Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нові надходження з давньої історії

22 квітня, 2000 - 00:00

Давня історія України. — Київ: Наукова думка, 1997 — Т. 1. — 560 с.; Інститут археології НАН України, 1998. — Т. 2.— 496 с.

Перші два томи є частиною фундаментального тритомного академічного дослідження (головний редактор — академік НАН України П. П. Толочко), яке всебічно висвітлює найдавніші періоди історії нашої країни — від появи людини до історії ранніх слов’ян. Це результат багаторічної праці колективу Інституту археології НАН України, який не тільки створив, але й видав унікальні книжки, в яких на основі узагальнення археологічного матеріалу подані соціо-історичні реконструкції давньої історії України.

У першому томі, присвяченому первісній історії, аналізується динаміка історико-культурних змін, темпи соціального прогресу, досягнення людини в сфері суспільного устрою і духовної культури протягом тривалого періоду історії, від появи людини на території сучасної України до кінця бронзового віку.

У другому томі, присвяченому 80-річчю НАН України і виданому за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», висвітлюється історія населення України з раннього залізного віку до пізньоантичного періоду. У хронологічному відношенні він охоплює все 1 тис. до н. е. і першу половину 1 тис. н. е. Саме в цьому томі висвітлені основні концепції походження та історія кіммерійців, скіфів, сарматів, античних держав Північного Причорномор’я, а також їхні різнобічні стосунки.

Третій том, підготовка якого до друку вже закінчена, буде присвячений історії ранніх слов’ян і Київської Русі. Однак у зв’язку з матеріальними труднощами, які зараз переживає Інститут археології НАН України, як і вся українська наука, його видання затримується, і вчені сподіваються, що його також вдасться надрукувати найближчим часом, зокрема за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», який уже виділив на видання частину коштів. Книжки добре ілюстровані і адресовані широкому колу читачів, всім, хто цікавиться давньою історією України. Два перші томи «Давньої історії України» можна придбати в магазині «Наукова думка» за адресою м. Київ, вул. Грушевського, 4.

Зубарь В. М. Северный Понт и Римская империя (середина I в. до н. э. ). — Киев, 1998. — 200 с.

Книжка присвячена відносинам античних держав Північного Причорномор’я, розташованих у давнину на півдні України, з Римською імперією. На основі комплексного аналізу джерел у доступній формі на широкому історичному тлі автор розглядає відносини цих держав з Римом, приділяючи основну увагу характерним особливостям історичного розвитку цього регіону в зазначений період. У книжці детально розглянуті питання, пов’язані з римською військовою присутністю в Тірі, Ольвії, Херсонесі і на території Боспорського царства. Цю книжку можна придбати в магазині «Наукова думка» за адресою: м. Київ, вул. Грушевського, 4.

К. П. Бунятян. Давнє населення України. Навчальний посібник для студентів історичних факультетів вищих закладів освіти. — Київ, 1999. — 228 с.

У навчальному посібнику на тлі основоположних зрушень у давній історії людства висвітлюються головні етапи розвитку населення території України в первісну епоху, з часу появи людини близько 1 млн. років тому до затвердження виробляючого господарства і становлення ранньодержавнихх утворень. Спеціальні розділи посібника присвячені аналізу особливостей первісної культури і зародженню цивілізацій. Книжка народилася на базі курсу лекцій, які читалися автором в університеті «Києво- Могилянська академія», тому вона буде цікава студентам і всім, хто цікавиться давньою історією України. Книжку можна придбати в магазині «Наукова думка» за адресою м. Київ, вул. Грушевського, 4.

М. И. Золотарев, Е. М. Кочеткова. Монеты Херсонеса Таврического. — Севастополь, 1999. —142 с.

Книжка видана Національним заповідником «Херсонес Таврійський». Вона містить опис і фотографічні зображення 213 монет давнього Херсонеса із зібрання В. Орєхова, які були випущені в античний та середньовічний періоди і зберігаються у фондах заповідника. Це найповніше приватне зібрання херсонеських монет, що надійшло на зберігання до державного музею і пройшло наукове вивчення. Книжка буде цікава не тільки фахівцям- історикам і нумізматам, але й усім любителям старожитностей в Україні і за її межами.

Недавно вийшло з друку третє число журналу «Археологія» (головний редактор — академік НАН України П. П. Толочко), який видається Інститутом археології НАН України і є єдиним в Україні науковим періодичним виданням, на сторінках якого висвітлюються питання археології і давньої історії. Крім наукових матеріалів, присвячених вивченню археологічних пам’яток широкого хронологічного діапазону, в цьому числі опубліковане листування видатних українських археологів А. І. Тереножкіна з В. А. Ільїнською, що велося ними під час розкопок знаменитого скіфського Мелітопольського кургану, а також багато інших матеріалів, які становитимуть інтерес для широкого кола читачів. На жаль, фінансові труднощі, які переживає Інститут археології НАН України, не дозволяють видавати журнал вчасно. Однак редакція повідомляє це своїм передплатникам і вибачається перед ними.

Журнал розповсюджується за передплатою, а також надходить у роздрібний продаж до магазину «Наукова думка» за адресою: м. Київ, вул. Грушевського, 4.

Огляд підготував Михайло ЗУБАР
Газета: 
Рубрика: