Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зрушення без змін

Післямова до шахтарського свята
1 вересня, 1998 - 00:00

Хоча в Луганській області за січень-липень цього року видобуто 11 млн. 275 тис. тонн вугілля, що перевищує торішній семимісячний показник, фінансова ситуація продовжує залишатися складною: заборгованість із зарплат шахтарям, як і раніше, висока, зараз вона становить більш як 700 млн. грн. (зважаючи на різні нарахування). Вжиті урядом заходи лише зафіксували її на одній точці. Реальних гарантій того, що борги держави перед гірниками скорочуватимуться, немає. Швидше за все, вони збережуть тенденцію до зростання.

Виступаючи напередодні професійного свята, міністр вугільної промисловості України Сергій Тулуб назвав фінансове становище у галузі критичним. Кредиторська заборгованість досягла 7,3 млрд. гривень, що на 4,3 млрд. гривень перевищує дебіторську заборгованість. Продовжують зростати борги із заробітної плати (хоч темпи їхнього зростання й сповільнилися): загальна сума вже становить 2,2 млрд. гривень. На деяких вугледобувних підприємствах затримки із виплатою зарплати наближаються до 10 місяців. За регресивними позовами й одноразовою допомогою через втрату працездатності на виробництві заборгованість становила 370 млн. грн. Право на ці виплати мають 186 тис. чоловік, або кожен четвертий шахтар. 250 млн. грн. збитку щорічно галузь зазнає у зв’язку з необхідністю утримувати відомчий житловий фонд.

Вихід із становища, що створилося, С. Тулуб бачить передусім у зміні діючої системи збуту вугільної продукції, за якої частка товарообмінних операцій досягає 75%. Чільним повинен стати конкурсний принцип продажу вугілля за правилами, однаковими для всіх. Основну роль на ринку вугілля, за словами міністра, буде відведено новостворюваній державній акціонерній компанії «Вугілля України».

Як повідомив С. Тулуб, наступного року буде закрито 30 збиткових підприємств, а усього за найближчі три роки чисельність працюючих у вугільній галузі скоротиться на 25%. Це означає, що проблема з працевлаштуванням робітників, котрі вивільняються, вкрай загостриться. У Мінвуглепромі, однак, сподіваються вирішити її за рахунок другого траншу кредиту Світового банку в сумі $150 млн., який передбачається отримати у вересні. Того ж місяця на розгляд Верховної Ради має бути винесено програму антикризових заходів у вугільній промисловості, розроблену міністерством. Однак незалежні експерти налаштовані скептично: скільки вже було програм, а травматизм, смертність і борги із зарплати продовжують зростати.

Алла АНТИПОВА, Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: