Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Батько» популярної «Харків’яночки»

Микола Стецюн відзначив ювілей і представив новинки
5 липня, 2017 - 11:53

Відомий харківський композитор, талановитий мелодист, який яскраво виявив себе в пісенному жанрі, опері та опереті, інструментальних концертах та інших повноцінних музичних жанрах. Микола Григорович тривалий час очолював харківське відділення Спілки композиторів України, одне з найсильніших і найпрофесійніших на пострадянському просторі. Працював художнім керівником філармонії.

На ювілейному концерті М. Стецюна, який відбувся в органному залі Харківської філармонії, прозвучали фрагменти багатьох його творів — для цимбалів, гітари, скрипки, фортепіано, хорові твори і навіть композиції за участю органу.

Ми з Миколою Григоровичем знайомі з давніх часів, коли почали працювати над оперою за казками Івана Франка «Коли звіри говорили» (на Дніпровській сцені вона йшла під назвою «Три мішки хитрощів»). Прийнявши мої «правила гри» як лібреттиста, Микола Григорович погодився влаштувати для дітей «театр у театрі», тобто пов’язав розвиток сюжету з образами мандрівних музикантів, які перевтілюються у тварин і вирішують розіграти історію часів, «коли звірі говорили». У його партитурі була не лише дотепна стилізація музичного фольклору, вражаюча мелодійність, а й запрошення поглянути на наївно-повчальні перипетії народної казки з погляду дітей кінця ХХ — початку ХХI ст.

І в запропонованій глядачам ювілейній програмі була та ж сама якість. Попри те, що багато творів були написані десятки років тому, вони не втратили своєї привабливості, зберігаючи найкращі традиції композиторського мистецтва України — від Д. Клебанова і І. Ковача до О. Білаша та Г. Майбороди. Напевно, тому давні пісні Стецюна і його нові твори підхопило наступне покоління виконавців. Адже творчість його оптимістична, сонячна, а найкращий фотопортрет композитора був зроблений на тлі соняшників.

Особливо яскраво композитор виявив себе в галузі вокальної лірики. Тому провідне місце в концертній ювілейній програмі посіли співаки. Прозвучали десятки творів у виконанні зірок оперної сцени, камерного жанру та естрадного вокалу. Зокрема, присвячену Євгенії Мірошніченко пісню так прокоментувала в соціальних мережах учениця великої оперної співачки Сусанна Чахоян: «Обожнюю «Вишиванку» Стецюна! Спасибі за цю перлину в українському репертуарі!». А його пісня «Харків’яночка» вже давно є невіддільною від образу популярної естрадної співачки Ніни Шестакової.

У концерті брали участь кілька співачок, яких виховала в Університеті мистецтв дружина й Муза композитора Лідія Величко. Пісні батька незмінно в репертуарі Марії Стецюн, але цього разу разом із мамою вперше вийшла на концертну естраду й онука Поліна, яка разом із дорослими шанувальниками його творчості теж вчиться жити за сонячним годинником навіть у похмурі дні.

Олександр ЧЕПАЛОВ, фото автора
Газета: 
Рубрика: