Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Франція захопилася Чеховим

15 грудня, 2010 - 00:00
АНТОН ЧЕХОВ

«Tchekhovmania» — так охрестили феномен, який охопив місцеві театри

Чеховські п’єси в нинішньому році з однаковим успіхом ставлять і в головному театрі Франції — «Комеді Франсез», і в провінції. На батьківщині Расіна і Гюго широко відзначають 150-річчя з дня народження нашого класика.

Найпопулярнішою п’єсою Антона Павловича, за підрахунками театральних критиків, у нинішньому сезоні виявився «Вишневий сад». Молодий режисер Жулі Брошен поставила «Сад» і в паризькому «Одеоні», і на сцені Національного театру Страсбурга. Перш ніж взятися за цю п’єсу, Брошен упродовж чотирьох років вивчала творчість Чехова. «Вишневий сад» у її інтерпретації — це «музична поема», де атмосфера не менш важлива, ніж сам текст.

«Вишневий сад» поставив і Поль Дево у столичному театрі «Атене», на сцені якого йде цикл чеховських п’єс у нових перекладах. «Чехов винайшов нову театральну драматургію, — говорить Поль Дево. — В його п’єсах мають значення не лише слова, але й мовчання. Драматург немов скальпелем розрізає людські душі. Герої постійно ставлять перед собою одвічне запитання буття і ніколи не знаходять на них відповідей».

«Комеді Франсез» повернувся до творчості великого драматурга виставою «Три сестри» у постановці Алена Франсона. «Сестри» поставив і 32-річний Володя Серр у паризькому театрі «Атене». У виставі грає він сам і три його сестри — Александріна, Жозефіна і Леопольдіна. Режисер переконаний, що Чехов не менший геній, ніж Шекспір. «Його п’єси носять пророчий характер, а персонажі стикаються з тими ж проблемами, що й наші сучасники», — відзначає Володя.

У репертуарах французьких театрів також «Чайка», «Платонов», «Іванов», «Весілля» та інсценування «Дами з собачкою», пише izvestia.ru. До речі, «Одруження» режисера Володимира Панкова в Театрі де ля Віль показував і білоруський Національний театр імені Янки Купали. А на Авіньонському фестивалі в рамках перехресного року Росії та Франції відомі французькі актори читали оповідання Антона Павловича, тоді як у містечку Шантії під Парижем проходили «Чеховські вечори»...

До кінця року в кінотеатрі «Бальзак» на Єлісейських Полях проходитиме фестиваль «Чехов на екрані», в рамках якого покажуть фільми «Незавершена п’єса для механічного піаніно» Нікіти Міхалкова, «Дядя Ваня» Андрона Кончаловського та інші.

Свій внесок у «Tchekhovmania» зробила і Марина Владі, яка випустила компакт-диск з оповіданнями Антона Павловича мовою Мольєра. Марина пишається тим, що в постановках чеховських п’єс вона брала участь частіше за інших французьких акторів. Нещодавно в Парижі знову показали фільм «Сюжет для невеликого оповідання» Сергія Юткевича, де Владі зіграла роль Ліки Мізінової.

Юрій КОВАЛЕНКО
Газета: 
Рубрика: