З березня фінансисти із острахом спостерігали за стрімким падінням вітчизняного фондового ринку. У червні-липні напругу підсилили негативні сигнали зі світових ринків: у єврозоні продовжувала господарювати інфляція, ціни на нафту стрімко зростали... Політична ж нестабільність в Україні разом із рекордною серед усіх європейських країн інфляцією тільки додавала пікантності цій ситуації. Такі реалії стали сигналом для інвесторів, і вони масового почали продавати високоризикові акції та виводити свій капітал. Та яких злетів чи падінь слід очікувати найближчим часом на українському фондовому ринку? Про це «День» запитав експертів...
Микола ІВЧЕНКО, cтарший аналітик ForexClub:
— Наш фондовий ринок наслідує світові тенденції. Зараз головний світовий фінансовий індикатор — американський ринок — сигналізує про певну стабілізацію. Це й впливає на наш ринок. Якщо американський фондовий ринок не буде далі знижуватися, то цілком ймовірно, що тоді у нас до кінця літа ситуація стабілізується. Я думаю, що істотного зростання чи падіння найближчим часом не буде. У кінці 2008 року розпочнеться тенденція до підйому фондового ринку. Говорять і про песимістичний варіант, але він відбудеться, якщо падатиме американський ринок. Мій оптимістичний прогноз — це якщо український ринок вийде на нуль до кінця року.
У 2007 році фондовий ринок продемонстрував високу дохідність — 130% річних. Після китайського він став другим у світі за темпами росту серед країн, які розвиваються. Це пояснюється тим, що великі західні гравці помітили ринок. Акції багатьох компаній зросли на 300% або й навіть на 500%. Однак таких результатів у 2008 році не буде, бо у 2007 році спостерігалося глобальне зростання світового фондового ринку. Зараз відбувається сповільнення темпів на всіх ринках. А от 2009 рік може виявитися непоганим. Саме тому зараз так багато відкривається компаній з управління активами. Їхні засновники чудово розуміють: коли ринок на дні, відкриватися дуже вигідно. Таким компаніям буде простіше показати високу дохідність на кінець року (важливо для подальшого залучення клієнтів), ніж тоді, коли ринок значно зростає та стабільно працює.
Якихось внутрішніх ризиків для розвитку українського фондового ринку не бачу. Економіка розвивається та демонструє непогані темпи. З точки зору економічних показників, саме український ринок найближчим часом буде одним із найпривабливіших серед усіх країн Західної Європи. Найприбутковішими для інвесторів будуть металургія, енергетика та банківський сектор.
Дмитро МОШКАЛО, віце-президент та інвестиційний керуючий Foyil Asset Management Ukraine:
— Нинішня стабілізація українського фондового ринку викликана відсутністю бажаючих продавати акції та браком грошей у покупців. Нерезиденти свої позиції частково позакривали, вивівши з країни гроші в тих об’ємах, які планували. Зараз вони чекають закінчення спекулятивної гри навколо постійно зростаючих цін на нафту та падіння цін на фондовому ринку. У резидентів бажання купувати є, але бракує фінансів: населення ж не поспішає нести до них гроші.
Нещодавній сплеск на українському ринку пояснюється притоком російських грошей. Однак уже два тижні російський ринок падає. Тому притоку грошей з Росії найближчим часом не очікують. Зараз вигідно купувати на дешевому російському ринку. Насправді ситуація на вітчизняному фондовому ринку відображає своєрідне дно. Чи буде воно проміжним чи остаточним? Покаже час.
Зрозуміло, що на розвиток будь-якого фондового ринку впливають внутрішні та зовнішні загрози. Нещодавно український ринок під тиском зовнішніх чинників упав вдвічі по відношенню до показників, які були на початку року. Але ці ризики й справді були серйозними. Стосовно внутрішніх, я не думаю, що навіть у випадку відставки уряду ситуація на ринку зміниться. Звичайно, можливе короткострокове падіння на 5—10%, але не більше.
Взимку фондовий ринок повернеться у межі показників, які були на початку минулого року. Одним із найпривабливіших секторів для інвестування буде енергетика. Високі результати продемонструє машинобудування. Можливо, до цього списку додасться металургія. Сумніватися щодо неї змушують проблеми з нафтою, які починають впливати на ціни сировинних товарів.
Сергій БОВТЕНКО, заступник директора з управління активами КУА Tiger Asset Management:
— Нинішня стабілізація відбулася на тлі різкого зниження цін на нафтові ф’ючерси — нафта втратила у ціні майже 20% за 17 днів і продовжує знижуватися. Якщо ціна нафти опуститься нижче $109, то підтримка для світового фондового ринку ще більше підсилиться. З огляду на значну залежність українського фондового ринку від іноземних інвесторів, ці процеси будуть відігравати важливу роль у динаміці зміни вартості українських акцій. Серед внутрішніх позитивних новин варто відзначити стабілізацію інфляційних процесів (у липні дефляція на 0,5%) та реальне зростання доходів населення у I півріччі на 14,7%. Збільшення активності внутрішніх інвесторів позитивно вплине на український фондовий ринок.
Основну загрозу для фондового ринку несуть внутрішня політична ситуація та валютна політика НБУ. Відсутність повного розуміння майбутнього у цих напрямках для більшості іноземних та внутрішніх інвесторів підвищує ризикованість будь-яких інвестицій в країну. Це утворює стримуючий ефект навіть при тому, що більшість аналітиків вважають недооціненими більшість українських акцій.
Яким буде майбутнє фондового ринку? З початку 2008 року індекс ПФТС втратив більше 40%, випередивши тим самим фондові індикатори інших країн. Це привело до того, що український фондовий ринок знову став недооціненим і, відповідно, привабливим для інвестування. Напрошуються паралелі з початком 2007 року. Однак загальносвітова криза не дозволить українському ринку в 2008 повторити успіх минулого року. Консенсус-прогноз українських аналітиків говорить про зростання на 24% (за даними ПФТС) до кінця року від поточних рівнів. Багато хто вважає, що початком цього процесу стане вересень 2008 року. Серед секторів своє лідерство збережуть енергетика, гірничо-металугрійний комплекс та машинобудування. Банки з огляду на світову кризу та зростання обсягів проблемних кредитів, швидше за все, не зможуть скласти їм конкуренцію. Зростання акцій хімічного сектору також під сумнівом, бо у світі збільшуються ціни на енергоносії. На лідируючі позиції могли б вийти сектори, пов’язані із сільським господарством та наданням послуг населенню, однак вони слабо представлені на біржі...