Батько Вітчизни
Одну зі своїх назв серпень отримав у 8-му році до Р.Х. від імені видатного шоумена і навіженого політика - Божественого Августа, котрий, як писав Гай Светоній Транквілл, "перевершив усіх своїх попередників" у сенсі влаштування помпезних видовищ. Зокрема, він увів Марсові ігри, заснував колегію жреців-августалів - для відправлення культу власного імені, ввів посади професійних донощиків, заохочував меценатство, ще за життя побудував для себе Мавзолей на Марсовому полі й - найголовніше - мало не перший в історії людства естетизував злочин, перетворивши його на державну церемонію.
Свою творчу діяльність цей римський імператор почав зі спроби написання трагедії, проте, повідомляє Светоній, йому забракло літературного хисту. Тоді він переключився на політичну режисуру.
"Тричі я давав гладіаторські ігри від свого імені і п'ять разів від імені моїх синів і онуків, - хвалився своїми заслугами перед народом Август. - У цих іграх брало участь близько 10000 осіб! Видовища змагань, скликаних звідусіль атлетів, двічі представляв я народові від свого імені, а втретє - від імені мого внука..."
За правління Августа з'явилося й таке масове видовище: на арену, заповнену хижими тваринами, виганяли засуджених до страти злочинців, причому попередньо їм вибивали зуби й ламали руки, аби вони не могли чинити опору. Іншим популярним видовищем стало публічне згвалтування жінки диким віслюком або жирафом. Август - також вперше - влаштував навмахію - морський бій, у якому брало участь близько трьох тисяч воїнів (більшість яких загинула).
Але понад усе імператор любив присвячені йому оди, навіть заохочував до їх написання поетів заснуванням першої у світі літературної премії.
Видовища, які Август влаштовував для народу, вимагали чимало витрат, котрі відшкодовувалися за рахунок податків, яких у Римській імперії було понад 200: за ярлик на віслюка; з повій; на утримання жебраків, обер-єгермейстера або придворного сановника, іменитого гостя, настоятеля храму, яхти претора; на золотий вінок як вираз вірнопідданих почуттів представникові вищої влади; на канцтовари; на проведення релігійних процесій; на мило і т.д.
Ще за життя Август дістав титул "Батька Вітчизни", а після смерті був обожнений. Та з огляду на здійснені ним реформи, його справедливо можна назвати й Батьком Мистецтв.
1 серпня 1971 року в Медісон Сквер Гарден у Нью-Йорку з ініціативи Джорджа Харрісона відбувся благодійний концерт за участю Боба Ділана, Рінго Старра та багатьох інших популярних виконавців, кошти від якого було передано народу Бангладеш, що потерпав від війни.
Турбота про цнотливість народу
3 серпня 1583 року алькальдом Мадрида було видано унікальний декрет, за яким "під страхом двохсот ударів, шести років на галерах і заслання за межі королівства" заборонялося танцювати безсоромні танці з непристойними рухами, зокрема сарабанду. Цей документ у черговий раз доводить, що найголовнішою турботою правителів усіх часів була моральність народу.
4 серпня 1792 року народився англійський поет Персі Біші Шеллі. Правдивому романтикові, йому належить одне з найпалкіших визначень поезії: "блискавичний меч завжди оголений".
5 серпня 1967 року у продажу з'явився перший диск групи "Pink Floyd" "The Piper at The Gates оf Dawn".
5 серпня 1962 року американська актриса Мерілін Монро знайдена мертвою у своїй спальні. Справжні обставини смерті цього кіноідола досі залишається таємницею.
6 серпня 1921 року в газеті "Комуніст" (Харків) опубліковано "Правила організації театральних видовищ":
"З огляду на безсистемне розширення протягом останнього часу театральних видовищ, концертів, прогулянок тощо, які влаштовуються з неясною метою, часто грубо переслідують особисті інтереси виконавців чи організаторів, і на постановки творів, незізвучних революції і без дозволу відповідних органів, Губвідділ управи Харківського Губвиконкому у своїй ухвалі всім управам, організаціям і приватним особам забороняє влаштування будь-яких видовищ, лекцій тощо без відповідного дозволу Худсектора Губполітосвіти. Крім того, без візи Худсектора жодна афіша чи плакат не можуть бути вивішені.
Відповідальність за виконання цієї ухвали покладається на організаторів, які при невиконанні цього підлягатимуть суду Ревтрибуналу, а видовища будуть закриватися за розпорядженням міліції..."
6 серпня 1660 року помер іспанський художник Дієго Веласкес
7 серпня 1876 року народилася Маргарита Гертруда Маклеод (дівоче прізвище Зелле), видатна артистка (у своєму жанрі). Своєю сценічною кар'єрою і псевдонімом Мата Харі ("Око Ранку") зобов'язана Сходу. Спочатку вона видавала себе за "яванську храмову танцівницю", потім, за звичаєм професії, стала куртизанкою і, нарешті, докотилася до політики. Ставши шпигункою, вона була розкрита і розстріляна. Щоправда, протягом трьох годин перед стратою вона диктувала мемуари, в яких доволі розповіла про своїх високопоставлених коханців. Цей текст ще й досі ніхто не наважився видрукувати.
7 серпня 1819 року в родині хлібороба і дочки козацького сотника в містечку Вороніжі колишнього Глухівського повіту Чернігівської губернії народився український письменник Пантелеймон Куліш.