Вакцина вітчизняного виробництва незабаром поставить перепону проти двох небезпечних хвороб, які вражають пташиний та тваринний світ. За словами голови держдепартаменту ветеринарної медицини Григорія Іванова, такі напрацювання вже тестуються на пілотних проектах.
Першими планують отримати результати препарату проти курячого грипу. Біологічна промисловість країни розробила два варіанти такої вакцини. Добігає кінця двомісячний термін, протягом якого має бути завершено один з польових експериментів на Херсонщині. І все ж Іванов поки відмовляється говорити, що українська вакцина може на сто відсотків захистити від цього недугу. До завершення випробувань у держдепартаменті на це не мають права, хоча й відзначають: отримані лабораторні дані дозволяють давати обнадійливі прогнози. «На такому проміжному етапі ми можемо сказати, що вітчизняна вакцина ефективна», — говорить Іванов.
Представник ветеринарної служби запевняє: логічним завершенням у разі підтвердження позитивних властивостей препарату стане прийняття урядовою комісією рішення про застосовування вакцини на всій території України. «Ми будемо рекомендувати створювати буферні зони, використовувати вакцину там, де проходять маршрути перельотів птахів», — уточнює Іванов.
А з наступного року українських селян і фермерів чекає іще одна знакова подія, принаймні так говорять у держдепартаменті. До кінця 2008 року ветеринари пообіцяли позбавити українських корів від лейкозу. За перше півріччя 2007 року спалахи цієї хвороби зафіксовано у 19 областях. В той же час Іванов зазначив, що Закарпатська, Львівська, Тернопільська і Чернівецка області уже «чисті» від лейкозу.
Боротися з хворобою будуть систематичними заходами, які ветдепартамент уже розробив. Один із них — спеціальна інструкція, яка виключає людський фактор при проведенні аналізу на лейкоз. Таким чином, говорить Іванов, виключається можливість домовленостей, а точніше, злочинних змов між заготівельниками та постачальниками, процедура стає цілком прозорою. Власник тварини зможе на власні очі переконатися у точності діагнозу. «Можливо, якщо буде надана заява на ім’я головного державного інспектора того регіону, де цей конфлікт виник, буде прийнято рішення і людина може бути присутня при об’єктивному дослідженні тест-системи ІФА — імуно- ферментного аналізатора», — розповідає головний ветлікар країни. Коли ж з’явиться документ — точно ще не відомо. Але Іванов не виключає можливості, що це трапиться наступного тижня. Стосовно антилейкозної вакцини — то журналістiв повідомили, що робота над її створенням триває вже понад вісім років. Ветеринари сподіваються, що економічне обґрунтування для її застосування вони отримають вже наступного року.
Намічені заходи не тільки захистять птахівництво і м’ясо-молочну галузь від нарікань. Вони полiпшать вихід вітчизняного продукту на міжнародний ринок.