Державною податковою адміністрацією України (ДПАУ) розроблено Методику розрахунку показників додатку 2 до податкової декларації з ПДВ (лист від 06.08.2008 року №15844/7/16-1117). Це стало результатом роботи узгоджувальної робочої групи Українського союзу промисловців та підприємців (УСПП) і Державної податкової адміністрації, фахівці якої останнім часом працювали над проблемою удосконалення порядку бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Як відомо, одним із найважливіших питань, яке хвилює платників ПДВ, є порядок його відшкодування. Саме процесові повернення ПДВ присвячена найбільша кількість податкових роз’яснень ДПАУ. Але постійне «удосконалення» норм Закону України «Про податок на додану вартість» лише заплутує ситуацію та приводить до загострення непорозумінь підприємців і податківців, вважають експерти. Так сталося і з листом ДПА України від 11.04.2008 року №7627/7/16-0117, присвяченим розрахунку показників податкової декларації з ПДВ, який викликав багато суперечок між платниками податків та податківцями.
«Редакція листа дозволяла передбачати додаткові умови при розрахунку сум бюджетного відшкодування. Він містив визначення, які неоднозначно трактувалися податковими органами на місцях. Зокрема, вони розуміли, що необхідно обмежити заявлені підприємствами суми відшкодування, — пояснює перший віце-президент УСПП Сергій Прохоров. — Такий підхід призводив до ще більшого накопичення невідшкодованих сум ПДВ».
Численні звернення до УСПП його членів, які зіткнулися з невідповідністю листа ДПА України нормам Закону України «Про податок на додану вартість», змусили винести питання бюджетного відшкодування ПДВ на засідання узгоджувальної робочої групи. «Ми звернулися до податкової з пропозицією надати методичні рекомендації щодо порядку заповнення додатка 2 до декларації з ПДВ, адже саме в цьому додатку розраховуються показники, які надалі використовуються у розрахунку бюджетного відшкодування податку на додану вартість», — говорить член узгоджувальної робочої групи УСПП і ДПА Марія Слабоспицька.
Як відзначають в УСПП, методика, яка надана ДПА на виконання рішення узгоджувальної групи, відповідає усім нормам законодавства та є гідним результатом співпраці експертів Союзу промисловців та податківців. «У методиці враховано численні пропозиції фахівців Українського союзу промисловців і підприємців. Платники податку отримали порядок відшкодування ПДВ в редакції, яка найбільш відповідає сподіванням підприємців, інтересам розвитку бізнесу, економічним критеріям ведення господарської діяльності», — підсумував С. Прохоров.