«Перспективним і стратегічно важливим для українських експортерів борошномельної і круп’яної продукції є ринок Європейського Союзу через наявність там значного імпортного попиту», — заявив директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Володимир Власюк.
Як зазначив заступник начальника відділу секторальних досліджень і проектних розробок ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Микола Мостов’як, до основних можливостей для українських виробників борошна та круп на ринку ЄС можна зарахувати: короткий термін доставки, враховуючи спільний кордон України з Євросоюзом; сприятливі кліматичні умови для виробництва більшості видів зернових та їх переробки; низька вартість робочої сили і низька ймовірність підвищення заробітної плати в короткостроковій і середньостроковій перспективі; потенціал для збільшення постачань на європейські експортні ринки в умовах набуття чинності Угоди про асоціацію з ЄС; висока конкурентоспроможність при експорті органічних продуктів.
Так, імпорт борошна до ЄС 2015 р. становив 1,1 млрд євро, в т.ч. зовнішній імпорт — 0,91 млрд євро (8%).
У товарній структурі зовнішнього імпорту переважає овочеве (217 млн євро) та пшеничне борошно (23 млн євро).
Основними покупцями борошномельної продукції в ЄС є Великобританія (20 млн євро), Німеччина (18 млн євро), Франція (11 млн євро) і Австрія (9 млн євро). Традиційно, країнами-постачальниками борошна до Євросоюзу є США (16 млн євро), Туреччина (11 млн євро), Індія (9 млн євро) і Перу (8 млн євро). Питома вага України в зовнішньому імпорті 2015 р. становила лише 0,6%.
Також слід зазначити, що український експорт борошна та круп підпадає під дію квот, після закінчення яких стягується досить значний митний збір, який на окремі позиції сягає 173 євро/тонна. Водночас обмежувальний вплив мита на експорт має місце при постачаннях пшениці м’якої, пшеничного борошна і гранул, за якими Україна практично вичерпала виділену на 2016 рік квоту на безмитні постачання до країн ЄС (квоти використано на 74,5%, загалом 950 тис. тонн). Мита на інші види борошна і круп не мають істотного обмежувального впливу на їхній експорт.