Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

9 цікавинок Книжкового Арсеналу

«День» проаналізував програму форуму. Шукайте новинки нашого видання на стенді А-3.2
16 травня, 2017 - 11:24
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Уже завтра, 17 травня в Києві розпочинається великий книжковий фестиваль і ярмарок Книжковий Арсенал. Це один із головних подібних заходів країни. Хоча й усе менш ексклюзивний – адже щораз більше фестивалів з’являється в інших містах і справляють позитивні враження: у Запоріжжі, Черкасах, Тернополі тощо. Та все одно саме на Арсеналі буде особливо багато письменників з України і з-за кордону, нових книжок, дискусій, а також заходів суміжних із літературою – виставок, концертів, майстерень тощо. Програма «Книжкового Арсеналу» традиційно велика й насичена. Повністю ви її знайдете на сайті www.artarsenal.in.ua. А «День» пропонує вам деякі поради про те, які події, на нашу думку, можуть бути найбільш цікавими.

1. ГУМОР У ЧАСИ, КОЛИ, ЗДАЄТЬСЯ, НЕ ДО СМІХУ

Гумор є однією з головних тем цьогорічного «Книжкового Арсеналу». Йому присвячено чимало заходів. Серед них можна виокремити, наприклад, вечір іронічних поетів «Піонери вільного гумору» в п'ятницю 19 травня о 19 годині на Поетичній сцені. Тут виступатимуть Олександр Ірванець, Юрко Космина, Володимир Цибулько, Юрій Винничук та Артем Полежака. Всі ці автори, серед іншого, славляться почуттям гумору та вмінням застосовувати його в регулярній поетичній формі до наших політичних і суспільних реалій. Досить згадати «майданні» та військові тексти Артема Полежаки чи регулярні вірші-коментарі до новин Юрка Космини.

Або дискусія «Сміх у часи криз». Її провадитимуть літературознавці, культурологи, філософи: Ростислав Семків, Тарас Лютий, Олександр Івашина, Михайло Назаренко, Тетяна Огаркова. Модератор – Юрій Макаров. Початок о 16 годині в середу 17 травня в залі «Фарби».

Цікаво, що на Книжковому Арсеналі можна буде переглянути виставку карикатур класичного українського гумористичного журналу радянських і частково пострадянських років «Перець». Вона зветься «Один кілометр «Перця», власне, так зветься й зал, де розташовано експозицію. Тут час від часу відбуватимуться екскурсії, дискусії, але головне, звісно, сама виставка, антологія досить офіціозного, але все одного любленого масами часопису.

2. НАШІ ГАРЯЧІ ТОЧКИ

Було б дивно, якби в програмі не було подій, так чи інакше, пов'язаних із нинішньою війною та з територіями, нею охопленими.

Узагальнений погляд на події спробує дати німецький конфліктолог, політолог, психолог Андреас Бок. Його лекція «Україна, Сирія та багатофакторна динаміка конфліктів, або Чому ми не бачимо те, що мали б, та ігноруємо факти й наслідки» відбудеться 17 травня (середа) о 18 годині на сцені «Гербарій». Судячи з декотрих доступних в інтернеті опублікованих матеріалів Бока, його тези про російсько-українську війну істотно відрізнятимуться від прийнятих у середовищі більшості політично активних громадян України, багато в чому можуть ґрунтуватися на, скажімо так, посиленому бажанні зрозуміти російську позицію, ба навіть виправдати її логіку. Принаймні таке враження залишають статті цього автора.

У п’ятницю 19 травня о 16 годині в залі «Фарби» відбудеться круглий стіл «Донбас метафізічний: витоки літературного Буття». Учасники – письменники і дослідники: Сергій Жадан, Станіслав Федорчук, Олена Стяжкіна, Володимир Рафєєнко, Олексій Чупа, Олаф Клеменсен.

А наступного дня, 20 травня, об 11 годині в залі «Дукат» - дискусія «Арт-терапія в умовах війни: переміщені культурні простори Донбасу» з нагоди презентації книги «Донбас. Перша лінія». Учасники: Оксана Міхеєва, Світлана Бабенко, Любов Якимчук, Катерина Яковленко, Сергій Захаров, Володимир Рафєєнко. Модераторка: Любава Іллєнко. Іще один вимір культурного аналізу подій у краї, охопленому війною, зокрема й подій, що війні передували.

21 травня о 13 годині в залі «Фарби» презентують книгу «Добробати», присвячену добровольцям, які 2014 року та пізніше пішли давати відсіч агресії проти України. Учасники – Артем Шевченко, Антон Геращенко, Арсен Аваков, Віктор Чалаван та військовики-добровольці.

Не менш болючою раною України, ніж Донбас, залишається Крим. Півострів, що його теж тепер запізніло-активно (що краще, ніж ніколи), намагаються пізнавати та проговорювати в загальнодержавному контексті.

20 травня о 16-й у залі «Дукат» - обговорення українського видання історика та журналістки Ґульнари Бекірової «Півстоліття опору: кримські татари у 1941–1991 роках. Нарис політичної історії». Участь в обговоренні візьмуть Ґульнара Бекірова, Мустафа Джемілєв, Рефат Чубаров, Микола Рябчук.

19 травня так само о 16 годині в Кінозалі № 2 відбудеться показ фільму чеської режисерки Петрушки Шустрової про депортацію і повернення кримських татар і дискусія. В обговоренні візьме участь сама режисерка, а також Мустафа Джемілєв і Алім Алієв.

3. СУСПІЛЬНЕ

Чимало заходів Книжкового Арсеналу присвячено різноманітним соціальним питанням, звичайно ж, у книжковому вимірі.

Приміром, 19 травня о 12 годині в залі «Дукат» - дискусія «Літературна децентралізація. Книжкові заходи в містах, де до них не звикли». Тема, про яку згадувалося на початку цього матеріалу, насправді важлива і певною мірою приємна: книжкові події все виразніше починають охоплювати українську провінцію, як не райцентри (хоч іноді вже й райцентри), то принаймні невеличкі обласні міста. Обговорять цю тенденцію Анастасія Левкова, Людмила Фіть, Люба Хомчак, Роман Повзик, Ельвіра Яцута, Олена Заставна.

Того ж дня о 14-й у Кінозалі № 1 розмова на суміжну тему – «Література малих міст». Дискусію про маленькі міста і як батьківщину письменників, і як об’єкт змалювання приурочено до виходу друком книжки «Ключ у кишені». До неї ввійшли тексти письменниць, учасниць резиденції Літературного центру імені Аґнона в Бучачі, що на Тернопільщині. Участь у дискусії візьмуть Софія Андрухович, Євгенія Сенік, Ілона Демченко, Наталія Федущак, Мар’яна Максим’як.

Знову-таки 19 травня о 13 годині презентацію дослідження Олени Стрельник «Материнство у фокусі соціології» проведуть у формі дискусії «Турбота та/як робота: баланс оплачуваної праці та материнства і виклики сучасності» у залі «Гербарій». Важливе питання, яке стосується більшості українських родин, але дуже нечасто публічно висвітлюється, обговорять Олена Стрельник, Людмила Малес, Катерина Сергацкова, Ганна Довгопол.

20 травня о 16-й у залі «Малі» - дискусія «Yes, we can: жіноче питання і красне письменство» на честь виходу антології жіночої прози 1920-х років «Моя кар’єра». Особливого соціального виміру і звучання їй додає факт виразного гендерного дисбалансу українського літературного «Розстріляного Відродження», зокрема на тлі багатьох попередніх і подальших періодів. Чому так тихо «прозвучали» тодішні авторки? Про це та інше дискутуватимуть Ярина Цимбал, Лариса Денисенко, Олександр Стукало.

А в неділю 21 травня о 13 годині в Кінозалі № 1 презентують книжку Анастасії Мельниченко «#яНеБоюсьСказати». Її створено за матеріалами дописів у соціальних мережах, присвячених випадкам сексуального насильства і домагань. Їх писали в процесі однойменного флеш-мобу, започаткованого Мельниченко. Часто це були дуже травматичні та довго замовчувані історії. Участь візьме сама Анастасія, а також поетка і журналістка, волонтерка Олена Задорожна.

Того ж дня о 15-й у залі «Малі» - розмова «Фундатори модерної нації», присвячена новим книжкам про Михайла Грушевського та про Остапа Луцького (поет-«молодомузівець», військовий і політичний діяч першої половини ХХ століття). Виступлять: Ігор Гирич, Данило Ільницький, Василь Деревінський, Надія Мориквас, Олександра Салій, Петро Ляшкевич, Ростислав Семків.

18 травня о 13 годині в залі «Папір» представлять новий англомовний часопис про Україну – «The Odessa Review». Учасники презентації – Владислав Давідзон, Катя Смаглій, Мирослава Хартмонд, Юрій Андрухович.

4. МИСТЕЦТВО І КНИЖКА

Важлива частина фестивалю – події мистецького характеру. Музика, театр, образотворче мистецтво.

18 травня о 12 годині на сцені «Гербарій» відбудеться презентація нового «Словника музичних термінів». Учасники заходу – Вадим Карпенко, Олена Подручна, Василь Тимків, Петро Даценко, Володимир Павліковський.

Того самого дня о 14-й у кафе «Європа» - дискусія з приводу складного і болючого питання радянської мистецької спадщини та її місця в сучасній Україні «Чому українські радянські мозаїки цікаві всюди, крім України?». Розмову приурочено до виходу книги «Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics». Участь у дискусії візьмуть Філіп Мойзер (Німеччина), Євген Нікіфоров, Ольга Балашова, Дана Павличко.

Теж 18 травня, 16 година – концерт творів уродженця України, видатного польського композитора Кароля Шимановського з нагоди видання нот його «Творів для фортепіано / Масок для фортепіано. Прелюдій для фортепіано. Міфів для скрипки та фортепіано». Учасники: Ева Фіґель, Богдан Кривопуст. Виконавці: Світлана Шарапова, Дмитро Півненко, Наталія Коляда.

У п’ятницю 19 травня о 19 годині в залі УВК обговорять давно очікувану новинку – книжку «Дмитро Горбачов. Случаї», в якій визначний український мистецтвознавець розповідає про свої зустрічі з великими майстрами-художниками ХХ століття. На презентації виступлять Дмитро Горбачов, Тетяна Філевська, Катерина Сіваченко і Павло Гудімов.

20 травня о 13 годині в залі «Папір» відбудеться презентація важливої книжки «Iван Кавалерідзе. Мемуари. Драматургія. Публіцистика». Участь у заході візьмуть Іван Козленко, Ольга Папаш, Станіслав Мензелевський і знову-таки Дмитро Горбачов.

Того ж дня о 19-й – дискусія «Український театр ХХ століття: два режисери, дві книги» з нагоди презентації збірки архівних документів, пов’язаних із Лесем Курбасом і театром «Березіль», та книжки вибраних віршів Леся Танюка «Vita Memoriae». Учасники: Роман Веретельник, Неллі Корнієнко, Ростислав Семків, Галина Стефанова.

А о 20-30 на Поетичній сцені відбудеться електроакустичний музичний виступ Христини Халімонової, яка створює пісні на слова сучасних українських поетів.

5. ПРЕМІЇ

Традиційно на Книжковому Арсеналі вручать декілька літературних і книжкових премій або дадуть їм старт.

Зокрема, 18 травня о 16 у залі «Дукат» започаткують цьогорічну літературну премію імені Олеся Ульяненка. Її вручають за поєднання суто письменницьких досягнень із «конструктивною асоціальністю». Принагідно обговорять спадщину Ульяненка та перевидання однієї з його найяскравіших книжок «Там, де Південь». Учасники події: Мирослав Слабошпицький, Маркіян Камиш, Андрій Гончарук, Сергій Прилуцький, Луціє Ржегоржикова (Чехія), Євгенія Чуприна.

18-го о 10 годині в залі «Гербарій» представлять книжкову премію «Еспресо. Вибір читачів».

Двадцятого о двадцятій у залі «Папір» нагородять переможців Премії імені Василя Стуса. Їх визначають за внесок в українську культуру.

Паралельно на сцені «Кафе Європа» визначать переможців конкурсу «Найкращий книжковий дизайн 2017».

6. ПОЕТИЧНІ ПОДІЇ

Серед безлічі поетичних читань і перформансів спробуємо виокремити декілька.

19 травня о 16 годині на Поетичній сцені відбудуться читання сучасної поезії мовою жестів «Різнотрав’я». Виступлять Максим Музика, Катерина Бабкіна, Ваня Якимов, Оксана Боровець, Микола Кулінич, Тата Кеплер, Світлана Дідух-Романенко, Олеся Мамчич, Юрій Строкань, Таня-Марія Литвинюк, Наталія Лелюх, Олег Теплих, Катерина Волошина, Олександра Шаліна та вихованці «Навчально-реабілітаційного центру № 6 для дітей з розладами слуху та мовлення».

20 травня о 16-30 на тій самій Поетичній сцені – читання-дискусія «Поетична свобода шістдесятих: чеська й українська версії». Обговорюватимуть, читатимуть і в міру можливості порівнюватимуть вірші наших і чеських шістдесятників. Участь беруть українські дослідники та поети Віра Агеєва, Людмила Тарнашинська, Оксана Палій, Ірина Забіяка, Олена Степаненко, Дмитро Лазуткін, Дарина Гладун.

21 травня о 15-й на Перформативній сцені відбудеться перформанс «Чашка Петрі», присвячений перетинам ботаніки і поезії. Учасники: Юлія Стахівська, Катерина Калитко, Лесик Панасюк, Елла Євтушенко, Лесь Белей, Богуслав Поляк, Оксана Гаджій, Михайло Жаржайло, Богдан-Олег Горобчук. Експерт із ботаніки: Ірина Єжель.

7. НОВА ПРОЗА

Так само важко навіть спробувати перелічити кількість прозових новинок Книжкового Арсеналу. Презентації, обговорення деяких із них усе ж анонсовано цікавіше за інші.

Активний сплеск антиутопій у сучасній українській прозі (про деякі з їхніх зразків «День» уже писав) спробують осмислити на дискусії «Кожному роботу своя Помирана: сучасна українська антиутопія» о 15 годині у четвер 18 травня в Кінозалі № 1. Учасники: Тарас Антипович, Ростислав Семків, Тетяна Трофименко, Андрій Гончарук, Олег Шинкаренко.

У суботу 20 травня о 15 у залі «Фарби» відбудеться презентація роману Володимира Єрмоленка «Ловець океану». Єрмоленко, досі більш відомий як філософ і есеїст, представив цього разу художній твір, в основі якого – переосмислення й «розвертання» міфу про Одіссея. Такий масштаб, звісно, зробив книжку дуже очікуваною.

Певно, що не менш очікуваним є новий роман Сергія Жадана «Інтернат». Охочі зможуть відвідати читання уривків із нього 21 травня о 12 годині на сцені «Кафе Європа».

Того самого дня о 14-й на сцені «Гербарій» - презентація книжки «Точка нуль» письменника Артема Чеха, який нещодавно пройшов військову службу в зоні АТО.

8. ДИТЯЧИЙ МАЙДАНЧИК

Дитяча програма Книжкового Арсеналу взагалі заслуговує на цілком окремий огляд. Але згадаймо дещо і тут.

19 травня о десятій ранку в залі «Дукат» пройдуть дитячі інтерактивні читання «Тату, почитай мені» за участю відомого спортсмена-силача Василя Вірастюка, співака Олега Скрипки та заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка.

А тоді ж об одинадцятій у Читальному залі – гра «Книжкові детективи» Учасники: Галина Ткачук, Анна Третяк.

20 травня о 16 годині в Дитячих майстернях відбудеться науково-популярне шоу-презентація книжки Кузька Кузякіна «Біла трішки чорна-пречорна книжка». Серйозні наукові питання в ній спеціально для дітей викладено в простій та ігровій формі. Учасники: Кузько Кузякін (Дмитро Кузьменко), члени Малої академії наук.

9. КНИЖКОВИЙ ІНТЕРНАЦІОНАЛ

У цьогорічного Арсеналу – потужна міжнародна програма. Відвідувачі матимуть нагоду познайомитися з різними літературами.

У середу 17-го в 19 годині у Кінозалі № 1 відбудеться дискусія «Ромська література в Україні та світі». Учасники: Рані Романі (Київ), Микола Ільїн (Кропивницький), Вейо Балтцар (Гельсінкі), Георгій Цвєтков (Софія). Чи багато ви знаєте про ромську літературу? Книжковий Арсенал дає шанс почати цю прогалину заповнювати.

19 травня о 12-й на сцені «Кафе Європа» - зустріч із чеським письменником Мартіном Райнером із нагоди презентації українського перекладу його книжки «Один із мільйона».

А о 17-й годині на тій же сцені - круглий стіл «Фламандська модерна література: від травми до нової ідентичності». Учасники: Димитрій Вергюлст (Бельгія), Ростислав Семків, Наталка Карпенко (Бельгія).

21 травня в «Кафе Європа» - розмова вже про словацьку літературу, так само мало знану в нас, хоч і сусідську. Отож, «Непізнана література Словаччини». Учасники: Сільвестр Лаврік (Словаччина), Мірослава Валлова (Словаччина).

О 18 годині – зустріч із сербським письменником Звонко Карановичем. Він дасть публічне інтерв’ю з багатообіцяючою для будь-якого українця назвою «Як писати в країні, де йде війна і де немає книжкового ринку».

Ось такі фрагменти програми Книжкового Арсеналу, який триватиме з 17 по 21 травня. І, звичайно, не забувайте підходити на стенд газети «День» – А-3.2. Тут ви, зокрема, можете купити наші книжкові видання та оформити передплату на улюблену газету, яка вже традиційно виступає в ролі інформаційного партнера форуму.

Підготував Олег КОЦАРЕВ
Газета: 
Рубрика: