Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фанфари і хвилина мовчання

Уперше в Харкові XI Міжнародний конкурс юних піаністів Володимира Крайнєва відбувається без маестро...
22 березня, 2012 - 00:00
ФОТО З САЙТА KOMPOZITOR.SU

Напередодні в місцевій музичній спецшколі відбувся концерт лауреатів минулих конкурсів, які цього року зайняли крісла членів журі. Бернд Гецке, голова журі XІ Міжнародного конкурсу юних піаністів Володимира Крайнєва, зізнався, що познайомився з Крайнєвим у Ганновері, куди видатний піаніст приїхав викладати у Ганноверській вищій школі музики і театру. Починаючи з другого Крайнєвського конкурсу (1994 р.), Гецке — постійний член журі. «Часи змінилися, і з’явилися інші центри музичного навчання. Раніше це були в основному Росія й Україна, а зараз дуже великого значення набула Азія: Корея, Японія та Китай, — підкреслив професор ГЕЦКЕ. — Я пам’ятаю, як 1994-го Гран-прі одержав 14-річний Ігор Четуєв. Тепер він видатний піаніст і є моїм колегою — членом журі». До речі, крім Четуєва, в суддівській команді ще два лауреати: харків’янин, який зараз живе в Італії, Олександр Романовський (він здобув Гран-прі на конкурсі Крайнєва 1996 року) та китаянка Тонг Бо (Гран-прі конкурсу Крайнєва 1998 року). Вони — музиканти високого класу. В цій суддівській команді також є учениця Крайнєва, москвичка Катя Сканаві.

У перший день відкриття конкурсу на сцені виступив шкільний ансамбль трубачів. Директор музичної спецшколи й керівник конкурсу Валерій Алтухов сказав: «Цей конкурс — перший, на якому немає Володимира Крайнєва. Наше завдання — продовжувати його справу. Відкриття меморіальної дошки стало знаковою подією в рамках конкурсу. Адже маестро Крайнєв свого часу вчився в нашій школі, а потім продовжив освіту в Москві». Нагадаємо, професор Московської консерваторії та Ганноверської вищої школи музики і театру В. Крайнєв помер після тяжкої хвороби в Ганновері в квітні 2011 року. Міжнародний конкурс юних піаністів Володимира Крайнєва заснований у Харкові 1992 року та проходить тут кожні два роки. 1997 року конкурс увійшов до Європейського союзу музичних молодіжних конкурсів. Із того часу фірма Yamaha надає свій рояль у користування учасникам конкурсу.

За словами В. Алтухова, конкурс В. Крайнєва цього року зібрав до сорока юних піаністів із дев’яти країн: України, Росії, Білорусі, Молдови, Латвії, Німеччини, Норвегії, Китаю, Південної Кореї. Змагаються музиканти в три тури за двома віковими групами: молодша, до 13 років, і старша — з 14 до 17 років. 29 березня стануть відомі переможці, а 30 березня лауреати конкурсу В.Крайнєва виступлять на сцені Національної філармонії в Києві.

ЦИТАТА «Дня»

«Україна — це моє дитинство, юність, найсвітліші роки. Це звуки духового оркестру, який я вперше почув у харківському Парку імені Горького. Я чітко марширував і кружляв у такт. Тоді до мами підійшов диригент і сказав, що дитину потрібно навчати музики, бо в мене добре відчуття ритму. Мама відповіла: «Я це знаю». (За її розповідями, я вже в десять місяців співав, сидячи в ліжечку.) Двоє моїх найближчих друзів — з Харкова. Життя нас розкидало, а знову поєднала — музика...» — зізнався Володимир Всеволодович Крайнєв у інтерв’ю «Дню», 2002 р.

Дарина ЮРОВСЬКА, Харків
Газета: 
Рубрика: