню територію, він особисто організує моральний і фізичний тиск через міліцію та СБУ. Озвучуюючи свої підозри, Хадсон уточнює: «Цей банк безпосередньо пов’язаний із паном Мартиненком, паном Жванею». «Дзвінки були і в офіс, і додому, і вiд невідомих осіб, і від депутатів. З цим ми могли ще жити, але за останні два тижні після приходу громадянина, який відрекомендувався начальником охорони «Діамантбанку», на нас почався постійний фізичий і моральний тиск міліції», — говорить Лада Хадсон, секретар Об’єднання співвласників і дружина очільника кондомініума. Вона з жахом згадує регулярні відвідини правоохоронців для перевірки якихось документів, епізод руйнації воріт, що захищали територію ОСББ. А нещодавно до кондомініуму завітала навіть справжня оперативна група... І при цьому усі так звані правоохоронці відмовлялися показувати свої документи, наголошує секретар кондомініуму.
Про реальні наміри забудовників мешканці можуть хіба що здогадуватися. Намагання піти на компроміс нічим хорошим не закінчилися. «На жаль, ведення переговорів вважається проявом слабкості... Для мене створення кондомініуму здається безрезультатним і ситуація виходить з-під контролю», — говорить британський підданий. Та незважаючи на всі ці події, члени кондомініуму за власний кошт намагалися відремонтувати свій будинок. Але і тут без перешкод не обійшлося: під час спорудження сусіднього будинку теплопункт, вбудований у будинок 4 на Івана Франка, було зруйновано, будівельні матеріали, належні кондомініуму, неодноразово крали, але правоохоронці на це чомусь не реагували, говорить Лада Хадсон.
Насамкінець Філіп Хадсон повідомив, що планує звернутися до нинішнього мера Києва Леоніда Черновецького з проханням втрутитися у ситуацію. Крім того, відповідні листи-звернення головою кондомініума надіслано до чиновників усіх рангів, починаючи від Президента України і закінчуюючи посольством Великої Британії. Підданому її королівської величності, який наважився очолити київський кондомініум, звичайно ж, не позаздриш. Та ще менше причин для заздрості до тих кондомініумів, які очолюють не члени Королівської академії, а пересічні українські громадяни, яких поки що лише агітують створювати такі об’єднання та брати на себе відповідальність за відповідні будинки. Завтра їх туди, можливо, почнуть заганяти як колись до колгоспів, у добровільно-примусовому порядку.