Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Джентльменам удачі» — 35

16 лютого, 2006 - 00:00
КАДР ІЗ ФІЛЬМУ «ДЖЕНТЛЬМЕНИ УДАЧІ»

Є фільми, не підвладні часу, й варто в програмі прочитати, що покажуть «Джентльменів удачі», і глядацький рейтинг телеканалу забезпечено. 35 років тому на радянські екрани вийшла комедія Олександра Сєрого «Джентльмени удачі», а репліки головних героїв фільму миттєво стали крилатими. Як знімалася ця стрічка, що вже стала кінолегендою?

Ось що розповів «Версіям» один з авторів сценарію Георгій Данелія про долю режисера стрічки: «Через свою нестримну, ревниву вдачу Сашко опинився у в'язниці. Йому дали 8 років, але він вийшов достроково, через чотири роки, не маючи ні грошей, ні роботи. Ми з ним товаришували, разом училися ще на Вищих режисерських курсах, тому я йому запропонував: пишу сценарій і стаю художнім керівником фільму, а знімає він. На тому й зійшлися».

Ідею фільму Данелії та Токарєвій подарував відомий сценарист Валентин Єжов. Спочатку сюжет був зовсім іншим: добрий капітан/лейтенант міліції перевиховував бандитів. Але вищому міліцейському начальству ця задумка не сподобалося. У результаті головним героєм став директор дитячого садка, а його антиподом — рецидивіст на прізвисько Доцент.

ХТО МАВ ГРАТИ?

Уся блатна мова в стрічці з'явилася завдяки Олександру Сєрому — став у пригоді його в'язничний досвід. Плакати, що висіли в камері: «На свободу — з чистою совістю», «Запам'ятай сам, скажи іншому, що чесна праця — дорога додому», а також злодійський жаргон: «канай звідси», «пащу порву, моргали виколю» — це все звідти, із зони. «Але про «мужика в піджаці» (пам'ятник Лермонтову) ми з Данелією самі вигадали», — розповідає Вікторія Токарєва.

Остаточний склад акторів також відрізнявся від попереднього. Головну роль одразу віддали Євгену Леонову. А злодіїв-рецедивістів мали грати Андрій Миронов, Ролан Биков, Юрій Нікулін і Савелій Крамаров. Однак Миронов, Биков і Нікулін зніматися відмовилися — хтось не мав часу, хтось був уже задіяний в інших проектах. На роль Хмиря спочатку пробувався Лев Дуров, але зіграв цього персонажа Георгій Віцин. Невдалими спочатку були й кінопроби Савелія Крамарова, але Данелія вмовив начальство, й Крамаров все-таки став Косим.

«До того часу Крамаров знявся у мене в декількох фільмах, — говорить Данелія. — Мені повірили. Щоправда, коли актор емігрував, його намагалися вирізати. Але я їм написав, що вони припускаються ідеологічної помилки. Запропонував подивитися стрічку уважніше, адже актор Крамаров грає бандита й відщепенця. Подіяло! Залишили все, як було».

Як згадує Данелія, найбільші проблеми були з роллю Василя Алібабаєвича. Його мав зіграти Фрунзік Мкртчян, але того не відпустили на зйомки через 50-річчя утворення Вірменської РСР. Так Муратов, якому пропонували лише роль начальника в'язниці, потрапив у компанію до Віцина, Леонова та Крамарова. «Джентльменів удачі» Радік Муратов любив і переглядав завжди, коли їх показували.

КУРЙОЗИ

Під час зйомок не обійшлося без курйозів. Коли знімали кадр, де Євген Леонов їде на верблюді, актор ніяк не міг залізти на верблюда Бориса. Тоді режисер Олександр Сєрий знайшов оригінальне рішення: запропонував дресирувальнику посадити собі на плечі актора, сховатися за верблюда й крокувати з ним поруч, синхронно.

Для зйомок у машині з цементом довго не могли підібрати відповідний розчин. Раднер Муратов любив розповідати, як знімали цей епізод: «Настав день, коли нас почали туди опускати. Підкотила цистерна зі звичайною хлібною закваскою, підфарбованою зеленою цибулевою есенцією. Розчин був такий терпкий, липкий... Вилізли ми після зйомок з цього розчину й побігли митися, якось від себе відшкребли його. Дивимося, а Віцина немає. Виявилося, що він продовжує сидіти в цистерні, бо дізнався, що цей розчин на 23 лікарських травах і на 15 років продовжує молодість».

Згадує Олег Видов: «Робота у фільмі «Джентльмени удачі» була тяжкою для мене. Коли я грав таксиста, Савелій Крамаров сидів праворуч від мене і промовляв свій текст. А я не міг стримати сміху. Режисер командував: «Повернися й говори з людиною!» А я не міг! У мене сльози текли від сміху, й усі сміялися».

ДОЛЯ ФІЛЬМУ

Спочатку начальство не хотіло пропускати «блатну» стрічку, де багато в'язничної лексики. Як розповідає легенда, фільм врятував глава МВС Микола Щолоков. Напередодні Дня міліції йому показали «Джентльменів удачі», й він так реготав, що подеколи заглушав репліки, що лунали з екрана, пише «Версія».

Після цього фільм побачив і генеральний секретар ЦК КПРС Леонід Брежнєв, який сміявся не менше за Щолокова. А стосовно жаргонних словечок сказав: «Та половину цих слів у нас кожний вуличний хлопчисько знає».

Після виходу фільму на широкі екрани у глядачів він мав просто шалений успіх, але критикам він не подобався. Як згадував потім Євген Леонов: «Фільм був дуже популярний. Скажи комусь із глядачів, мовляв, мені не подобається — там, мовляв, з естетикою не все гаразд, — так тебе ж іще й поб'ють за це».

КРИЛАТІ ФРАЗИ

Їсти подано. Сідайте жерти, будь ласка!

— Дівчино, гей, дівчино, а як вас звати?

— Таня.

— А мене Фєдя.

— Ну й дурна!

Ти — злодій! Джентльмен удачі... Украв, випив — до в'язниці! Украв, випив — до в'язниці! Романтика!

От у мене один знайомий — теж учений — у нього 3 класи освіти... А він десятку за півгодини так намалює — не відрізниш від справжньої!

Жіночі черевики хочу. Три штуки. Розмір 42, 43, 45.

Який культурний знайшовся, а? А коли ти у себе там, на колонці, бензин ослячою сечею розбавляв, не був паршивим... То — бензин, а то — діти!

А у в'язниці зараз вечеря... макарони...

Газета: 
Рубрика: