Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зіграти на випередження

Фінансисти: Захистити банківську систему від можливих неприємностей у єврозоні допоможе контроль НБУ за рухом коштів грецьких банків
31 травня, 2012 - 00:00

Національний банк Україна (НБУ) посилив контроль за діяльністю «дочок» грецьких банків в Україні. Нацрегулятор пішов на такий крок попри те, що фінансовий стан цих кредитно-фінансових установ поки не викликає стурбованості. «Беручи до уваги нестабільну ситуацію в єврозоні та існуючі ризики, пов’язані з країною походження власників зазначених банківських установ, Нацбанк посилив контроль за діяльністю цих банків. Так, на сьогодні НБУ здійснює моніторинг зазначених банків на щоденній основі», повідомляє «Інтерфакс-Україна» з посиланням на співрозмовника в центральному банку. Нагадаємо, що в Україні діють три фінансові установи з грецьким «корінням». За даними Нацбанку, на 1 травня 2012 р. загальна сума інвестицій установ (зареєстрованих у Греції) у статутні капітали банків України становила 3,83 мільярда гривень або 2,2% від загального статутного капіталу банківської системи країни. Частка цих банків в активах становить 1,44%, у зобов’язаннях — 1,48%, у засобах фізичних осіб — 1,2%. За даними Нацбанку, такі фінустанови своєчасно виконують зобов’язання перед клієнтами, не мають заборгованості за стабілізаційними кредитами НБУ, а також дотримуються пруденційних вимог.

Тож Нацбанк хоче зіграти на випередження можливих фінансових неприємностей через вірогідність виходу Греції з ЕС. До розмови про вихід призвела заява лідера партії, що зайняла у Греції друге місце за кількістю голосів на виборах. Втім, самій Європі такий форс-мажор навряд чи потрібен. Зважаючи на дії грецького уряду, там також намагаються втриматися в ЄС: днями чотири найбільші грецькі банки отримали 18 мільярдів євро (22,6 мільярда доларів), аби повернути доступ до кредитування Європейського центробанку (ЄЦБ).

Втім, оптимізм Європи поділяють не всі. Принаймні таке враження складається з дій Національного банку Швейцарії, який встановить контроль за рухом капіталу в країні, готуючись таким чином до можливого розпаду єврозони.

Як може вплинути грецький сценарій на Україну? І чи можливо зіграти на випередження фінансових неприємностей? Про це «День» запитав банкірів.

«Рішення Нацбанку — логічний і своєчасний крок. Існує певний ризик, що в разі негативного сценарію в Греції материнські банки захочуть, аби валюта повернулася додому. Тож НБУ діє в межах захисту інтересів українських вкладників. Вихід однієї країни з ЄС — це ще не розпад єврозони. Думаю, що страхи з цього приводу перебільшені», — каже перший заступник голови «Промінвестбанку» В’ячеслав Юткін.

Головний механізм захисту нашої банківської системи від можливих неприємностей — це контроль за рухом коштів грецьких банків в Україні, каже «Дню» президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. На його думку, особливо хвилюватися за стан банківської системи України через новини з єврозони не варто. В загальній кількості валютних кредитів України частка євро становить близько 8%. Навіть у разі виходу Греції з ЄС, каже він, євро нікуди не подінеться, тому обслуговувати ці кредити можна спокійно.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: