У останню п’ятницю лютого голова українського уряду Юлія Тимошенко, а також міністри фінансів та економіки Віктор Пинзеник та Сергій Терьохін провели нараду з підприємцями-імпортерами. Того дня газета «День» вийшла зі статтею Віталія Княжанського «Кордон на замку, «вікна» — приватизовані». Можливо, це також посприяло тому, що на цьому зібранні було створено атмосферу, яка дозволила підприємцям відверто «виплеснути» на представників уряду все, що наболіло. У відповідь прем’єр-міністр від імені уряду пообіцяла, що за один-два тижні будуть вирішені основні проблеми підприємців.
Наведемо усі обіцянки, що прозвучали. Це зменшення мита по «гарячих» позиціях товарної номенклатури (пропозиції від підприємців приймаються за адресами [email protected], [email protected]), а також (до однієї доби) терміну митного оформлення (на квіти, продукти харчування тощо, а можливо, й на всі товари); створення групи радників- імпортерів при уряді; оприлюднення на сайті Кабінету Міністрів тексту програми «Контрабанді — стоп!» для обговорення та внесення пропозицій тощо. Між урядом і представниками підприємств-імпортерів було укладено протокол про порозуміння стосовно боротьби з контрабандою. Звичайно ж, підприємці зобов’язалися сплачувати податки, не «контрабасити», інформувати уряд і правоохоронні органи, хто та що робить не так…
Мені сподобався «революційний» стиль наради, притаманний багатьом діям сучасної влади. Однак характерною рисою цього стилю є недостатня увага до системного розв’язання проблем. Про це свідчить хоча б те, що на нараді ніхто ані слова не сказав про те, що для боротьби з корупцією на митниці треба підвищити заробітну плату її працівникам, а також виконати багато інших перетворень у суміжних сферах життя. Я теж хотів виступити, але черга не дійшла. Тож подав свої пропозиції у письмовому вигляді. У них ішлося про те, що уряд мав би розглядати поліпшення справ на митниці лише як маленьку гілочку, що росте на дереві змін у державі. А ще хотілося б порадити урядові доводити до громадськості лише узгоджені, обдумані рішення. І це не тільки з митної справи. Що ж до митниці, то влада мала б визначити перелік заходів, які здатні довести всім, що маємо справу із владою, яка не краде. Це створить моральну базу для того, щоб перетягнути на свій бік тих, хто користується послугами контрабандистів. Надзвичайно важливо також визначити, який імпорт може зашкодити реальним вітчизняним виробникам і, можливо, його не стимулювати... (Адже митні правила — то важливий чинник підтримання конкурентоспроможності української економіки). Після цього можна зробити відповідальність за порушення митного законодавства жорсткою й невідворотною. Хотілося б також, щоб уряд не покладався на залежність зарплати членів так званих контрольних груп від обсягу штрафів, бо це нас може завести дуже далеко.
Однак владі варто б зрозуміти, що ситуацію у країні загалом не можна поліпшити такими от кавалерійськими наскоками. Треба діяти системно, роблячи наголос на законодавчій роботі. Сьогодні влада наче взяла пасмо із зачіски нашої держави з назвою «імпорт — контрабанда» та плете з неї косичку. Те ж саме влада робить і в інших сферах (сплата податків, експорт, виробництво, енергоносії й т. і.). У результаті отримаємо африканську зачіску дреди (безліч косичок). І, відповідно, африканський рівень життя…
А як треба? Краще б взяти пасма всіх сфер (проблем) у руки фахівця та сплести косу успіху для України, не гіршу за ту, що прикрашає голову Юлії Тимошенко. На мій погляд, саме Юлія Володимирівна могла б це зробити краще за інших. Але для цього їй треба делегувати свої повсякденні клопоти (типу наради з імпортерами) іншим, а на три- чотири тижні зосередитись на створенні «зачіски» для всієї України — плану розвитку, про який багато говорила нова влада. Без цього хаотичні рухи продовжаться.
Та є іще одне прохання до Тимошенко: контролюйте дії інших перукарів, особливо Романа Безсмертного, Віктора Пинзеника, бо поки ви плестимете косу, вони можуть зробити зачіску «під ноль» (це жарт).