Більше тижня вся наша країна охоплена політичними пристрастями. Мітинги, пікетування, виступи на Майдані Незалежності у Києві. Чи треба в такій ситуації грати вистави, виступати з концертами, виїжджати на гастролі? Творча еліта з цього питання висловлює полярні думки. У Мінкультури точних даних, які з театрів працюють, а які страйкують, — немає. Тому «День» спробував з’ясувати театрально-гастрольну ситуацію в столиці самостійно.
З минулої п’ятниці зачинено двері Національної опери України. Балетна трупа на гастролях за кордоном, а «Бієннале актуального мистецтва», заплановане на сцені цього театру на 28 листопада, не відбулося. Як сказав Сергій Проскурня, куратор проекту, йому зателефонували з Міністерства культури, сказавши, що «цей захід сьогодні не на часі». На оперні вистави «Царська наречена», «Ріголетто» і «Лючія ді Ламмермур» в касах продали всього десяток квитків і керівництво театру вирішило не грати постановки в порожній залі... Багато хто з членів колективу Національної Опери не тільки вийшли на Майдан, але навіть співали перед учасниками мітингу. Своє ставлення до київських подій висловили наші солісти в Мінську під час проведення Днів культури України ( наша газета писала про це в № 219).
Молодий театр до 5 грудня вистави не грає, а своє приміщення надав страйкуючим для того, щоб люди могли відпочити і погрітися. Російська драма, хоч і зазнає фінансових збитків, але працює, відбулися їхні планові гастролі і в Дніпропетровську. Театр на Лівому березі працює, а актори виходять на сцену з помаранчевими стрічками. У залі Національної філармонії України пройшов конкурс вокалістів ім. Б. Гмирі, а малий зал надано для відпочинку мітингуючих.
Повернулися франківці з гастролей в Білорусі, що пройшли з великим тріумфом. Хоча політичні баталії внесли розкол в ряди прославленої трупи. Ведучі актори Театру ім. І. Франка Богдан Бенюк і Анатолій Хостікоєв не приїхали до Мінська і замість вистави «Швейк» довелося акторам грати вдруге «За двома зайцями». Цей конфлікт — хто більший патріот (ті, хто залишилися у Києві або виступали в Мінську) ще не завершено. Як, розв’яжеться цей творчий вузол «День» обов’язково розповість. На думку Богдана Ступки, художнього керівника Театру ім. І. Франка, «музи мовчати не повинні, не можна підводити глядачів». У вільний час актори йдуть на Майдан, але плани театру не міняються. Нині в колективі йдуть репетиції нових вистав. 12 грудня театр запросить глядачів на прем’єру «Сентиментальний круїз». Богдан Сильвестрович пригадав Михайла Булгакова, який в період Жовтневої революції 1917 р. кожного дня одягав фрак і краватку-метелика і йшов до Великого театру...
На сцені франківців з аншлагами пройшли гастролі театру ім. Вахтангова, а нині зайвий квиток питають на постановки «Современника».
Гастролі МХАТу — вистава «Біла гвардія», — заплановані на 3—4 грудня, перенесені на 21—22 січня. Поки що вже тиждень двері палацу відчинено, щоб пікетники могли відігрітися і перепочити. Свою підтримку киянам висловили крім Стинга,Джо Кокера,Сергій Маковецький, Ірина Понаровська та Гаррі Каспаров, Борис Нємцов, Ірина Хакамада та ін.
У ці «помаранчeві дні» у палаці «Україна» відбулися концерти Валерія Меладзе з групою «Віа Гра». Причому дівчата виступали в помаранчевих сукнях не тільки в Києві, але і під час їхнього туру Україною. Не відміняли гастролі музиканти з «Машины времени». А ось концерти гумористів на чолі з Михайлом Жванецьким, а також програму Анжеліки Варум і Леоніда Агутіна перенесли на лютий. «Новорічні канікули» з російськими естрадними артистами, які було заплановано провести у Палаці спорту, також перенесли.