Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Треба більше тепла й менше помпезності

Україна відзначила 65-й День Перемоги
12 травня, 2010 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День» ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День» ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Кореспонденти «Дня» в регіонах відзначають, що такого масштабного святкування Дня Перемоги ще не було за часів незалежності України. Загалом у масових заходах 9 травня взяли участь понад 3,5 млн українців. Як доречно пише наш житомирський кореспондент Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «нинішнє святкування не вийшло за межі давно сформованих штампів, хіба що було набагато помпезнішим і з явним перебором радянського (не українського) пафосу». Це й не дивно. 65-річчя Дня Перемоги було знаковим для нинішньої влади. Тональність, в якій пройдуть ці дні, фільми, які транслюватимуться, кольори, які постійно майорітимуть перед очима, слова, які лунатимуть з екранів та трибун, — усе це було покликане створити «потрібну» атмосферу. До створення загального пафосу охоче долучалася й місцева влада. Богдан ДИМОВСКИЙ передає, що в Одеській області в програму святкування було внесено понад 120 різноманітних меморіальних, концертних, освітніх, спортивних і соціальних акцій. При цьому Одеса була переповнена радянською і... російською символікою. А ось у Черкасах, як розповідає Вікторія КОБИЛЯЦЬКА, парадом «новітньої черкаської армії зі школярів, вбраних у військові гімнастерки й галіфе, а також у форму моряків та медсестер» керував сам мер Сергій Одарич, який «задля такої події пошив собі мундир старшого сержанта Радянської армії». Самі собі шили костюми й школярі, звісно, власним коштом. У черкаському парку Перемоги поставили новий монумент — танк Т-64. Проте, за словами Вікторії Кобиляцької, це не втішило місцевих «ленінофілів», і під час параду вони махали плакатом «Одарич, поверни Леніна на попереднє місце».

Посеред загального пафосу приємно здивував традиційно заполітизований Тернопіль. Тут, як повідомляє Лариса ОСАДЧУК, 9 Травня освятили хрест скорботи, який встановили до ювілейної дати на військовому кладовищі у Старому парку. При цьому, попри побоювання представників обласної адміністрації, ніяких намагань з боку націоналістичних організацій завадити святкуванням не було. Спокійно було й у Рівному. Напередодні 9 Травня, розповідає Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, рівненський голова Володимир Хомко звернувся до місцевих підприємців з проханням безкоштовно надати послуги учасникам війни. Власники ресторанів та кафе організували святкові столи ветеранам, а деякі служби таксі перевозили їх безкоштовно. А ось у Львові колона ветеранів пройшла одиноко проспектом Свободи. Більше нікого на проспект не пустили. Натомість біля пам’ятника Данилу Галицькому, розповідає власкор «Дня» у Львові Тетяна КОЗИРЄВА, зібралися націоналісти, які демонстративно шматували радянський прапор. Пізніше була заява соціаліста, що буцімто його побили за те, що він носив георгіївську стрічку. Проте цей факт так і не доведено.

Про одну зі зворушливих і щирих акцій, якими пора святкування явно не була багата, розповів наш дніпропетровський кореспондент Вадим РИЖКОВ. У Дніпропетровську сотні молодих людей, взявши одне одного за руки, перетворилися на живе привітання ветеранам війни, утворивши собою величезне слово «ДЯКУЄМО». Як зазначає Вадим Рижков, це виглядало дуже людяно й тепло.

 

 

 

Газета: 
Рубрика: