Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Арешт із квартири Гмирі знято!

Завдяки небайдужим шанувальникам творчості легендарного баса вдалося врятувати архів Бориса Романовича
28 липня, 2015 - 11:47

Нагадаємо, майже чотири роки президент Фонду Б.Р. Гмирі Ганна Принц била у набат (див. «День», №220, 2011 року). Зверталася у різні інстанції, писала листи різним високопосадовцям, зокрема, до тодішнього президента України і прем’єра, але не отримала відповіді. Просила допомоги у керівників Мінкульту та Київради, щоб врятувати квартиру і раритети, пов’язані з життям славетного оперного співака, які були арештовані за борг (гроші були взяті на видання книжки «Борис Гмиря. Щоденники (1936—1969)», про яку «День» уже писав у №100, 2010 року. Спадкоємиця співака, небога його дружини і упорядник монографії Г. В. Принц, щоб видати бiографiчну книжку, взяла кредит на суму 294 тис. грн. у громадянина Чехії).

— Я планувала у квартирі Гмирі створити національний центр співака і музей, — розказує «Дню» Г. Принц. — Щоб видати книжку, взяла гроші в борг у Йозефа Вондроуша, громадянина Чехії. Розраховувала на закупівлю книжок державними органами для бібліотек вишів, але чиновників Мінкульту, з якими була угода, звільнили, а новим керівникам гмирівські «Щоденники...» виявилися непотрібні... Вчасно повернути кредит не змогла, і пан Йозеф подав позов, а Печерський суд Києва ухвалив постанову стягнути з мене 261 560 грн та за судові витрати по справі 1820 грн. Я просила відстрочку (тираж повністю не було реалізовано, лише на 50 тис. грн викупила книжки Київрада), але представник Й. Вондроуша не згодився і вимагав розрахуватися повністю. Тоді суддя ухвалив постанову про арешт майна квартири Гмирі... Майже чотири роки жила між небом і землею... Після публікацій у «Дні» до мене приходили небайдужі люди і приносили, хто скільки міг, але всі кошти так і не могла зібрати... І от нещодавно Фонд Бориса Гмирі за підтримки Музею «Духовні скарби України» та аукціонного дому «Дукат» провели благодійний тихий аукціон сучасного українського мистецтва «Рятуймо спадщину Бориса Гмирі». Мета цього заходу — збір коштів на створення «Національного мистецького центру Бориса Гмирі» та на реставрацію вокальної спадщини видатного українського оперного співака. На торги було виставлено 45 робіт провідних сучасних українських митців, серед них твори Матвія Вайсберга, Сергія Якутовича, Тетяни Галаган (Гершуні), Олексія Аполлонова, Бориса Єгіазаряна, Іллі Чичкана, Давіда Шарашидз, Бориса Фірцака та інших. Дякую всім, хто допоміг у дуже скрутний час!

Ця акція поставила крапку у поневіряннях спадкоємців видатного співака (борг виплачено й арешт із майна Бориса Романовича знято), отже, музею-квартирі бути!

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: