Цими днями черкащани вшановують пам’ять Данила Георгійовича Нарбута — сина видатного художника-графіка Георгія Нарбута, народного художника України, лауреата Шевченківської премії, почесного громадянина Черкас (він прожив у нашому місті 33 роки).
Данило Нарбут вів свій родовід зі старовинного литовського шляхетського роду, представники якого служили у Сагайдачного та Мазепи. Впродовж свого свідомого життя вважав себе переконаним українським націоналістом. На одній зі своїх виставок він заявив, що його вступ до УНА визначився ще в дитинстві, коли 1929 року його вчительку Марію Тобілевич, дочку відомого українського драматурга, разом з усім педагогічним складом Київської трудової школи заарештували у справі Спілки визволення України.
В основі його творчості — переважно етнографічні мотиви й історичні сюжети. Шевченківську премію художник отримав за портретні серії «Сподвижники Б. Хмельницького», «Гетьмани України», а також за філософсько-історичне полотно «Страшний суд». В 1996—1997 рр., за сприяння УНА-УНСО, в багатьох областях України відбулися виставки його робіт. На суд глядача були виставлені картини із серій: «На Черкаському базарі» та «Мої друзі, мої вчителі».
З нагоди ювілею митця у Черкаському обласному художньому музеї відбувається низка заходів. Нині триває виставка дитячих робіт Черкаської дитячої художньої школи ім. Данила Нарбута, виставка учнів арт-студії «Глорія» «Квіти для Данила Нарбута». А вчора гідним пошануванням стало урочисте відкриття виставки робіт самого народного художника Данила Нарбута.
За словами заступника директора Черкаського обласного художнього музею Галини Мураєнко, саме черкаський період творчості Данила Георгійовича є найбільш плідним і яскравим у біографії художника. Ідея театру і особисте бачення сцени — головна риса його творчості. Він привніс до Черкаського театру високу національну образотворчу ідею. Данило Нарбут був провідним майстром сценографії. Він оформив орієнтовно 250 вистав в різних театрах України, з них п’ята частина — на черкаській сцені. Митець також створював оригінальні театральні костюми. За ескізами художника не лише відтворював епоху, побут, а й розкривав і внутрішній світ героїв вистави.
У творчому доробку художника є портретна галерея українських гетьманів і полковників: Богдана Хмельницького, Івана Богуна, полковника Вінницького, Максима Кривоноса, Лавріна Капусти, Антіна Ждановича — помітний малярський вклад Д.Г. Нарбута у відроджувану історію. Дух запорізької вольниці досить цікаво і своєрідно передається Нарбутом в картині «Вибори кошового».
Остання серія картин «Квіти України» вдало поєднує символіку образів, утверджує перемогу добра на Землі, що є головним лейтмотивом творчих надбань художника, розповідають у Черкаському художньому музеї.
23 січня у Обласній філармонії актори Черкаського обласного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка покажуть виставу «Сватання на Гончарівці». Ця вистава — одна з останніх робіт художника, яка демонструє яскраві та колоритні декорації й костюми Данила Нарбута.