Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Філармонічні вечори

Сьогодні розпочинає 142-й концертний сезон Колонний зал імені М. Лисенка
14 вересня, 2005 - 00:00
ДМИТРО ОСТАПЕНКО

Про творчі плани колективу Національної філармонії розповідає її керівник Дмитро ОСТАПЕНКО.

— Дмитре Івановичу, чим новий сезон буде відмінним від попередніх?

— Насиченістю афіш новими виконавцями Європи, митцями зі світовим ім’ям, великим розмаїттям форм і багатством жанрів філармонічного мистецтва. Декада, якою ми відкриваємо цей сезон, стане своєрідною музичною увертюрою до всього сезону. В рамках Декади ми відзначаємо десятиріччя створення власного симфонічного оркестру, яким керує талановитий, досвідчений диригент — Микола Дядюра. Колектив за ці роки пройшов етапи становлення та розвитку, набув високого професіоналізму й нині досяг європейського рівня. Про це яскраво свідчать численні відгуки зарубіжних слухачів і критиків, адже наш оркестр неодноразово запрошувався на гастролі в країни Західної Європи. Хочу повідомити, що незабаром оркестр знову поїде в гастрольне турне по Іспанії, Франції, Німеччині, Австрії, а потім вирушить до Японії та Південної Кореї.

Із нагоди ювілею оркестру в цьому сезоні ми пропонуємо слухачам новинку, яка, сподіваємось, сподобається всім меломанам. Оркестр виконає всі симфонії та фортепіанні концерти Чайковського. До 100-річчя з дня народження Д. Шостаковича слухачам буде представлений новий мистецький проект під назвою «Всі симфонії Шостаковича», в якому братимуть участь Симфонічний оркестр філармонії, Національний симфонічний оркестр України, Київський камерний оркестр.

Новинкою сезону буде цикл концертів під назвою «Вечори української музики. Спадщина і сучасність». Слухачі почують твори В. Губаренка, Є. Станковича, М. Скорика, Ю. Алжнєва та інших авторів.

До 250-річчя з дня народження Моцарта готуємо ювілейні заходи МоцАртФест «Аве Верум». До 192-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка буде виконана літературно-музична вистава «Гайдамаки». До 380-річчя з дня народження поетеси та співачки Марусі Чурай прозвучить літературно-музична композиція за історичним романом у віршах Ліни Костенко. А до 125-річчя з дня народження Олександра Блока слухачі почують літературно-музичну композицію «Надтреснутый колокол». Народні артисти України Раїса Недашківська і Володимир Губа запропонують музично-поетичне есе «Ангел мой, ты видишь ли меня?».

— Які міжнародні конкурси і фестивалі заплановані на цей сезон?

— Шанувальники музичного мистецтва зможуть побувати на Міжнародних фестивалях «Київ-музик-фест», «Музичні прем’єри сезону», гітарної музики, хор- фесті «Золотоверхий Київ». Зокрема, Міжнародний фестиваль гітарної музики, який пройде у грудні, дасть можливість не лише послухати виступи віртуозів, але й відвідати майстер-класи лауреата міжнародних конкурсів Степана Рака (Чехія), Володимира Доценка (Україна), Сергія Урюпіна (Росія), Карло Маркіоне (Італія), а також послухати виступ студентів класу гітари Харківського університету мистецтв ім. І. Котляревського. Уроки для всіх бажаючих проводитимуться безплатно в музичному салоні філармонії. А у фойє буде розгорнуто виставку музичних інструментів фірми «Ямаха», яка є співорганізатором фестивалю.

— А хто з відомих українських і зарубіжних митців виступатиме у філармонії?

— Цього сезону буде продовжено абонементну форму проведення концертів для дорослих і маленьких слухачів. «Скрипкова музика», «Мистецтво фортепіанної гри», «Чарівна гітара» дають слухачам змогу системніше та всебічно ознайомитись із особливостями різних виконавських шкіл, мистецтвом відомих музикантів. Цього сезону перед киянами виступатимуть: Ліана Ісакадзе, Сергій Стадлер (Росія), Олег Криса, Юрій Мазуркевич (США), Клаудіо Мартінес Мехнер (Іспанія), Петер Лаул (Естонія), Альдо Родрігес (Куба). З Бельгії приїде диригент Рональд Цольман, із Франції — скрипалі Рафаель Олег і Неманія Радулович, з Австрії — скрипаль Вольфганг Давід, а з Японії — піаністи Аліс Сара Отт і Тошікі Усуї та інші митці.

— А які українські колективи будуть виступати у філармонії?

— Протягом сезону відбудуться концерти Хору ім. Г. Верьовки, Національного оркестру народних інструментів України, Капели бандуристів України, солістів «Київська камерата», ансамблю «Київські солісти», Симфонічного оркестру «Філармонія» (Чернігів), капели «Думка», Чоловічої хорової капели ім. Л. Ревуцького та інших творчих колективів.

— Років із десять тому ви започаткували дуже гарну форму — проведення циклу концертів під назвою «Педагог і його учні».

— Ми продовжимо цей цикл. Протягом сезону відбудуться концерти доцента Національної музичної академії України ім. П. Чайковського Бориса Архімовича (фортепіано), Ольги Рівняк (скрипка), професора Національної музичної академії України ім. П. Чайковського, заслуженої артистки України Євгенії Черказової (акордеон). Примітною особливістю є те, що поруч із відомими педагогами в концертах братимуть участь їхні колишні та сьогоднішні учні, які вже встигли заявити про себе на міжнародних змаганнях і нині займають чільне місце в українському мистецтві.

— Філармонія давно славиться абонементною формою проведення концертів. Чи будуть продовжені абонементні концерти?

— Абонементи дадуть змогу більш системно та всебічно ознайомитись із особливостями різних виконавських шкіл, розмаїттям музичних жанрів. Якщо абонементна система для дорослого слухача фінансово себе виправдовує, то абонементи для маленьких слухачів (школярів, студентів) для нас дуже збитковi. Але ми пишаємось тим, що на сьогоднішній день ми чи не єдина в Україні філармонія, яка протягом десятків років зберігає дитячу аудиторію. Адже цим самим ми готуємо нашого майбутнього слухача. Видатний композитор ХХ сторіччя Дмитро Дмитрович Шостакович колись сказав: «Нехай музика з дитинства, зі шкільної лави стане постійним супутником людини». Цей вислів став нашим гаслом естетичного виховання підростаючого покоління.

Микола МАЛІЧЕНКО, спеціально для «Дня». Фото з архіву «Дня»
Газета: 
Рубрика: