Очолює їх відомий український диригент, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка Василь Василенко. Ще 20 років тому маестро Василенко, на той час генеральний директор і художній керівник Одеського оперного театру, представив уперше в історії одеську оперну трупу в 25 містах Англії, Шотландії та Уельсу. В Лондоні одеська вистава отримала тоді високу оцінку музичної критики: «Травіата» під орудою диригента Василенка в Альберт-Холлі, – писала Daili Post, – стала втіленням справжньої опери, яка викликала заздрість наших провідних місцевих та державних оперних компаній».
Відтоді українські оперні тури в містах Великої Британії стали традиційними. Цьогоріч, заздалегідь заплановані з 27-го січня по 6-е травня гастролі розпочались як цілком звична мистецька місія України. Але від 24-го лютого, коли рашистські війська вторглись у нашу країну, світ змінився. Велика Британія одразу відгукнулась масовими протестами проти російського агресора та готовністю допомагати Україні, і вже за кілька перших днів війни англійці зібрали 86 мільйонів фунтів стерлінгів.
Кожна з вулиць міст і містечок облаштували місце збору гуманітарної допомоги, в більшості магазинів пропонують при розрахунку додавати кошти на користь українцям, на полицях з’являються все більше товарів з українською символікою, гроші за продаж яких теж спрямовують в Україну, на вулицях й будинках переважають синьо-жовті кольори, щоденна преса і ЗМІ детально сповіщають про воєнні злочини людиноненависницького путінського режиму.
Звісно, що виступи українських музикантів у Великій Британії набувають нині вже іншого смислу. Годі сказати, що квитки на їх виступи моментально розкуповуються, всі зали, де відбуваються оперні вистави за участю наших артистів є аншлаговими і стають своєрідним майданчиком для вияву громадянської позиції українських музикантів. Символічно, що цьогоріч склад оркестру та співаків зібрав музикантів Харкова, Одеси, Києва, Львова, Чернівців, Івано-Франківська, Сєвєродонецька, до них доєдналися також артисти Молдови.
Шок від жахливої звістки змінився на рішучість музикантів доносити та об’єднувати англійських глядачів державним символом України. Вже перша після 24-го вистава (а то була «Кармен») у місті Йорку завершилась у Grand Opera House виконанням оркестром і всім складом співаків гімну України. Зал відгукнувся миттєво – перші звуки, наче однією хвилею підняли аудиторію з місць, яка зосереджено вслухалась у незнайому мелодію та слова і яку вражала їх емоційна сила: це відчувалось по тим шаленим оплескам і прихильним «стадіонним» свистом, які довго не вщухали.
У той вечір 26-го лютого «Ще не вмерла України…» грали і співали без нот, на слух. Наступного дня після вистави «Мадам Баттерфляй» у місті Сток-он-Тренті в Regent Theаtre оркестр виконував гімн уже по надісланій з батьківщини партитурі. Всі подальші спектаклі традиційно закінчувалися виконанням гімну з розгорненим на сцені синьо-жовтим прапором. Реакція аудиторії скрізь була і є однаковою, хіба що додаються ще й вигуки «Слава Україні!».
- Нашу громадянську позицію ми виявляємо тим, чим можемо – показуємо свою солідарність і підтримку мужнім, героїчним захисникам нашої Батьківщини, - каже Василь ВАСИЛЕНКО. - І така акція буде проходити в кожному театрі до кінця гастролей. А від себе особисто процитую рядок свого вірша: «Кричить душа, бо плакати втомилась». Для мене це вже друга війна. У 2014-му довелося пережити страхіття окупованого Донецька, варварські дії днр-івських бандитів. І досі перед очима бачу картину, коли вони глумились у моїй донецькій хаті, розрізаючи на партитурах оселедці, «граючи на струнах рояля наповненими гринчаками…Але те, що діється зараз на моїй рідній землі, ніякими гнівними словами не висловити. Тож вкладаємо душу, серце, всі емоції для нашої спільної перемоги. І ми твердо віримо, що Україна переможе зло на цій планеті! Слава Україні і слава її захисникам!
P. S. Попереду в українських музикантів – оперні зали Едінбурга, Глазго, Дубліна, Манчестера, Оксфорда, Кардіффа…, де скрізь звучатиме державний гімн України.