Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

125-й раз — із аншлагом!

«Кайдашева сім’я» запрошує на ювілей
27 листопада, 2013 - 12:34
ВИСТАВА «КАЙДАШЕВА СІМ’Я» СТАЛА ЗНАКОВОЮ ДЛЯ КОЛЕКТИВУ ТЕАТРУ І ПРЕДСТАВЛЯЛА МИСТЕЦТВО ФРАНКІВЦІВ НА ЧИСЛЕННИХ МІЖНАРОДНИХ ФЕСТИВАЛЯХ ТА ФОРУМАХ (НА ФОТО — НАТАЛІЯ СУМСЬКА В РОЛІ КАЙДАШИХИ) / ФОТО МАРІЇ МАСИЧ

27 листопада Національний театр ім. І. Франка відзначає 175-річчя від дня народження класика української літератури Івана Нечуя-Левицького. Окрасою свята стане те, що в 125-те буде показано одну з найпопулярніших і найаншлаговіших вистав репертуару — «Кайдашеву сім’ю».

Нагадаємо, шість років тому у кінці грудня відбулася прем’єра цієї комедії. Повість Нечуя-Левицького поставив режисер Петро Ільченко, а оригінальну сценографію створив художник Андрій Александрович-Дочевський.

— Кожен актор, зайнятий у виставі, в більшій чи меншій ролі вважає за честь долучитися до правдивого українського слова, створити яскравий, глибоко народний український характер. Проте як у кожній родині, так і у виставі є лідер, який визначає ту сутність, заради якої цей твір взяли до постановки. Таким лідером є незмінна виконавиця головної ролі Марусі Кайдашихи, популярна актриса Наталія Сумська, — розказує Наталія ПОНОМАРЕНКО, керівник літературно-драматичної частини Театру ім. І. Франка. — Її Маруся ніби зійшла зі сторінок класичної повісті зі своїми клопотами про велику родину. Із неймовірним, суто народним гонором сильної неординарної натури, яка спроможна у будь-якій ситуації захистити, зберегти своє родинне гніздо. Цілий каскад акторських знахідок, безмежність творчої фантазії, абсолютне відчуття жанру і стилю, віртуозність імпровізації демонструє актриса, створюючи образ Марусі Кайдашихи. Складається враження, що свого персонажа Н. Сумська відчуває на генетичному рівні!

Поряд із такою партнеркою вся велика родина Кайдашів ніби переносить нас у ті далекі роки, коли жив і творив Іван Нечуй-Левицький. Його персонажі стають близькими, рідними, неймовірно достовірними, вони звертаються до нас, і через їхні переживання ми легше і розумніше сприймаємо свій біль, свої проблеми і свято віримо, що коли-небудь настане час добра і порозуміння...

— «Кайдашева сім’я» — знакова річ для української ментальності, — каже режисер Петро ІЛЬЧЕНКО. — Настільки, що іноді, пригадавши грушу, яка всохла, хочеться заволати: «Люди добрі, та що ж ви робите? Ви хочете, щоб Дніпро всох, аби ви нарешті зрозуміли, що треба берегти одне одного, свою землю, кожен її куточок?» Усі ми, як і Кайдаші, — різні, але ми — одна сім’я»...

Сьогодні ввечері на франківську сцену вийде зірковий склад виконавців: Володимир Коляда (Кайдаш), Наталія Сумська (Кайдашиха), Олександр Форманчук (Карпо), Назар Задніпровський (Лаврін), Олена Фесуненко (Меланка), Наталія Ярошенко (Мотря) та інші.

Ця вистава стала знаковою для колективу театру і представляла мистецтво франківців на численних міжнародних фестивалях та форумах. А її творці (режисер, художник і виконавці головних ролей) були удостоєні Премії Кабінету Міністрів України ім. Лесі Українки.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: