Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iз 321-ю!

або Про історичні паралелі між США та Україною
6 липня, 2007 - 00:00

Святкування Дня незалежності США в резиденції американського посла в Україні Вільяма Тейлора на Подолі в Києві було дещо захмарено негодою. Однак господарю цього свята вдалося не лише почастувати гостей чудовим каліфорнійським барбекю, міцними напоями і солодкими тістечками, а й вишуканою промовою, у якій він майстерно навів історичні паралелі між Україною та США. Зазначивши, що дні національного свята — це завжди привід подумати про свою історію, пан Тейлор поділився своїми міркуваннями щодо історії США у тих аспектах, які перегукуються з Україною.

За його словами, перший аспект торкався конституції США. «У нас пішов певний час після проголошення Декларації незалежності на прийняття першої конституції — зокрема через деякі неприємності з нашими британськими друзями. Але ми через це перейшли і дуже пишаємося нашою незалежністю. Незалежність — річ хороша. Проте перша конституція, ухвалена у 1781 році не спрацювала. Не спрацювала настільки, що ми змушені були через вісім років відмовитися від неї й ухвалити нову конституцію», — пояснив американський посол.

Другий аспект, відзначив пан Тейлор, торкався інтересів бізнесу і державного управління. Американський посол не без гумору нагадав, що деякі з батьків-засновників США були дуже багатими землевласниками. «Вони були приблизно подібними до власників металургійних комбінатів у сучасній Україні. Пізніше американці на ім’я Мелон, Рокфеллер, Карнегі, заробивши великі статки, навчилися жертвувати гроші на суспільні потреби», — продовжив пан Тейлор. За його словами, щоб відокремити інтереси бізнесу і прийняття рішень в галузі державного управління, у США запровадили систему повного розголошення — декларування всіх доходів вищими державними посадовцями та ухвалили дуже суворі закони щодо конфлікту інтересів.

Третій аспект, продовжив американський посол, стосується Верховного суду США. «Не відразу заробив він авторитет і повагу в суспільстві, яку має сьогодні. Коли нашій країні було десь 30—40 років, президент Ендрю Джексон виступив проти рішення Верховного суду на чолі із суддею Джоном Маршаллом. Чули, як він сказав: «Верховний суддя Маршалл ухвалив це рішення, ну то хай тепер сам і домагається його виконання». Пан Віктор Балога, мабуть, почує щось знайоме у цій фразі. Але йшли роки, із набуттям зрілості нашою демократією Верховний суд ставав усе авторитетнішим. І коли у 2000 році він виніс дуже непросте політичне рішення, яке визначило результат президентських виборів, ніхто не піддавав це рішення сумніву», — сказав пан Тейлор. Присутні жваво реагували на розкуту демократичну промову посла.

«Отже, у нас тепер 231 рік досвіду. І доброго і поганого. Ми дуже горді за свою незалежність і демократію. Ми дуже пишаємося тим, що тут, у Києві, ми підтримуємо і допомагаємо українській демократії й незалежності», — підкреслив американський посол, закликавши гостей підняти келихи за незалежність Америки і за незалежність України. «Будьмо», — сказав він українською мовою. «Боже, бережи Америку», — відповіли ввічливі гості.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Микола СІРУК, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: