Цього року на адресу форуму надійшло 47 анкет від театральних колективів із 14 країн світу, але оргкомітет вибрав лише 12 вистав професійних театрів із Єгипту, Саудівської Аравії, Польщі, Таджикистану, Молдови, України й Росії. Як відзначать свій перший ювілей і чим потішать глядачів, розповів «Дню» директор Ялтинського театру ім. А. Чехова Микола РУДНИК:
— Наш форум відрізняється від інших насамперед своєю святковою атмосферою й доброзичливістю. До Ялти учасники приїжджають не змагатися, а показати свої нові театральні роботи й подивитися вистави колег, поспілкуватися з публікою і, звичайно ж, відпочити. «Театр. Чехов. Ялта» — дуже демократичний форум. Тут збирається хороша компанія людей, закоханих у театр. Наша суддівська команда намагається знайти в кожній виставі й театральному колективі, представленому на фестивалі, щось хороше, якусь «родзинку». У нас немає переможців і переможених, жодних жорстких номінацій! Члени журі дивляться всі вистави, а потім те, що їх здивувало, вразило чи зворушило, відзначають дипломами. До речі, другий рік поспіль суддівську команду очолить відомий поет і драматург, друг фестивалю Юрій Рибчинський. А на згадку про наш форум усі театральні колективи повезуть додому призи — статуетку «Кришталевий фронтон» і подарунки від спонсорів.
— Миколо Семеновичу, якщо поглянути на афішу, то в ній можна побачити знайомі «обличчя»: ТЮГ із Макіївки, кишинівський театр «Із вулиці Троянд». На сцені Ялтинського театру досить часто виступають колективи із Севастополя й Сімферополя. Це ваші фаворити?
— За п’ять фестивальних років ми подружилися з різними колективами. Наприклад, Донецький академічний обласний російський театр юного глядача (Макіївка) і Молдавський державний молодіжний драматичний театр «Із вулиці Троянд» (Кишинів) — наші багатолітні друзі. Їхні вистави із зацікавленням дивляться глядачі, тому виступи цих колективів справді не раз прикрашали театральну афішу. Цього року макіївці відкриють наш фестиваль виставою «Гроза». Її поставив за однойменною п’єсою російського класика Олександра Островського режисер Олег Александров. Кишинівські гості покажуть трагікомедію відомого сучасного драматурга Миколи Коляди «Нюра Чапай», а що ж до наших кримських сусідів, то ялтинська публіка завжди рада бачити майстрів. Так, Севастопольський театр танцю Вадима Єлізарова представить виставу «Пігмаліон». Цей колектив уперше стане учасником фестивалю, хоча виступає в Криму часто. У «Пігмаліоні» від сюжету знаменитої п’єси Бернарда Шоу залишили тільки «каркас», але танцювальні номери різних стилів (хіп-хоп, вальс, румба, рок-н-рол), а також чарівливість і майстерність артистів не залишать нікого байдужим. До речі, закриє форум Кримський театр ляльок (Сімферополь). Вони покажуть дуже щиру виставу «Каштанка» (інсценізацію оповідання Антона Чехова поставив Борис Азаров).
— Ваш фестиваль називається «Театр. Чехов. Ялта». Репертуар із спадщини класика, крім сімферопольців, представить Санкт-Петербурзький «Театр дождей» (вистава «Дядя Ваня»). За якими критеріями ви вибирали постановки?
— Антон Павлович для нас — об’єднуюча постать. Чехов був творцем. Він любив мистецтво, акторів, драматургів, художників і був центристською особистістю, тому в його ялтинському будинку завжди було багато гостей. І в нас фестиваль об’єднує театри з різних країн (цього року вперше приїдуть актори із Саудівської Аравії — Театр «Ель-Кассім», Єгипту — трупа «Тавасоль», Польщі — Театр «Полонія», Таджикистану — Молодіжний театр ім. Вахідова та інші). Гадаю, Чехов тішився б, що в місті, в якому він прожив останні роки, і в Ялтинському театрі, який викликав у класика іноді легку іронію, уп’яте відбудеться театральний фестиваль. Дуже важливо розуміти, що ялтинцям і гостям нашого курорту надано унікальну можливість дивитися постановки в комфортній будівлі, вибираючи з величезної палітри те, що до душі. Стало доброю традицією, що, крім майстер-класів, конференцій, зустрічей із глядачами, наші гості приходять у Будинок-музей А. Чехова на екскурсію. До речі, про всі найяскравіші й резонансні події ми розповімо в газеті «Фестивальная правда». Важливо, що наша афіша дає можливість театралам познайомитися з тенденціями сучасної сцени, пошуками режисерів, оригінальними акторськими роботами, поспілкуватися й подискутувати з відомими діячами мистецтва і критиками, а також посміятися на традиційному капуснику, який завершить форум. Мене тішить, що за п’ять років уже з’явилася своя аудиторія: це не лише ялтинці, а й туристи з різних міст і країн, які спеціально приїжджають до нашого міста, щоб побувати на фестивалі, подивитися всі вистави.