Про наближення зими українцям сигналить ще й зростаюча напруженість на газовому фронті. Минулої п’ятниці стало відомо, що Єврокомісія і Київ не змогли погодити схему фінансування закупівель Україною російського газу на найближчий опалювальний сезон. «Ми розглянули кілька варіантів, тому, враховуючи, що на сьогоднішній зустрічі не було самих банківських інститутів, які надають готівку, ліквідність, домовитися про щось було неможливо. Ми однозначно проговорили кілька можливих варіантів, у яких Єврокомісія нам допомагатиме», — повідомив Бі-бі-сі міністр енергетики й вугільної промисловості України Володимир Демчишин після зустрічі з віце-президентом Єврокомісії Марошем Шефчовичем. Проте, за його словами, Київ розраховує накопичити на початок опалювального сезону 19 мільярдів кубометрів газу в підземних сховищах.
У прес-релізі Європейської комісії наголошується, що зустріч була організована за її ініціативою й стала проміжним етапом у підготовці до наступного раунду трибічних газових переговорів між ЕК, Росією та Україною. «Сьогоднішня зустріч буде продовжена двосторонньою зустріччю з міністром енергетики Російської Федерації 11 вересня у Відні, — наголошується в повідомленні. — Комісія покликана сприяти новому протоколу про постачання газу з Росії до України на наступний опалювальний сезон, до кінця березня 2016 року». Комісія впевнена, що сторони знайдуть прийнятні рамки для торгівлі й закупівлі газу.
Переговори у Відні завершилися пізно вночі в четвер, а наступного дня Демчишин, як то кажуть, з корабля на бал, докладав про газові й інші енергетичні справи на засіданні Кабміну. Зокрема, за підсумками зустрічі з представниками ЄС у Відні він зазначив, що європейські партнери чекають від Києва активних кроків для збільшення зборів за реалізацію газу й пошуку внутрішніх ресурсів для його закупівлі. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, відчитав міністра за довгу й малозрозумілу на його думку доповідь, переказав її кількома пропозиціями: «У нас завдання по газу — зараз у нас 14 мільярдів (кубометрів), треба — 15 мінімум. До 19 ми повинні дійти». А ще Яценюк поставив завдання знайти додатково мільярд доларів (який поки не удалося отримати від Європи) на закупівлю газу.
Вислухавши Демчишина, прем’єр поправив його обмовку, вказавши, що постачання газу були не деполітизовані, а диверсифіковані. Але й сам, за повідомленням Інтерфакс-Україна, виголосив дещо сумнівну сентенцію: «Тому що російський «Газпром» як був аполітичною конторою, так і залишився». Це висловлювання можна вважати своєрідним дипломатичним компліментом напередодні серйозних газових переговорів з Росією чи чимось іншим? Але того ж дня на спільному брифінгу з прем’єром Литви Альгірдасом Буткявічюсом у Києві Яценюк розповідав, що Литва «пройшла досить серйозні випробування енергетичної незалежності»: І додав: «І вам, і нам удалося зменшити вплив російського «Газпрому» (аполітичної контори!?) на наші економіки й наш енергетичний сектор».
У свою чергу офіційний представник Єврокомісії Якуб Адамович на брифінгу у Брюсселі в п’ятницю розкрив план подальших трибічних переговорів щодо газу. «Належить обговорювати другий «зимовий пакет» — це дуже важливо. Йде процес дискусії з Україною, з Росією, і всі хочуть другого «зимового пакету». Найближчий етап — це 11 вересня — нарада між ЄС і Росією. Виходячи з цього, сподіваємося організувати трибічну зустріч до кінця вересня», — сказав Адамович. У той же час він фактично відмовився прокоментувати підсумки зустрічі у Відні й лише підтвердив, що Марош Шефчович і Володимир Демчишин обговорювали порядок фінансування газопостачання для України. «Поставтеся з розумінням, — сказав він, — ми не можемо дати вам сьогодні більше інформації. Ці дискусії тривають, і ми не можемо надати остаточної інформації».
КОМЕНТАР
Михайло ГОНЧАР, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI»:
— Європейські банки не прийшли на зустріч Демчишина з віце-президентом Єврокомісії Шефчовичем тому, що вони чудово розуміють, що «Нафтогаз України» не має перед європейськими покупцями газу ніяких зобов’язань, отже, він комерційно не зобов’язаний за допомогою додаткових закупівель газу підтримувати газпромівський експорт. Це має зробити сам «Газпром»: розмістити газ у підземних сховищах України, заплативши за його закачування, зберігання й підйом. Але «Газпром» не хоче цього робити. А Єврокомісія замість того, щоб чинити на нього відповідний тиск, в усякому разі хоча б докорити йому, умиває руки і, як у нас говорять, ні пари з вуст, щоб не дратувати «Газпром». Звісно, ніхто не знає, якою буде наступна зима. Але забезпечувати транзит за будь-яку ціну, та ще й купуючи газ не в кого-небудь, а в російського «Газпрому», у країни-агресора, — це занадто. Я не думаю, що в цьому питанні нам слід бігти попереду паровоза й дуже добиватися. Європейці мають розуміти: якщо вони не допоможуть нам із закупівлею газу, а зима буде дуже холодною, то Україна в першу чергу забезпечуватиме газом своїх громадян і не турбуватиметься з приводу чиїхось проблем.