Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Будинок письменника

16 лютого, 2007 - 00:00
АРТУР КОНАН ДОЙЛЬ

Особняк Андершоу, в якому сер Артур Конан Дойль створив свій найбільш знаменитий твір «Собаку Баскервілів», опинився в центрі літературної суперечки. Провідні письменники вступили в компанію за підвищення статусу будинку в каталогах, щоб зберегти його для майбутніх поколінь. Вони засудили міністра культури Тессу Джовелл за неспроможність зрозуміти місце автора в культурній спадщині країни, пише news.ru. Хоча будинку присвоєно категорію II в каталозі, Вікторіанське товариство звернулося з проханням підняти його статус до категорії I, щоб посилити його захист і залучити кошти на збереження. Але міністерство культури відкинуло заявку, оскільки його радники з English Heritage вважають, що Конан Дойля «не можна назвати автором рівня Чарльза Діккенса чи Джейн Остін».

Зараз товариство подало апеляцію на цю ухвалу і підкреслило, що будинок, який належав бабці поета Теннісона, віднесено до категорії II, що дає такий же рівень захисту, що й категорія I, лише на тій підставі, що поет там зупинявся.

Джуліан Барнс, чий роман «Артур і Джордж», що потрапив до короткого списку премії Буккера, містить докладний опис будинку, критикує міністра культури Джовелл за нерозуміння. «Враховуючи, що неможливо кроку ступити, не наткнувшись на ту чи іншу адаптацію Конан Дойля, міністр, на мій погляд, глибоко помиляється. Цей красивий і цікавий маєток, рідкісний приклад будинку, в створенні якого письменник брав участь як архітектор. Я можу пригадати тільки ще один такий приклад — будинок Томаса Гарді», — заявив він британському виданню The Independent.

«На мій погляд, це гідно жалю. Це дуже цікавий будинок, і сам Конан Дойль брав участь у його проектуванні, аж до того, як відчинятимуться двері. Він був прихильником того, щоб усі двері можна було і тягнути, і штовхати, оскільки вважав, що відчинення дверей забирає дуже багато часу», — сказав Барнс. «Я вважаю, що якщо ми вносимо до каталогу всі будинки, пов'язані з літературою, то цей будинок цікавіший і в більшій мірі репрезентує нашу спадщину, аніж будинок, що належав бабці Теннісона», — додав він.

Іану Ранкіну, авторові «Інспектора Ребуса», ухвала Мінкультури здається «літературним снобізмом». «Він (Конан Дойль) створив одного з найбільш пізнаваних і справжніх героїв літератури, і якщо його будинок не заслуговує на порятунок, я скажу, що жоден будинок не заслуговує на порятунок», — додав Ранкін.

Кетрін Феррі, архітектурний радник Вікторіанського товариства назвала ухвалу «обурливою». «Ніхто не каже, що в архітектурному відношенні його можна порівняти з Собором святого Павла, але це відгомін того, що він означає, і людини, яка там жила, і її досягнень», — заявила Феррі.

36-кімнатний будинок, частково спроектований автором літературного героя Шерлока Холмса, в Гіндгеді Суррей шанують мільйони поклонників Шерлока Холмса в усьому світі. Будинок було побудовано 1896 року, і вважалося, що «мікроклімат» цієї місцевості полегшує страждання хворих на туберкульоз, який виявили в дружини письменника Луїзи трьома роками раніше. Конан Дойль прожив там до 1906 року, написав «Собаку Баскервілів» і багато інших творів, а також приймав там таких гостей, як Брем Стокер і Віргінія Вульф.

Зараз будинок у жахливому стані ветхості після багаторічного занедбання, свинець із даху нещодавно вкрали. Говорять, що під час грози в будинок тече вода, а вікна з кольорового скла створенi на основі малюнків родини Конан Дойля, пошкоджено. Нещодавно в планах було розділити будівлю на помешкання і побудувати ще декілька будинків на цій ділянці, але, на щастя, від них відмовилися.

Газета: 
Рубрика: