Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фантастичний міст

У Харкові проходить форум фантастів «Зоряний міст»
21 жовтня, 1999 - 00:00

На фестиваль (або «конвент», як називають самі фантасти свої конгреси) з'їхалося більше 70 письменників із країн СНД. Услід за письменниками на «Зоряний міст» прибули літературні критики, літературознавці, книговидавці та любителі фантастики. На відміну від подібних фестивалів, які регулярно проходять у Петербурзі, Казані й інших містах, харківський став не тільки святом письменників — він вдало поєднав у собі елементи шоу, творчих майстерень і навіть наукового конгресу.

Щодо шоу, то, окрім зустрічей самих фантастів із читачами, на площі Свободи було розіграно справжні лицарські турніри, ляльковий театр показав реконструйовану середньовічну виставу. Поєдинок майстрів рукопашного бою стали не просто видовищем, а ще й елементом конкурсу: професіонали-рукопашники за фрагментами романів деяких фантастів відновили батальні сцени, а журі мало встановити, хто з письменників найточніше описав елементи бою. Письменник-переможець на закритті форуму одержить премію в номінації «Майстер Фен-до».

На думку вченого-культуролога Веніаміна Литовського, завдання цього конвенту — спробувати зрозуміти роль фантастики в нашому суспільстві, визначити, що ж це за феномен такий «НФ» — вже і держави, що породила цей термін, давно немає, а «НФ» — живіший від усіх живих. Харківські письменники Дмитро Громов і Олег Ладиженський (більш відомі публіці під псевдонімом Олді) вважають, що фантастика, конструюючи, здавалося б, неможливі ситуації, дозволяє читачам підготуватися до всіх несподіванок життя, стати стійкішим до змін. Та й самі фантасти, на думку Олді, завдяки своєму способу мислення, фантазування, не розгубилися в складній соціальній ситуації. Що ж до нашої, української фантастики, то нам, з одного боку, пощастило: чимало чудових письменників — наші земляки. З іншого боку, самі Олді, котрі друкуються в основному в Москві, прекрасно знають українську мову і вже не раз намагалися видати хоча б одну книгу на батьківщині — марно. Це здається тим більше прикрим, коли дізнаєшся, що зовсім недавно їхні твори було перекладено і видано навіть у ПАР.

На «Зоряному мосту», як повідомили організатори, мав бути присутнім Роджер Желязни. Принаймні він із радістю відгукнувся на запрошення харків'ян. Однак нещодавно всесвітньо відомий польський письменник помер. Але імена Роджера Желязни та героїв його романів цими днями згадують у Харкові настільки часто, що без перебільшення можна сказати, що цей конвент пройшов під знаком Желязни.

Олег ПЕРЕГОН
Газета: 
Рубрика: