А на черзі за програмою проекту I, CULTURE — концерт-інавгурація оркестру молодих обдарованих музикантів країн Східного партнерства.
Наприкінці минулого тижня київським глядачам було представлено Краківський салон поезії Анни Димни. Подія, організована Польським інститутом у межах головування Польщі в Раді Європейського Союзу, відбувалася у стінах Молодого театру. Українські та польські актори читали вірші відомих польських поетів у супроводі акордеонної музики гурту Motion Trio.
Анна Димна, яку українські глядачі знають завдяки фільмам Єжі Гофмана «Знахар» і «Прокажена», заснувала в Кракові Салон поезії ще 2002 року. Відтоді в Театрі імені Юліуша Словацького актори з різних міст щонеділі читають вірші своїх улюблених поетів. Із часом подібні салони з’явилися ще в 28 польських містах і за кордоном — у Дубліні, Стокгольмі, Монреалі, Оттаві, Відні. У Києві відбулася 353-та числом поетична зустріч.
— Усе почалося з того, що ми засумували за поезією, адже вона зникає з нашого життя, — розповідає Анна ДИМНА. — Свідченням успішності салону є те, що до нас приходить дуже багато відвідувачів. Люди стають дедалі самотнішими, а тому потребують таких зустрічей, аби мати нагоду познайомитися з іншими людьми та поезією. Ми приїхали сюди, аби представити польську поезію, але було б добре, якби такий Салон відкрили й у Києві.
На зустрічі в Молодому театрі звучали вірші Нобелівських лауреатів Чеслава Мілоша, чию столітню річницю, нагадаємо, цього року відзначає увесь світ, Віслави Шимборської та інших відомих польських поетів: Тадеуша Ружевича, Збігнєва Герберта і Яна Твардовського. Польськомовна поезія лунала з вуст засновниці та господині Салону Анни Димни, акторів Краківського театру імені Юліуша Словацького Радослава Кшижовського й Катажини Завішляк-Дольни. Українські переклади читали знані представники нашої театральної сцени — акторка Національного театру імені Івана Франка Поліна Лазова, актор Київського академічного драматичного театру на Подолі Ігор Славинський і Марк Дробот, актор Київського академічного Молодого театру.
Особливістю Салону є те, що актори саме читають, а не театралізовано декламують вірші.
— На мою думку, поезія — це саме та краса, що врятує світ, — переконана Поліна ЛАЗОВА. — І підтримую ідею таких поетичних читань в Україні, адже нам їх дуже бракує.
Найближчим часом у межах культурної програми головування Польщі в Раді Європейського Союзу відбудеться урочистий концерт-інавгурація міжнародного I, CULTURE Orchestra. До нього увійшли молоді обдаровані виконавці країн Східного партнерства — музиканти з України, Білорусі, Молдови, Азербайджану, Вірменії та Грузії. Диригент I, CULTURE Orchestra — маестро Павел Котля, соліст оркестру — піаніст Петер Яблонський. 27 жовтня розпочнеться перше європейське гастрольне турне оркестру — з Національної опери України ім. Тараса Шевченка і триватиме в кращих концертних залах Європи: Берлінській філармонії, Palais des aux-Arts у Брюсселі, Royal Festival Hall у Лондоні, Teatro Real у Мадриді та Національній філармонії у Варшаві. У програмі концерту — твори Кароля Шимановського, Сергія Прокоф’єва, Дмитра Шостаковича.