Сьогодні майже кожен другий мешканець планети активно користується Інтернетом. Згідно з дослідженням Світового союзу електрозв’язку, за останні 15 років кількість інтернет-юзерів зросла майже в сім разів — із 6,5% до 43% світового населення. За таких умов можна прогнозувати і зростання ринку Інтернету речей (IoT). В IDC стверджують, що до 2018 року на планеті працюватимуть 22 мільярди IoT-пристроїв. І це призведе до появи понад 200 000 нових цифрових IoT-додатків та сервісів.
Українські розробники також активно розвиваються в цьому напрямку. Такі проекти, як Petcube, Ecoisme та SenStone, — яскраве тому підтвердження.
Не менш цікавий гаджет українських винахідників — Mevics. Це девайс, який коригує поставу людини, коли вона працює. Він стежить за положенням спини, і коли людина, яка ним користується, сутулиться, то починає вібрувати.
Автори розробки — студенти Одеського політехнічного університету. «Ідея пристрою з’явилася десь понад рік тому, коли ми готувалися до студентського конкурсу «ІТ-Еврика». Тоді наш апаратний розробник Максим Трибунський розповів, що він готував диплом і розробив пристрій, який може контролювати положення кожного із сегментів постави в просторі. Пізніше я подумав, що ми справді дуже часто неправильно сидимо. І в певний момент я зрозумів, як можна вирішити цю проблему — система буде запам’ятовувати початкове положення людини і потім його контролювати, подаючи вібрації. І за півтори тижні ми зібрали перший робочий прототип», — розповідає засновник стартапу Віктор Лауштан.
За останній рік розробники представили свій продукт на найбільших ІТ-конференціях в Україні, серед яких — InnoTech та Lviv IT Arena, також показати гаджет у Німеччині. А взимку троє учасників команди — Віктор Лауштан, Макс Трибунський та Влад Моржанов переїхали до столиці й тепер працюють над розробкою пристрою в ІоТ Hub. Фінансовий директор проекту Дарина Вірченко та графічний дизайнер Ксенія Філіпчук займаються стартапом дистанційно.
«Проект подобається людям, бо вирішує актуальну проблему контролю постави та викривлення хребта у дітей. Також із часом ми зрозуміли, що наш пристрій може здійснювати профілактику, тому що контролюватиме дитячу поставу в період її формування», — каже Віктор Лауштан.
Від уже існуючих продуктів контролю за поставою (обидва розроблені в США) Mevics відрізняється невеликими розмірами (у майбутньому його розміри мають бути не більше 30 30 мм) та функціональністю. «Це особистий офісний тренер, який не дозволятиме вам постійно сидіти, а нагадуватиме — через вібрації чи сигнал на смартфоні — про те, що вам потрібно відволіктися і зробити певні фізичні вправи. До того ж, користувач сам може виставляти параметри, коли хоче робити вправи і скільки часу на це збирається витратити», — пояснює Лауштан. Ще одна перевага пристрою — він може кріпитися як на магніті, так і за допомогою кліпси.
Наразі команда вже завершила розробку програми, за допомогою якої можна буде керувати гаджетом. «Додаток збиратиме статистику про людину — сиділа вона рівно чи ні, — пояснює програмний розробник проекту Владислав Моржанов. — Також користувач зможе через смартфон у реальному часі вимкнути вібрацію, зробити сигнал потужнішим чи слабшим або налаштувати чутливість пристрою».
Продаж перших пристроїв команда планує розпочати наприкінці червня. «Втім, це буде пристрій, який лише контролюватиме поставу. Йдеться про тестові, але цілком робочі прототипи за доступною ціною. Після цього ми зберемо відгуки і допрацюємо продукт. Поки що ми тестуємо пристрій на собі, а через кілька днів дамо кілька прототипів знайомим на один робочий тиждень», — додає Віктор Лауштан.
«У нас уже готові всі прототипи. Залишається лише знайти інвестиції (88 тисяч доларів) і запустити серійне виробництво. Ми зможемо це зробити після того, як перевіримо програму, яка зашита в пристрої. І якщо все працюватиме, ми цю ж програму запустимо у виробництво», — обіцяє апаратний розробник Mevics Максим Трибунський.
У майбутніх версіях у користувачів Mevics з’явиться можливість зберігати зібрані гаджетом дані на спеціальному сервері. «У кожного користувача буде свій акаунт. Під час запуску додатку він вводитиме свої дані, які відправлятимуться на сервер і потім користувачеві буде доступна вся статистика про нього», — говорить Владислав Моржанов.
Також команда працює над тим, щоб гаджет під час активного руху людини переходив у режим фітнес-трекера.
Крім зовнішнього прототипу, розробники навіть планують інтеграцію пристрою в одяг і взуття. «Але якщо ми вшиваємо пристрій в одяг, то потрібно продумати такі речі, як захист від води, яким має бути кріплення, як заряджати гаджет. Тобто це має бути мініатюрний пристрій, який повинен довго працювати, буде непомітним і виконуватиме всі функції, які ми в нього закладемо», — розповідає апаратний розробник Mevics Максим Трибунський.