Цьогоріч із 16 до 24 квітня в Києві відбудеться XІІ Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця (середня група). Свою виконавську майстерність демонструватимуть піаністи із Австралії, Великобританії, Вірменії, Ізраїлю, Італії, Канади, Китаю, Литви та України. Про особливості творчого змагання, учасників, суддівську команду і нагороди, що їх одержать переможці, «Дню» розказала Ірина ПОЛСТЯНКІНА, президент Міжнародного благодійного фонду конкурсу Володимира Горовиця:
— Відбірковий тур конкурсу пройшли 27 учасників. Це музиканти віком від 14 до 19 років. Цьогоріч більше заявок надіслали іноземці — 15, а українських учасників буде 12 — це представники київської фортепіанної школи, а також конкурсанти із Харкова, Дніпра, Сум та Мукачева.
Нагадаю, починаючи з 2004 року Конкурс Горовиця — єдиний в Україні, що входить до складу Всесвітньої федерації міжнародних музичних конкурсів. Нині судейську команду очолить ректор Київського інституту музики імені Р. М. Глієра Олександр Злотник. Членами журі також будуть відомі музиканти і педагоги: Ванесса Латарш (Великобританія), Діна Йоффе (Ізраїль), Франческо Лібетта (Італія), Войцех Світала (Польща), Микола Сук (США) і Тетяна Рощина, професор, завідуюча кафедрою спеціального фортепіано Національної музичної академії України.
Чекаємо на почесних гостей. До Києва прилетить Бартоломей Везнер (Польща) — піаніст, доктор мистецтвознавства, професор фортепіано Академії музики імені Ф. Нововейського та Академії фортепіано ім. І. Падеревського у Бидгощі (Польща), художній керівник музичної програми фестивалю Blumwe Villa, заступник директора і секретар Міжнародного конкурсу піаністів ім. І. Падеревського.
Із Франції приїде Маріан Рибіцкі — професор фортепіано Національної музичної школи імені А. Корто в Парижі, член журі багатьох знаних міжнародних конкурсів, художній директор Асоціації Анімато, засновник декількох міжнародних конкурсів.
А із Швейцарії має прилетіти Наталія Пасічник — відома піаністка, професор фортепіано Королівської академії музики у Стокгольмі та Академії ім. Е. Гріга Університету м. Берген у Норвегії. Вона також є засновницею і директором Українського інституту у Швеції та художнім керівником музичного фестивалю «Переосмислюючи Європу».
Після реєстрації та жеребкування учасників із 17 до 19 квітня розпочнуться прослуховування першого туру, а з 20 до 21 квітня відбудеться другий тур. Виступати конкурсанти будуть у Великому залі Будинку вчених НАН України, який має чудову акустику. А ті, хто дійде то третього туру, продемонструють свою майстерність 22 і 23 квітня в Національній філармонії, виступаючи разом із музикантами Київського симфонічного оркестру під орудою Віталія Протасова. Переможців журі назве 24 квітня, і тоді ж відбудеться концерт лауреатів.
— Перемога на Конкурсі Горовиця не просто престижна, а й має суттєву фінансову складову та суперпризи...
— Цьогоріч вирішити фінансові питання нам допомогли Міністерство культури України, Департамент культури КМДА, а також спонсори — Польський інститут у Києві та меценати. Так, перша премія (золота медаль) —5000 доларів США; друга премія (срібна медаль) — 2500 доларів США; третя премія (бронзова медаль) — 1500 доларів США; четверта премія — 1000 доларів США, звання лауреата; п’ята премія — 700 доларів США, звання лауреата; шоста премія — 500 доларів США, звання лауреата. До речі, завдяки почесним гостям конкурсанти здобувають спецпризи й отримують цікаві аганжементи, їх запрошують до участі в концертах, що відбуваються на престижних сценах світу.
Наприклад, приз EMCY (Європейської спілки молодіжних музичних конкурсів) — сертифікат на концертний виступ для одного з переможців.
Від нашого Міжнародного благодійного фонду конкурсу Володимира Горовиця буде кілька призів:
• стипендія на навчання у Міжнародній «Літній музичній академії» в сезоні 2019 року;
• виступ з оркестром лауреата ХІІ Конкурсу в межах Міжнародного фестивалю «Київські літні музичні вечори»;
• концерти лауреатів у містах України.
Маріанна Рибіцкі, художній директор Асоціації Анімато (Франція), надасть лауреатові-переможцю можливість виступити в залі імені Альфреда Корто (Париж) у сезоні 2019—2020.
Наталія Пасічник, директор Українського інституту у Швеції (Стокгольм), запропонує лауреатам виступи в концертній серії Українського інституту у Швеції сезону 2020—2021.
А спеціальною відзнакою Українського радіо стане студійний запис лауреата до художнього фонду радіо.
— Однією з вимог конкурсу є виконання українського твору. Учасники самі вирішують, що і кого з композиторів виконувати, чи ви їм пропонуєте певний перелік творів?
— Який твір і якого автора виконувати — конкурсанти вирішують самостійно. Але якщо до нас звертаються, щоб ми щось порадили, то ми пропонуємо список творів і консультуємо. Часто іноземці просять надіслати їм ноти, але останнє слово — за конкурсантом. Виконання п’єси українського композитора іноземними учасниками завжди дуже цікаво слухати не лише членам журі, а й меломанам, бо це оригінальне «прочитання» навіть відомих творів.
— Минулого року, коли змагалися піаністи у групах «Горовиць-дебют» і «Молодша група», здійснювалась пряма трансляція конкурсу в інтернеті, а як буде зараз?
— Ми хочемо, щоб усі, хто цікавиться перебігом змагань, були в курсі подій, а тому надамо можливість подивитися онлайн-трансляцію прослуховувань на сайті конкурсу horowitzv.org або на офіційній сторінці у Facebook: https://www.facebook.com/horowitzpianocompetition/.