«Різдвяні дзвоники» — це 49 робіт 20 народних і професійних художників. Експозиція камерна, але розмаїта: кераміка, витинанка, різьблення по дереву, олійний живопис, розпис по шовку і навіть ікона на склі.
— Ми хотіли зробити подарунок всім, хто чекає свят, — розповідає Ольга НОВОДЕРЕЖКІНА, куратор виставки. — Твори, представлені у проекті, створені у різні періоди часу, — є роботи повоєнних і «застійних» років, сучасні. Ми змогли поєднати твори народного і професійного мистецтва. Особисто для мене робота над виставкою відкрилася з дерев’яної скульптури «Янгол» Петра Матла, митця із Закарпаття, і з триптиху «Янголи» Наталії Гронської. При виборі творів професійних художників тон задали саме ці дві роботи. Але взагалі немає різниці, коли і хто створив роботи: кожна немов звертається до нас усіх, нагадує нам про свята, без яких життя неповне...
З білою, зі стриманими розписами, керамікою, контрастують яскраві народні картини. Наприклад, «Дід Мороз» — казкова гуаш Марії Приймаченко, або безтурботні за настроєм, барвисті картини Михайла Онацька — тут і «Катання на громаках», і «Вечір». Поруч — вишукана кераміка Неллі Ісупової, кілька порцелянових ваз «Зимова казка». «Ці роботи створила дуже давно, 1989 року, — розповідає Неллі ІСУПОВА. — Тоді взимку потрапила на порцеляновий завод у Слов’янську, і мені захотілося створити щось суголосне порі року. Щось із білої порцеляни, ніжне, декоративне. Таке враження від снігу, Нового року. Давно не бачила цих витворів і рада «зустрітися» з ними, знов відчути те, що відчувала, коли працювала над ними».
КОЖЕН ЕКСПОНАТ НА ВИСТАВЦІ «РІЗДВЯНІ ДЗВОНИКИ» НАЧЕ РОЗПОВІДАЄ ЯКУСЬ ІСТОРІЮ. «СПОКУСА» ВОЛОДИМИРА ІСУПОВА, ЩО НА ФОТО, ЗДАЄТЬСЯ, НАШІПТУЄ РОЗПОВІДЬ ПРО ТИХИЙ ЗИМОВИЙ ВЕЧІР
Декоративні чайники Івана Фізера, схожі на дивовижних тварин, нагадують про дитинство та родинні посиденьки. Художник Василь Корчинський, чия витинанка «Коляда» представлена в експозиції «Різдвяних дзвоників», згадує: «Цю роботу створив якраз на коляду. Цікавість до витинанки у мене в крові. Витинанки були поширені в побуті там, де я народився, — на Вінниччині. Коли мати білила хату, ми з сестрою знімали старі витинанки і нарізали нові — таке було наше завдання. Згодом, коли став художником, зайнявся й іншими видами творчості — скульптурою, графікою».
АВТОРИ ВИСТАВКИ ПОЄДНАЛИ РОБОТИ РІЗНИХ ЧАСІВ. ТУТ І КЕРАМІКА НАШИХ СУЧАСНИКІВ, І КАХЛЯ ХІХ СТОЛІТТЯ, СТВОРЕНА У КОСОВІ МАЙСТРОМ ПЕТРОМ ГАВРИЩЕВИМ (НА ЗНІМКУ)
Ажурні янголи з металу, здається, ось-ось заспівають різдвяних пісень.
— Це — просто зварювання і карбування, — каже про техніку автор роботи Володимир БАЛИБЕРДІН, художник, лауреат премії Катерини Білокур. — Якось мистецтвознавець Зоя Чегусова запропонувала зробити виставку про янголів. Під цю тему і створив роботу. А виставка «Різдвяні дзвоники» вражає! Декілька людей, чиї роботи тут є, недавно пішли з життя. Але ж яке фантастичне у них було бачення життя! Є роботи мертві й живі. Деякі роботи стають несучасними, з часом відійшло багато експериментів. І, можливо, поруч із нами працюють художники, які зараз нікому невідомі, а потім їхні роботи відображатимуть ХХІ століття. Тож виставка захоплює!
Побачити виставку можна до 21 січня.