Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Браво, Оксано Линів!

Уперше за всю історію Байройтського фестивалю українська жінка-диригентка відкрила знаменитий форум
26 липня, 2021 - 17:09

25 липня на Радіо Культура відбулася  трансляція наживо урочистого відкриття знаного на весь світ Байройтського фестивалю у Німеччині  Слухачі почули найновішу постановку опери «Летючий голландець» Ріхарда Вагнера, яка  відкрила цьогорічний музичний форум. Головні партії виконували: Джон Лундгрен, Асмік Григорян та Георг Цеппенфельд. А за диригентським пультом виступила  одна з найвідоміших диригенток світу Оксана Линів, яка є не лише першою українкою, але й першою жінкою, яка за 145-річну історію фестивалю стала за його диригентський пульт!

-Байройтський фестиваль — це мрія, яка стала реальністю, — цитує слова  продюсерки проєкту Наталії ПОПУДРІБКО corp.suspilne.medi. — Реформа опери, яку здійснив Вагнер, вимагала не лише зміни підходу до виконавства, а й буквально іншого оперного театру. Вагнер не зміг його знайти, тому вирішив побудувати. 1872 року композитор завітав до невеликого містечка Байройт у Баварії, який і обрав місцем для свого дітища. Це мав бути не просто ще один оперний театр, а спеціально спроєктований театральний майданчик, адаптований до постановки монументального оперного циклу “Кільце нібелунга” Ріхарда Вагнера. Архітектурний проєкт Готфріда Земпера врахував усі побажання композитора, зокрема, сховав оркестрову яму та диригента від глядачів. Фінансував проєкт шанувальник таланту Вагнера — король Баварії Людвіг Другий. Не дивно, що за таким амбітним задумом слідкувала вся тодішня музична спільнота і фестиваль став відомим буквально з моменту його відкриття.

Перший Байройтський фестиваль відбувся влітку 1876 року, і донині у цьому місті щороку відбувається оперний фестиваль, який складається виключно з опер Ріхарда Вагнера. Опікуються фестивалем нащадки композитора, які пильно стежать, щоб усі настанови композитора щодо інтерпретації його опер неодмінно виконувалися…

Нагадаємо, виставу-відкриття цьогорічного Байройтського фестивалю українська аудиторія Радіо Культура почула разом із мільйонами слухачів ще 10 європейських радіостанцій, зокрема Франції, Італії, Іспанії, Бельгії, Латвії, Литви тощо.

На прем‘єрі була канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка із задоволенням відмітила, що жінка вперше за 145 років стояла за диригентським пультом на престижному Bayreuther Festspiele-Bayreuth Festival, Оксана Линів, 43-річна диригентка з України, відзначила свій дебют у Байтроті, відкривши фестиваль з ''Der Fliegende Holl änder'' Річарда Вагнера (''Летючий голландець»), цитує dw.culture.

- Радіо Культура — єдине в Україні радіо, яке фактично є суб’єктом культурної дипломатії, співучасником обміну між світовими культурами. Ми не лише розповідаємо слухачам про всі найважливіші події у світовій культурі, але й пропонуємо ексклюзивні прем’єри, які в ефірі Радіо Культура можна почути наживо. Тобто наша аудиторія просто в себе вдома має змогу почути головні культурні події світу. Бути зі світом на одній хвилі. Тим часом записи, зроблені радіоансамблями — художніми колективами Українського радіо, регулярно звучать на суспільних радіостанціях країн світу. Все це можливо завдяки участі НСТУ в Європейській мовній спілці. Ми дуже тішимося, що цього року змогли організувати трансляцію з Байройтського фестивалю.

Це справді визначна подія у світі музики, квитки на яку були розкуплені на кілька років уперед! Особливо приємно, що свою музичну спадщину цінують і перші особи Німеччини, наприклад, серед аудиторії Байройтського фестивалю буде Ангела Меркель», — зазначає виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина СЛАВІНСЬКА.

Нагадаємо що на передодні фесту, у програмі «Це класика», ведуча Радіо Культура Наталія Попудрібко та її гостя, голова Київського вагнерівського товариства Марина Черкашина-Губаренко говорили про Оксану Линів — першу жінку за диригентським пультом Байройтського фестивалю — та оперу «Летючий голландець» Ріхарда Вагнера. Прослухати запис програми можна за посиланням.

АГЕНТСТВО РЕЙТЕР ПО-СВОЄМУ ПОКАЗАЛО, ЯК ЗМІНЮВАВСЯ ФЕСТИВАЛЬ ЗА 2000-2021 РОКИ

Враження про прем‘єру читайте у найближчих числах «Дня».

ДОВІДКА «ДНЯ»

Оксана Линів – одна з найвідоміших диригенток світу, володарка премій «Найкраща диригентка 2020 року» (Oper! Awards, Німеччина) та  Women in Arts 2021 (у номінації «Жінки в музиці»). Перша жінка на посаді головного диригента Опери та філармонійного оркестру в місті Ґрац. Засновниця і художня керівниця фестивалю LvivMozArt у Львові, фундаторка Молодіжного симфонічного оркестру України. Виступала з найвідомішими колективами світу, зокрема з Симфонічним оркестром Баварського радіо, Гамбурзьким симфонічним оркестром, Баварською оперою, Гранд театром «Лісеу» в Барселоні, Театр-ан-дер-Він та багатьма іншими. З 2008 по 2013 роки Оксана Линів працювала диригенткою в Одеському національному театрі опери і балету. Є амбасадором української музичної культури, здійснила чимало прем’єр в Україні та світі.

Підготувала Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: