Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гірка правда реальності

У Національному музеї Тараса Шевченка Володимир Казаневський представив графіку й живопис
9 квітня, 2015 - 11:43
ІЛЮСТРАЦІЮ НАДАНО ПРЕС-ЦЕНТРОМ МУЗЕЮ

Нинішні роботи Володимира Казаневського жорстко-критичні і навіть нещадні. Особливо це помітно в тих серіях, які присвячені політикам і військовим. На виставці можна побачити  нові графічні роботи художника — всього 45 малюнків і 10 яскравих живописних творів. Це стислі формули-іносказання, своєрідний живий і гротесковий світ гострих і лаконічних образів, і опинишся віч-на-віч з дошкульною і досить відвертою правдою про найбільш насущні наші біди та проблеми.

На думку організаторів виставки, в роботах Володимира сучасне суспільство постає перед глядачем без прикрас, немов оголюється все його єство, духовне та соціальне. Тут є  іронія і гумор. Але немає безнадії.

Художник не  прагне до складних інтерпретацій, тому його роботи не залишають відчуття глядацької розгубленості від надмірної складності авторського підтексту. Будь-який глядач без зусиль угадає суть персонажа, зухвало викритого автором: і маски зняті, і ролі очевидні, всі образи до болю знайомі з сюжетів ТБ,  і  зрозуміло  — вони завсідники нашого повсякденного життя. Малюнки гранично точно націлені на розкриття нашої свідомості до гіркої правди про нашу сьогоднішню реальність: безкомпромісно «поціляють не в брову, а в око».

Найбільш різкі карикатури в серії  «Коліна», яка присвячена політикам і бюрократам, а також російським військовим агресорам. Серія «Час» більше зачіпає  соціальні проблеми: тут художник опрацьовує внутрішні «нариви» на тілі сучасного суспільства, виявляє наші загальнолюдські гріхи і потайні слабкості. Найбільш же гострі  ті малюнки Казаневського, які висвітлюють останні військові події: характерно, що саме вони і  залишилися безіменними... можливо, причина тут криється в тому, що сама суть карикатур зрозуміла кожному, навіть наївному школяреві молодших класів, тому  автор вважав за потрібне залишити цю серію  без коментарів — на розсуд глядачів.

Нинішня експозиція в Національному музеї Т.Шевченка  буде  цікавою українським глядачам, яким виставки майстрів карикатури пропонують не так часто. Тим часом, персональні виставки Володимира Казаневського вже з успіхом пройшли у США, Японії, Франції, Сербії, Ірані, Бельгії, Польщі та Румунії, його яскраві, напрочуд виразні  малюнки зберігаються у приватних колекціях у Парижі, Сан-Франциско, Нью-Йорку, Брюсселі, Базелі, Токіо та  багатьох музеях по всьому світу. Міжнародні  журі вшанували  майстра багатьма винагородами, він одержав сімдесят Гран-прі та декілька перших призів, його малюнки здобули визнання та нагороди на престижних міжнародних конкурсах і фестивалях в 49 країнах світу: Франції, Англії, Німеччині, Італії, США, Канаді, Бразилії, Кубі, Ірані, Китаї, Японії.

Виставку відкрито до 12 квітня.

Олена ШАПІРО
Газета: 
Рубрика: